banner1046
banner1117
Hüseyin Erol'dan başkanlığa yeşil ışık: “Özgüvenim var”

Yılın yorgunluğunu attığımız bir tatil döneminin ardından İzmit'in çok yakından tanıdığı ve sevilen bir isim olan Hüseyin Erol ile bu hafta oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 
İzmit'in en eski esnaflarından Hüseyin Erol. Genç Kocaelililer Derneği'ne başkanlık etmiş, kent siyasetinde aktif olarak bulunmuş ve hala da bulunmaya devam ediyor. Çocukluğundan beri ise tam bir yeşil-siyah aşığı. İzmit'te çok önemli bir yeri olan ve artık herkesin kendi sayfası gibi benimseyerek anılarını, acılarını, fotoğraflarını, kent tarihini ilgilendiren belgeleri paylaştığı 'Biz İzmitiz' sayfasının da kurucusu. Hal böyle olunca da konuşacak oldukça konumuz oldu kendisiyle. 
Sorularıma içtenlikle yanıt veren Erol, Biz İzmitiz grubunun 7 yıldır sürekli artan üyeleriyle yoluna devam etmesini ise kendisine duyulan güvene ve üyelerinin sayfayı kendi sayfaları gibi benimsemesine bağlıyor. Sayfa sayesinde ise Koceli ile ilgili ciddi sayıda fotoğraf arşivi oluşturulmuş. Hüseyin Erol şu anda ellerinde 115 bine yakın fotoğraf olduğunu belirterek bu fotoğraflardan oluşturulacak arşivin gelecek nesillere ulaştırılacağını belirtiyor.
 'Biz İzmitiz' sayfasında neler paylaşılıyor, ne gibi etkinlikler yapılıyor?, Kocaelispor ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor? Kocaelispor'un yaşadığı süreç ile ilgili Hüseyin Erol hangi açıklamalarda bulundu?, kent tarihi ile ilgili Erol ne gibi çalışmalar yaptı?, Hüseyün Erol'un Türkiye'de örneği yok' dediği çalışma hangisi?, kent esnafı şu anda ne gibi sıkıntılar yaşıyor?, Erol siyasette tam anlamıyla aj-ktif olmak için neyi bekliyor?, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın tarih ile ilgili çalışmalarını Erol nasıl değerlendiriyor? Geçtiğimiz dönemlerde belediye başkanlığında gönlü olan Hüseyin Erol önümüzdeki seçimler ve adaylık noktasında hangi açıklamalarda bulundu? 
Hepsi ve çok daha fazlası bu haftaki röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle..

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ SESSİZ TOPLUM ÖRGÜTÜ OLDU
*'Biz İzmitiz' grubu gittikçe kalabalıklaşan bir aileyle 7 yıldır yoluna devam ediyor. Böyle bir sosyal medya grubunu oluşturmak nereden geldi aklınıza?

- Kentin kültür mozaiği ortada. Çok göç alan bir ortamda yaşıyoruz. Geçenlerde de bir endeks yayınlanmıştı TÜİK tarafından ve bu endekste de Kocaeli'nin yarı nüfusunun bu kente  dışarıdan gelen insanlar olduğu ortaya çıktı. Biz burada gelen kültürlerle bir arada yaşıyoruz, hepsi de bizim doğal hemşerimiz oluyor. Günümüzde sosyal medya  insanların yüzde 96'sının kullandığı bir yöntem ve insanlara en kolay şekilde ulaşabilecek bir platform. Ben dernekçilikten gelen bir insan olduğum için o zamanki dernekçilikle şu anki dernekçilik arasındaki farkın ayırdına varabiliyorum. Eskiden daha şevkle çalışabiliyorduk ama şimdi sivil toplum örgütleri sessiz toplum haline geldikleri ve yerel yönetimlere yaslandıkları için pek birşey söyleyemez hale geldiler ve ivmeleri düştü.

