banner1046
banner1117
23 Ekim 2020 Cuma 10:58
Zorla ücretsiz izin iddiasında fabrika sendikayı suçladı
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde faaliyet gösteren Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi Fabrikası’nda Birleşik Metal-İş Gebze 1 No'lu Şubeye üye oldukları için ücretsiz izin uygulamasıyla karşılaştığı iddia edilen işçiler direnişe geçmişti. Fabrika önünde direnişe geçen işçilere fabrika içerisinde çalışmakta olan işçiler de sloganlarla ve alkışlarla destek vermişti. Birleşik Metal-İş Gebze 1 No'lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, burada yaptığı konuşmada “Eğer patron sendikal hakkımızı tanıyarak bizimle görüşmek isterse buna hazırız ancak burada yapılan haksızlık son bulmadığı sürece bu fabrikada üretim yapmayacağız” ifadelerini kullanmıştı. Fabrikada çalışan işçilere de seslenen Çiftçi, “Anayasal haklarınızı kullanıyorsunuz, kendinizi yalnız hissetmeyin. Hiç kimse bu çıktığı yolda geri adım atmayacak” demişti. İşçilerin direniş eylemini başlatmasının ardından fabrika içerisinde çalışan ve sara hastası olduğu belirtilen bir işçi fenalık geçirmişti. Rahatsızlanan işçinin yardımına koşan mesai arkadaşları, işyerindeki baskının ve yaşanan gerilimin sonucu olarak arkadaşlarının kendinden geçtiğini ancak durumunun iyi olduğunu belirtmişti.

ZORLA ÜCRETSİZ İZİN İDDİASI

Evrensel gazetesinde yer alan haberde Dilovası’nda faaliyet gösteren Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi işçilerinin, Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmeleri ve sendikanın işyerinde yetkiyi almasının ardından patron, sendikalı işçileri ücretsiz izne zorlamaya başlamıştı. Birleşik Metal-İş Gebze 1 No'lu Şube yöneticileri, pandemi süreciyle beraber patronlara tanınan kıyaklardan biri olan ücretsiz izin uygulamasını Systemair HSK patronunun keyfi şekilde kullanarak işçileri yıldırmaya çalıştığını belirtmiş ve direniş kararı almıştı.

SENDİKAYA TOPU ATTI

Systemair HSK Havalandırma End. San. ve Tic. A.Ş.’den basında çıkan haberlerle ilgili yazılı açıklama geldi. Şirket, sendikanın yetki aldığını yalanladı, “Yetkilendirilmemiş bu sendikanın faaliyetlerinin, pandemi dönemiyle birlikte artırdığımız önlemleri sekteye uğratması sonucu, çalışanlarımızın kendi sağlıklarına yönelik endişe duymaya başlaması ve söz konusu ortamda sağlık durumları ile moral ve motivasyonlarının etkilemesinden duyduğumuz endişe nedeniyle 39 çalışanımız için ücretsiz izin kararı vermek durumunda kaldık. Bu çalışanlarımızın büyük bir kısmının kısa bir süre içinde mesailerine tekrar başlamaları için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Hatta bazı çalışma arkadaşlarımız işlerine tekrar başladı” dedi.

25 ÜLKEYE İHRACA DEVAM

İşte fabrikadan yapılan yazılı açıklama: “Şirketimiz Systemair HSK ile ilgili olarak son günlerde kamuoyuna yansıyan haberleri, paylaşımları, söylemleri derin bir üzüntüyle takip ediyoruz. Süreç içerisinde oluşan bilgi kirliliğini önlemek, konuya hassasiyetle yaklaştığımızı vurgulamak ve şirketimizin her zaman yasal çerçevede hareket ettiğini bildirmek adına konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmek isteriz.
Systemair HSK olarak, ileri teknolojiye sahip iklimlendirme ürünlerimizle kapalı alanlarda iç mekan hava sağlığına katkıda bulunurken aynı zamanda ülkemiz ekonomisine ve istihdamına ciddi oranda destek oluyoruz. Fabrikalar, hastaneler, havalimanları, okullar, alışveriş merkezleri gibi alanların iklimlendirmesini sağlıyor ve geniş ürün gamımızla mekânlara taze ve temiz hava sağlıyoruz. Üst düzey teknolojik yatırımlarla 2018 yılında hayata geçirdiğimiz fabrikamızla iç pazara ürün tedarikinin yanı sıra ihracata da odaklanıyoruz. Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye’nin LEED Gold Sertifikalı ilk klima santrali fabrikası olan üretim tesisimizde ürettiğimiz iklimlendirme ürünlerini 25 ülkeye ihraç ediyor, Türkiye’yi özellikle Ortadoğu ve Balkanlar için üretim üssü olarak konumlandırıyoruz. Ar-Ge faaliyetlerimiz ve planladığımız yatırımlarla da şirketimizi geleceğe taşımak için hız kesmeden çalışıyoruz.