BİZ İZMİTİZ'DE KENTİN TARİHİ YENİDEN YAZILDI
Bu da sizin fikrinizi tetikledi sanırım..

- Evet. Bir gün düşüncemi eşimle de paylaştım, ben bu kentte yaşayan insanları, burada doğanı doğmayanı ama ortak havuzda yaşayan insanları bir araya nasıl getirebilirim, sosyal medyayı kullansam nasıl olur diye bir ay kadar düşündükten sonra bir akşam tuşa basarak bu grup sayfasını kurdum. Benim de beklentimin üstünde rağbet gördü, demek ki insanların böyle bir açlığı varmış. Burada doğduktan sonra kent dışına çıkan, ülke dışına çıkan pek çok insan olmuş. Tüm dünyayı tüm ülkeyi o havuzda toplayabildim. İnsanlar orada kendi arkadaşlarını buldu, kendi çocukluk anılarını buldu, okul anılarını buldu.  Çok cazip geldi insanlara. Biz orada kentin tarihinin yeniden yazıldığını gördük. Biz İzmitiz bu kentin hafızasının diri tutulduğu platform haline geldi. Bizler insanların yaşamlarından kesitleri alabiliyoruz.

İNSANLAR BANA GÜVENDİ
*Örnekleri de oldu ama başarılı olamadılar. Bunu neye bağlıyorsunuz?

-Bizden sonra birçok örneği oldu, başka isimlerle de yapıldı ama güvene dayalı bir sistem oluştu. İnsanlar bana güvendi, ben o güveni hiçbir zaman suistimal etmedim. Başkası karşısında kimsenin küçük düşürülmesi ya da yanlış anlaşılmasına imkan vermedim. Şu an 10 arkadaşım bütün gün bilgisayarın başındalar ve oraya atılan paylaşımları grup kurallarına aykırı ise oradan temizliyorlar. 7 yıldan beri sağlıklı bir şekilde bugünlere geldi ve İzmit oldu.

KUCAĞIMDA PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA VAR
*Bu kadar kalabalık bir sosyal medya grubunu yönetmenin de zorlukları oluyordur değil mi?

-Aslında içinde bulunduğumuz ortam, sosyal medya gerektiği şekilde kullanılmadığında patlamaya hazır bir bomba gibi. Benim kucağımda şu anda patlamaya hazır bomba var. 24 bin üyemiz var, 10 bine yakın da üye olmak için bekleyen arkadaşımız var. Kimin ne zaman ne yapacağını bilmiyorsunuz. Güzel yönleri olduğu kadar tehlikeli yönleri de var. Genel anlamda grupta paylaşım yapanlar inanılmaz saygı gösteriyorlar ama arada tek tük sıkıntılar çıktığında ona da ben müdahale ediyorum. Nasıl bu hale geldi sayfa ? Ben kentte 35 yıldan beri ticaret yapıyorum. Kentin geçmişine ait, yapıların içindeyim. Kendi çalışmalarım da olduğu için kentle ilgili görsel ve yazı arşivim var. Elimizde 115 bine yakın görsel var. Hiçbir yerde bulunabileceğini zannetmiyorum.

İNSANLAR KENDİ GRUBU GİBİ SAHİPLENDİ
*Ne gibi bir çalışma yapacaksınız bu görsellerle ilgili?

- Bunları biz tabi bundan sonraki nesillere bırakacağız. Bizden sonra gelecek kuşaklara çok değerli bir arşiv kalacak. Bununla da gurur duyuyorum. İnsanlar evlerindeki albümleri açtılar, tozlu çeyiz kutularındaki albümleri çıkarttılar. Eski fotoğrafları kendileri paylaşır hale geldiler. Elimde çok arşiv var paylaşabilirim ama ben de işi artık biraz ağırdan alıyorum ki insanlar da katkı koysun, kendi arşivlerini paylaşsın istiyorum. İki yıldan beri de bu benim isteğimin de önüne geçti. İnsanlar da sayfayı sahiplendi. Kendi kurdukları bir grup gibi saygı ve güven içerisinde kendi görsellerini, yazılarını paylaşabiliyorlar.

GRUBA ÜYE OLMAK İÇİN KRİTER ARAMIYORUZ
*10 bin kişi neyi bekliyor? Üye almak için kriterleriniz neler?

- Hiçbir kriterimiz yok. Kesinlikle bu gruba giren bir kişinin İzmitli olacak gibi bir durumu yok. Bu insanın doğasına da aykırı, benim dünyaya baktığım pencereye de aykırı. Sadece son 6 aydır grubun reytingi çok fazla arttığı için bir üye yoğunluğu oluştu. Dolayısıyla bir tuşa basarak hepsini üye yapmak gibi şansım yok, sistem bunu kabul etmiyor. O yüzden arkadaşlarımız gün içerisinde gruplar halinde almaya çalışıyor. Eskiden tek başıma yapmaya çalışıyordum ama bu yoğunluk oluşunca genç arkadaşlarımızı da kattık, o arkadaşlarımız üye olmak isteyen arkadaşlarımızı gruba dahil ediyorlar.

BU PROJENİN TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ YOK
*Peki ne gibi etkinlikler yapıyor Biz İzmitiz grubu?

- Özellikle biz Atatürk ille ve inkılaplarına sahip, ona inanan bir grubu temsil ediyoruz. Mustafa Kemal bizim ulu önderimiz. Dini bayramlara olduğu kadar milli bayramlara da çok sevgiyle, saygıyla bakıyoruz. Grup olarak tüm resmi bayramlarda grubumuzun çelengini Atatürk anıtına bırakıyoruz, İzmit'in geçmişine ait fotoğraf, görsel, evrak paylaşımlarını yapıyoruz, artık geleneksel hale getirdiğimiz Kertil buluşmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Orada birlikte pişmaniye çekyoruz, müzik dinletileri yapıyoruz, resim sergileri açıyoruz. Tüm üyelerimizi orada topluyoruz. Bu sene yaptığımız en önemli şey  değerli büyüğümüz Kocaeli Dökümantasyon Merkezi Üyesi İlker Kumral'ın kitabını imece usülüyle bastırmaktı. Kitabın finansı için  tüm grup üyeleri, herkes kendi bütçesince katkı verdi. Ülkede ilk kez imece usulü ile bir kitabın basıldığını duyduk. Şu anda da bütün ulusal kütüphanelere giren bir kitabı ortaya çıkardık. Önümüzdeki sene de elimizdeki arşivden insanlara çok güzel bir görsel albüm yapmak istiyoruz. Önümüzdeki Mayıs ayında Kertil'de bir imza günü yaparak vermeyi planlıyoruz. Bu yıl ilk defa bir öykü yarışması hazırladık, ilk 3'e ödüllerini verdik.

150 ESNAFIN HİKAYESİNİ YAZDIM
*Kent tarihine de ayrı bir ilginiz var. Bu ilgi nereden geliyor peki?

-Ben hem siyasi ortamda hem de GKD döneminde tanıştığım tarihçi Yavuz Ulugün, benim çok sevdiğim bir ağabeyim. Yıllardır beraberiz, komşuyuz. Ben bu kentte ticaret yaptığım için bu konuyla ilgili birşeyler yapmak istedim. Bu kent eski Roma'nın başkenti. Pek çok savaş geçirmiş, birçok kültürü ağırlamış bir kent. Burada ticaret nasıl olmuş, nasıl gelişmiş, Cumhuriyet Dönemi ticareti, bugünlere kadar geliyor. Ben kentin ticaret tarihiyle ilgili bir şey yapmak istediğimi Yavuz'a iletmiştim. Yavuz çok güzel olabileceğini fakat bir ayağının eksik olabileceğini söyledi bana ve Bizans'tan Cumhuriyete kadar olan bilgileri bana aktarabileceğini belirtti, ben de Cumhuriyetten bugüne olan kısmını yazdım. Bu kenti ayağa kaldıran kimlerdi, bu adamlar nerelerden gelmiş, hangi caddelerde ticaret yapmışlar, bu kente adlarını nasıl kazımışlar diye bu kentin 150 esnafının yaşamlarını yazdım.