“EN ÖNEMLİ DEĞERİMİZ ÇALIŞANLARIMIZ!”

Tüm bu yatırımlarımızı gerçekleştirirken en önemli değerimizin çalışanlarımız olduğunun her zaman bilincindeyiz. Her adımında ‘Önce İnsan’ anlayışıyla yol alan bir şirket olarak, son günlerde, şirketimize T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazı ile yetki talebi başvurusu olduğu bildirilen ve dolayısıyla şirketimizde kesinleşmiş bir sendika yetkisi olmayan Birleşik Metal İş Sendikası’nın şirketimize yönelik açıklamalarını ve bu doğrultuda gelişen olayları büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz.

“YETKİLENDİRİLMİŞ SENDİKA YOK”

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü'nün 09.10.2020 tarihli yazısı ile Birleşik Metal İş Sendikası’nın toplu iş sözleşmesi yapmak için yetki tespiti isteminde bulunduğu şirketimize iletildi. Ülkemizde geçerli olan 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamında, Türkiye’de kurulu iş yerlerinde sendikanın yetki alabilmesi için gerekli çoğunluk şirketimizde sağlanmamıştır. Yeterli şartlar gerçekleşmediğinden söz konusu başvuruya ilişkin şirketimiz tarafından itiraz başvurusu yapıldı ve hukuki süreç başladı. Bu nedenle, şirketimizde yetkilendirilmiş bir sendika bulunmadığının altını tekrar çizmek ve sürecin devam ettiğini paylaşmak isteriz.

“ÜCRETSİZ İZİN KARARI VERMEK DURUMUNDA KALDIK”

Şirketimiz; faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde çalışan hakkının tanınması, özgürlükler ve verilen haklar çerçevesinde sendikal faaliyetlerin desteklenmesi konusunda gerekli çalışmaları yapmaktadır. Dolayısıyla hukuki süreç tamamlanarak yetki belgesi iktisap edildiğinde şirketimiz buradaki sendikal faaliyet için de gereğini yapacaktır. Bu süre içinde ise yetkilendirilmemiş bu sendikanın faaliyetlerinin, pandemi dönemiyle birlikte artırdığımız önlemleri sekteye uğratması sonucu, çalışanlarımızın kendi sağlıklarına yönelik endişe duymaya başlaması ve söz konusu ortamda sağlık durumları ile moral ve motivasyonlarının etkilemesinden duyduğumuz endişe nedeniyle 39 çalışanımız için ücretsiz izin kararı vermek durumunda kaldık. Bu çalışanlarımızın büyük bir kısmının kısa bir süre içinde mesailerine tekrar başlamaları için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Hatta bazı çalışma arkadaşlarımız işlerine tekrar başladı. Kurulduğumuz günden bugüne birlikte omuz omuza yürüdüğümüz çalışanlarımızın haklarını, güvenliklerini, huzurlarını ve sağlıklarını korumak için çalıştık, çalışıyoruz ve aynı düsturla çalışmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda, pandemiyle birlikte şirket olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm noktalarda yetkili mercilerin önerdiği tüm önlemleri hızla aldık. Pandemi döneminde özellikle üretime devam etmemizde kritik rol oynayarak bilfiil fiziki ortamda görev alan fabrika çalışanlarımız için maddi iyileştirmeler, kendilerinin, ailelerinin ve toplumun sağlığını koruma amaçlı ek servis uygulamaları, huzurlu, konforlu ve sağlıklı çalışma ortamının korunmasına yönelik fiziki düzenlemeler ve motivasyon artırıcı sosyal aktiviteler gibi pek çok desteği hayata geçirdik.

“ÖNCE İNSAN DİYEREK!”

1981 yılından bu yana sektöre ve istihdama katkıda bulunan, son yıllarda ihracatını artırarak ekonomiye ve ülkemizin hedeflerine katma değer sağlayan Systemair HSK olarak, bünyemizde çalışma hayatı 10 yıla, 20 yıla, hatta 30 yıla varan mesai arkadaşlarımız ve yenisinden eskisine şirketimize emek veren tüm çalışanlarımızla birlikte, geçmişte olduğu gibi bugün de ‘önce insan’ diyerek yolumuza devam edeceğimizi vurgulamak isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Saygılarımızla.”
Son Güncelleme: 23.10.2020 12:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin 2020-10-23 12:01:57

Bu firma özellikle insan kaynakları çok iş bilmez insanlarla dolu.Yönetici dediğin çalışanıyla kavgalı sorunlu olmaz.Çalışanları ne kadar memnun edersen o kadar kazanırsın kaliteli üretirsin.Bu kafayla bu aymazlıkla bu acemi yönetimle bir adım ilerlemez.

banner1048

banner354

banner599

banner820