BU KENTİN AYRI BİR HAVASI VAR
*Ne kadar sürede hazırlandı bu proje?

- Dört yıl çalıştım. Zaten çoğu rahmetli olmuştu, çocuklarını buldum, ailelerini buldum, görseler edindim. O da benim için ayrı bir gurur kaynağı. Onun da ülkemizde bir örneği olduğunu düşünmüyorum. Çok baktım. Sonra okuyup bana başka şehirlerden gelen insanlar oldu, başka şehirlerden gelip benim yazmamı istediler ama bunu yapabilmek için orada yaşamak lazım, dokuyu bilmek lazım. İnsanlar da bana bu noktada hak verdiler. Bu kentin ayrı bir soluğu, ayrı bir havası var bence. 'Biz İzmitiz' kurulduktan sonra insanların bana en çok söylediği şey, "Biz yaşadığımız şeyi görmüyormuşuz, sen ona bizim bakmamızı sağladın" Bunu söylemeleri çok önemli birşey. 'Biz İzmitiz' insanları kentle bütünleştirdi, bir farkındalık oluştu. Tarihe ilgim de buradan geliyor.

YEŞİL SİYAH AŞKI ÇOCUKLUKTAN GELİYOR
*Kocaelispor hem Biz İzmitiz grubundan çok destek oluyor, hem de sizin Kocaelispor sevdanız çok farklı. Bu konuya da değinelim mi biraz?

- Kocaelispor bende çok eskiye dayanıyor. 1967 senesinde Kocaelispor'un kurucuları arasında yer alan Nasut Kayalı'nın talebesiyim.  Kocaeli Minik takımında futbol oynadım,2 sene sonra ayağımda bir  kırılma oldu dolayısıyla bıraktım ama Kocaelispor formasını giymiş, terletmiş bir kent çocuğuyum. O zamandan renklere aşkım var. Depremden 2 yıl evvel Birsen Gürel'in başkanlığında Kocaelispor Taraftarları Derneği'nin kurucularındanım. İlk yönetim kurulunda görev de aldım. O zamanda da çok güzel etkinlikler yapmıştık arkadan deprem girdi araya. Ardından Kocaelispor'da bizi üzen, Bahri Yavuz'dan önceki dönem oldu. Çok sıkıntılar oldu. Aktif olarak hiç görev almadım ama dışarından her şeyi izledim, her şeyin içindeydim. Çok ciddi bir taraftarım, her türlü maçına gittim. O geldiği son kötü duruma, kapanmaya yüz tutmaya yakın olduğu duruma çok üzülüyordum.
O sırada bizim sevgili kardeşimiz Bahri Yavuz işin içine girince işin şekli değişti. Benim daha fazla sarılmam, tutunmama neden oldu.

MAHALLELERDE SOKAKTA KOCAELİSPOR'U ANLATIYORUM
*Siz de daha fazla sarıldınız sonrasında yani?

-Onun yaptığı doğru işlere-onun her şeyi doğru yaptığına inanıyorum. Onun aklında başka birşey yok. Kocaelispor'la yatıyor kalkıyor. Ben de elimden gelen desteği maddi manevi yapmaya çalışıyorum, arkasında duruyorum.Her tarafta Kocaelispor'un bu kentin en önemli markası olduğunu anlatmaya çalışıyorum, mahallede, sokakta. Maddi kampanyaları başlatıyorum, destek toplayamaya çalışıyorum. 20 bin çocuğa kalem silgi yapmışlardı. O projeye çok inanıyorum. Bundan 10 sene sonrasında tribün çocuklarının bu günden eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Çok doğru işler yapıyorlar.

ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERECEĞİZ
*Neler bekliyorsunuz bu yıl Kocaelispor'dan?

- Bu sene bir yapılanma yılı olabilir ama ben alt yapıdan gelen 7-8 genç çocuğu da seyrettim, onlar da çok önemli şeyler yapacaklar. Ben gene üst turlarda bitireceğimi düşünüyorum ama ülkede futbol maalesef skora dayalı. Şampiyon oluyorsan senden iyisi yok fakat şampiyonluğu kaybettiğin zaman enerji kentte düşüyor. Bunu önemsiz buluyorum. Hem ben hem “Biz İzmitiz” grubu onlara elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.

BAHRİ YAVUZ'A İNANDILAR
*Kocaelispor'un bundan sonraki durumu ne olur? Kentte bir birlik oldu Kocaelisporla ilgili ama tam anlamıyla destek sağlandı mı, sanayici gereken desteği verdi mi size göre?

-Bahri Yavuz çok yere dokundu. En iyi yaptığı şey kulübe hiç siyaset sokmadı. Kulübü partiler üstü bir konumda tuttu. Tüm siyasi görüşlerin desteğini bu anlamda sağladı. Kentin kendi kaynaklarını kullanarak bir şeyler yaptı. Başarı da ondan kaynaklanıyor. 2 bin 600'e yakın Körfez çevresinde sanayi kuruluşu olan bir kentte yeterli desteği aldığımızı söylemem mümkün değil. İnsanlar da son yıllarda destek vermek için iktidarın dürtmesini bekliyor. 'Şuna destek ver' demeyi bekliyor. Başarının geldiğini gördükçe de Nuh Çimento geldi sponsor oldu, onu gelenler geldi destek oldu. Bu dönem biraz daha farklı yapıların çıkarak destek vereceğini düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi KEV yapılanmasına destek verdi, son dönemde otobüs desteği verdi. Bu kent ve takım adına önemli ama bunlar durup dururken olan şeyler değil. Bahri ve yönetim anlayışına güven duydular. Bu işi gerçekten sevdiği için yapıyor dediler.

YEREL YÖNETİMLERİ SIKIŞTIRACAĞIM
*Kocaeli ile ilgili ne gibi planlarınız var önümüzdeki süreçte?

- Saplantılı olduğum birkaç nokta var. Yerel yönetimlerin kent tarihine yeterince önem vermediğini düşünüyorum. İzmit Belediyesi Kapanca Sokak'ta, Kültür Tepesi'nde bir şeyler yapıyor, ben bunu göz ardı etmiyorum, güzel şeylerdir ama biz Doğu Roma İmparatorluğu'na başkentlik yapmış bir başkentin üstünde oturuyoruz. Bizim oturduğumuz yerin altı tamamen tarihi eser. Seka'nın altı, tarihi eser. Bunların yer üstüne çıkartılarak tüm dünya insanlarının kentimize gelmesi sağlanabilir. Bunun göz ardı edildiğini düşünüyorum. Burada KOÜ var, Arkeoloji bölümü var, Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden bir tanesi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi imkanları var. Belediyelerin bu işe daha çok sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Bundan sonra bize turizm gerekiyor. Yer altındaki tarihi zenginliklerimizin yer üstüne çıkartılması gerektiğine inanıyorum. Her geçen gün elimden gelen gayretle kenti motive etmeyi ve yerel yönetimleri sıkıştırmayı düşünüyorum.

KOCAELİ BASININA TEŞEKKÜR
*Kentteki eksikliklerle ilgili de çok fazla paylaşım geliyor sayfanıza

-İnsanlar çevrelerinde ne olumsuzluk görüyorsa fotoğraflayıp sayfamıza atıyorlar ve belediye yetkilileri bizi çok iyi takip ediyor ve çözüm yoluna gitmeye çalışıyorlar. Bir teşekkür de yerel gazetelere ve internet gazetelerine etmek istiyorum. Kurulduğumuz günden bugüne kadar bana çok destek verdiler. Grubumuzun bütün duyuru ve haberlerini yaptılar. Ben senin aracılığınla hepsine teşekkür etmek istiyorum.

BURASI ANKARA DEĞİL İZMİT
* İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın kent tarihi ile ilgili çalışmalarını tamamen mi kötü buluyorsunuz yoksa eksiklikler mi var?

- Bunlar güzel şeyler ama Kapanca Sokak ve Tarih Koridoru projelerinin bir ayaklarının eksik olduğunu düşünüyorum. Kent dinamiklerinin fikirleri alınarak neler yapılacağı konuşulabilir. Atatürk Anıtı referans noktalarından biri. Kente gelen oraya gidiyor ama anıtın hemen karşısına otopark yapılması dünyada örneği olmayan birşey. 3 yıllığına orayı kiraya vermişler. Bizim işletmeciyle bir derdimiz yok ama derdimiz o alanın boşaltılarak görselliğin arttırılmasını istiyoruz. Aslında tepemiz denize bakıyor, o alana şelale yapılması da çok akıllı bir iş değil, neticede burası Ankara'da değil, deniz bizim önümüzde ama bu işler çalakalem yapıldı.

FETHİYE'DE ESNAF OLMAK AYRI BİR PRESTİJDİ
*Bu kentin en eski esnaflarındansınız ve esnafın sorunlarını da en iyi bilecek isimlerdensiniz. İzmit esnafının durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- 1983 yılında ticarete başladık. Kent esnafının bir saygınlığı, ticaret yaptığımız noktaların çok çeşitli özellikleri vardı. İstiklal Caddesi'nde, Fethiye Caddesi'nde dükkan açmak, esnaf olmak ayrı bir prestijdi. Orada dükkan açmak ayrı bir kültür ve ayrı bir sermaye yapısını gerektiriyordu. Ben de o günlerin çocuğuyum. O yapıları bildiğim için inanılmaz değerli günlerdi bizim için. Küresel sermayeler ülkemize gelmekle birlikte Ankara, İzmir ve İstanbul baskısından sonra İzmit'i seçtiler çünkü kişi başına gelir en üstü seviyede gözüküyor. Bunlar 90'lı yılların başlarından sonra kente gelmeye başladılar ve buradaki esnafın pastası küçüldü ama esnafa da, kendimize de çuvaldızı batırmamız gerekiyor. Karşımızda ciddi rakip göremeyince salmıştık, Salanlar zaten gitti ama biraz daha ortamı görebilen, çeşidini, kendisini, mağazasını yenileyen arkadaşlar kaldı, bizler kaldık. Kalan arkadaşlarıma da saygı gösteriyorum çünkü ülke tarihinin 4 tane ciddi ekonomik krizini yaşadık bu süre içerisinde.

YEREL YÖNETİCİLER ESNAFA SAHİP ÇIKMADI
*Yerel yönetimlerle ne gibi sıkıntılarınız vardı bu konuyla ilgili?

- Yerel yönetimlerle olan takıntım ve İKM'yi kurmamız aşamasında sıkıntımız şuydu; AVM'ler geliyor, gelsin ama yerel yöneticilerimiz onlara o kadar yakın lokasyonlarda ruhsatlar verdiler ki, insanlara yürüyüş mesafesine bunları kurdular. Yerel yöneticiler diğer ülkelerde yerel esnafı koruyor, sahip çıkıyor onlara ama bizde öyle olmadı. 98 yılında, Şaban Sarıgülle kendisini rahmetle anıyorum bir gün yanıma geldi, 'İşler iyi gitmiyor, bizim bir duruş sergilememiz gerekiyor ve sen de bu işin başına geçeceksin dedi ve İKM'yi kurduk. Açılış gününde Sefa bey belediye başkanımızdı. O günkü heyecanımla hem merkezi yönetimi hem belediyeyi eleştirdim. İKM o zaman çeşitli etkinlikler yaptı, hediye kuponları verdik, defileler yaptık. Bir hayalimiz vardı. O zaman döviz bu kadar yüksek değildi. Herkes kendi gücü olanağında para versin bunu toplayalım dedik. Hedefimiz 2 yılda 3 milyon dolar toplamaktı. O parayla bir ürünü imal edip bütün Türkiye'ye ihraç etmeyi planlıyorduk. 9-10 ayda 750 bin dolar gibi bir para topladık ama deprem olunca çarşı dağıldı, parayı verenler parayı geri istedi. Toplu parayı çektik ve iade ettik, hayalimiz de suya düştü. 2005'ten sonra dernek deformasyonuna İKM de uğradı ve şu an İKM'nin varlığından bahsetmek mümkün değil.

ESNAF SUNİ TENEFFÜSLE YAŞIYOR
*Bugünkü tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Kent esnafı suni teneffüsle yaşıyor. Gırtlağına kadar krediye batmış bir şekilde. Fethiye Caddesi'nin tarihinde yazmaz 3-4 tane dükkan boş. Bu durumlara geldi. Şu anda caddede oturup sohbet edebileceğim kimse yok. Neden geliyorlar 3-4 ay durup gidiyorlar. Süreç her geçen gün kötüye gidiyor. Kimsenin işinin bozulmasını tabi ki istemem. AVM'ler de artık doyma noktasına geldi. Kentin ihtiyacından çok daha fazla yer açıldı. Onların kiraları masrafları çok daha fazla. Onlar da şu anda 'yandım Allah' diyorlar. Önümüzdeki süreçte kent merkezi ticaretinin İnönü Caddesi'nin yeni yapılanmalarıyla tekrar eski cazibeli günlerine geleceğini düşünüyorum ama bu önümüzdeki 10-15 yılda olabilecek bir şey. Kentin biraz Yahya Kaptan tarafına kayması Üçyol, Bekirpaşa, Mehmet Ali Paşa bölgesinin ticaretinin yeniden hareketlenmesine neden oldu. Bu sürecin de kolay değil ama atlatabileceğine inanıyorum. En azından öyle bir umudumuz var umudumuz olmasa ayakta durabilmemiz mümkün değil çünkü.

CHP'NİN SADECE KENDİ OYLARIYLA KAZANMASI OLASI DEĞİL
*Tam anlamıyla aktif siyasetin içinde ne zaman göreceğiz sizi?

- Siyasetin şu anda aktif olarak içindeyim. Hacıhasan Mahallesi'nin delegesiyim. Şu anda da partimiz kongre sürecine girdi ben de çok yakından izliyorum, takip ediyorum. 2019 yılında önce yerel seçiim ardından milletvekilliği seçimleri olacak. Dolayısıyla ben partimizin Büyükşehir dahil 13 belediyede en az 5-6'sının doğru adaylarla, doğru birliktelikler yapılabilirse kazanabileceğini düşünüyorum. Önemli olan şu; son referandumda bir 'Hayır' bloğu oluştu. CHP'nin bir adayı, bir belediyeyi sırf kendi olaylarıyla kazanmasının çok kolay oluğunu görmüyorum, olası da görmüyorum bu zaten bu matematiksel olarak da ortada. Dolayısıyla insanların bu referandumda çıkan Hayır'ın tamamının CHP oyu olduğu algısına düşmesinin çok büyük bir yanılgı yarattığını düşünüyorum. Dolayısıyla aday olacak arkadaşların o bloklara oy veren yapıların sanki ortak adayıymış pozisyonunda çıkartılırsa şansının çok daha yükseleceğine inanıyorum. Önseçim gerekiyorsa tabi ki yapılmalıdır. Bu bir yöntemdir fakat parti delegasyonunun çıkardığı adaya Hayır bloğundaki diğer yapıların 'Ben bu adaya mı oy vermek zorunda kalacağım' çelişkisine düşmemesini istiyorum.

KAZANABİLECEK ADAYLAR ÇIKARTILMALI
*Nasıl bir yöntem izlenmeli peki?

- Daha çok etrafa dokunan, halkın içinde olan, adayların bulup çıkartılarak aday yapılmasını istiyorum. Bir belediye başkanlığına 8-10 tane adayın çıkıp ben adayım demesinden çok, partimizin kazanabilecek adayları çıkartıp kentin önüne koyması gerektiğini düşünüyorum. Hüseyin Erol böyle bir figürse, böyle bir adaysa, böyle bir rol biçiliyorsa Hüseyin Erol'a, Hüseyin Erol da gerekeni yapacaktır. Bu yapıların ortak sesi o adamı işaret ediyorsa, o adam oradan çıkartılarak ikna edilerek aday yapılmalı.

*Sizi ikna edebilirler mi?
- Ben bunu yapmaktan onur duyacağımı daha önceden söyledim zaten.

BANA YILLARDIR SÖYLENİYOR
*Bu konuda zorlanacağınızı düşünüyor musunuz?
- 'Üstümde çok yoğun baskı var' denir. Baskı var da sen bunu yapabilir misin? İnancın var mı?, özgüvenin var mı? Benim özgüvenim var. İnsanlar bana yıllardır söylüyor ama bu birikim, bu zamanlama. Doğru zamanda yapmak önemli. Ben bu yapı içerisinde benden daha çok yapabilecek bir isim de varsa o arkadaşımı kaldırıp omzumda götürmeye de razıyım. Bu seçim tüm yapıların birlikteliğiyle kazanılabilir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gültepeli 2017-09-09 12:38:45

Sn.Hüseyin erol gerçek anlamda duruşuyla,vizyonuyla,yaptıkları ile bu ilde her makamın hakkını vereceğinden zerre şüphemiz yoktur..

Avatar
gizem menekşe 2017-09-09 12:59:08

başkanım senin özgüvenin tam; bizimde sana olan güvenimiz tam. hep beraber başaracağız.

Avatar
tamer kurt 2017-09-09 13:00:14

başkanım sana güvenimiz tam - sonuna kadar destekliyoruz

Avatar
Süleyman Şanlı 2017-09-09 13:14:17

Adamdır o adamdır. Git hüseyin erolun kapısını çal. Partili, partisin bakmaz, gece, gündüz elinden ne geliyorsa yapar. Hakkında hayırlısı olsun abim ama senin partiden aday gösterilmen biraz zor sanki. Bu eski kaşalotlar senin aday olmanı istemezler. Halk ister ama onlar istemezler. Biz senin adını her yerde söylüyoruz. Bugüne kadar olmaz diyen, arıza çıkartan hiç kimse olmadı. İnşAllah olur.

Avatar
Erol Erkan 2017-09-09 10:52:09

Bu kentin parlayan güneşidir Hüseyin Erol. Bildiğiniz deniz feneri. Ona bakan doğru yolu bulur. Keşke İzmit belediye başkanı olsa. O izmite en çok gerekli olan insan. Allah ona uzun ömürler versin.

Avatar
Tolga Mert 2017-09-09 11:54:28

Baskanliga yesil isik yakmis ne demek zaten 30 senedir baskanimiz:) konu belediye baskanligi ise zamani geldi baskanim bam bam bam. Izmiti ve kocaelisporu cok seviyorsun bizde seni cok seviyoruz.. arkandayiz baskan..

Avatar
gurkan celik 2017-09-09 13:38:31

akp mhp chp hepsınden oy alır bu guzel ınsan .. ızmıt ıcın elınden ne gelıyorsa yapıyor bızde senın ıcın ne gerekıyorsa yapıcaz baskanım...Allahın ıznıyle basarıcaz.. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HALK NE DERSE O !!!!!!!!!!

Avatar
Aziz Şibga 2017-09-10 15:30:40

Yakışır kardeşimize.

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820