banner980
22 Aralık 2019 Pazar 14:15
Vatandaşa "asgari ücret" dedik, bin ah işittik!
İzmit halkına TÜİK’in teklifi ve sendikaların teklifleri üzerinden asgari ücreti sorduk, “Ne kadar olmalı?” dedik. Vatandaşlar, asgari ücretin yetersizliği ve pahalılık konusunda hemfikir. Kimisi ise asgari ücrete gelecek olan zammın, tüketim ürünlerini çok daha fazla zamlandıracağından endişeli. İzmit halkı, asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu, evi kira olan, çocuk okutan insanların bu parayla geçinmesinin çok zor olduğunu dile getirerek asgari ücret konusundaki taleplerini dile getirdi.

Görüşüne başvurduğumuz vatandaşlar, TÜİK verilerini, hatta sendikaların tekliflerini dahi düşük buluyor. Ve asgari ücrete yapılacak zammın yanı sıra tüketim ürünlerinde, elektrik, su ve doğalgazda da indirim istiyor, asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını talep ediyor.

İşte görüşüne başvurduğumuz vatandaşların asgari ücret yorumu…

YAŞAM ÇOK ZOR

Berire Bozkurt (21)-Öğrenci
TÜİK’in verdiği tekliflerle geçinmek mümkün değil. Asgari ücreti ne kadar yükseltmeye çalışsalar da şu an ekonomik olarak birçok şeyi almak zor hale geldi. Sebzenin, meyvenin fiyatı yükseliyor zaten, biz öğrenci olarak bunları alırken bile sıkıntı yaşayabiliyoruz. Asgari ücret yükselirken özellikle temel ihtiyaçlarımızın ekonomik olarak düşürülmesi gerekiyor. 2578’le masaya oturulması mantıklı ama en az 2800 TL olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ülkemizde açlık sınırı gerçekten çok yüksek. Türkiye’de yüksek konumdakilerin göremediği kadar yaşam çok zor, çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. 2578’le masaya oturulması mantıklı ancak isteriz ki daha fazla olsun.---------

BU ZAMANA KADAR SESLERİ ÇIKMAMIŞ, ŞİMDİ DE ÇIKMASIN

Mehmet Lafçı (53) Çay ocağı işletmecisi
TÜİK’in teklifleri bence güzel, insanlar bu zamana kadar geçinmişler, sesleri çıkmamış, şimdi de çıkmasın! Sendikaların masaya oturduğu teklifi alabileceklerine inanmıyorum, bu zamana kadar oturdular da ne oldu? Bence bir ailede 2 kişi maaş alıyorsa 3 bin TL’den aşağı olmamalı. Tek kişi çalışıyorsa 4 bin TL maaş almalı.

---------
 

SENDİKALARA GÜVENMEYİN
Mehmet Ali Bey (70) - (Soyadını vermedi) - Emekli
En son asgari ücret 2020, şimdi en az 2700 olması lazım. 1980 TL ile 2000 TL ile bu insanlar geçinemez. Milleti kandırmasınlar. Sendikalar satar, sendikalara güvenmeyeceksin. Emekli maaşı zaten belli, çalışan insana 3 bin TL bile az. İnsanlar bu paraya geçinemez, hele de evi kiraysa çok zor.---------

HER ŞEYE ZAM GELMEYECEKSE ASGARİ ÜCRETE ZAM GELSİN
Kübra Azman (23)-Öğrenci
Asgari ücrete zam geldiğinde tüketim ürünlerine zam yapmayacaklarsa asgari ücrete zam gelsin. Çünkü asgari ücrete zam geldiği zaman yiyecek içeceğe, elektriğe, doğalgaza iki katı zam geliyor. Verilen maaşlara zam yapıp, bazı vergilerden muaf edip, elektriğe suya zam yapmayacaklarsa insanlar biraz daha geçinebilir. Temel ihtiyaçlara hiç zam gelmemeli.


---------
 
HER SEFERİNDE BİR MASRAF, NASIL YETSİN?
İlknur Akkaş (38) - Ev hanımı
TÜİK’in teklifleri çok az. Biz evimize yemek götürüyoruz değil mi? Geçen hafta ben pazar alışverişi yaptım. Bir iki parça kuru erzak aldım onun dışında pazar alışverişimin içinde, pırasa, ıspanak, mevsimi olmasa da çocuk olunca domates aldım. Hepsinden de aldığım birer kilo, ekstradan aldığım ekmek, makarna, bulgur, bir de bir kilo kıyma aldım dörde böldürdüm yemeklik olsun diye. Onların hepsini köfte yapıp yeme devri kapandı zaten, bir kilosu 50 TL, 50 TL olmayan yerde 46 TL. Bu alışverişimin sonunda 300 TL ödedim. Aldıklarım sadece iki torba ve şu an hiçbir şey kalmadı zaten. Biz 5 kişilik bir aileyiz, bir hafta için 300 TL para ödedim ve bunun içinde elektrik yok, su yok. Nasıl yetecek? 4 bin TL’den aşağıya bir ailenin geçimi imkansız. Çocuğu devlet okuluna giden bir ailenin bile geçinmesi imkansız, devlet okulu diyoruz ama her seferinde bir masraf çıkıyor ama. Bu çocuklar tam zamanlı okuyor. 4 bin TL’ye bu çocukların masrafları, yemesi içmesi, evin kirası, elektriği, suyu, doğalgazı, üstü başı da geçtim artık 4 bin TL’den aşağıya kurtarmaz.


---------
 
İŞVERENLER ARTIK İŞVEREN OLAMAYABİLİR
Aykut Bey (29) - (Soyadını vermedi) - Pazarlamacı
Asgari ücretin yükselmesi lazım para değersiz, her şey çok pahalı. Ancak ülke sıkıntıda olduğu için işveren de yüksek asgari ücretle işçi çalıştırmakta zorluk yaşayacaktır. Asgari ücretin düşük kalması insanlara, yüksek olması da işverene yaramayacaktır. Hatta asgari ücret birçok işverenin, işveren olmasına engel olacak. Bir şekilde Hazine Bakanı’nın, Cumhurbaşkanımızın bir çözüm bulup üreten bir ülke yaratmaları gerekiyor. Yoksa sürekli tüketiyoruz, her şeyi tüketiyoruz. Onun dışında, Cumhurbaşkanımız açıklama yapmış, 50 bin kişi daha mülteci geliyormuş. Tamam gelsinler, bizim Suriyeli insana karşı bir önyargımız yok. Fakat insanlar Suriyelileri asgari ücretten daha düşük bir fiyata çalıştırıp, sigorta bile yapmıyor. Ucuz işçi çalıştırdıkları için de bizim gencimiz işsiz kalıyor. Bu anlamda bu bizi daha çok krize sürüklüyor. Ben asgari ücret artarsa da artmazsa da bizi felakete götüreceğini düşünüyorum. Bence ülkeyi yönetenler de bu durumun farkında ancak algı yaratmaya çalışıyorlar.


---------
 
AYAKLANACAĞIZ BİZ DE
Recep Köseoğlu (51)- Kargo şirketinde çalışıyor
Bu fiyatlar insanlara yeter mi hiç? Ben de 2020 TL alıyorum. 600 TL kira, elektrik, su doğalgaz, 2578 TL bile yetmez. Sendikalar isterse daha yüksek bir fiyatla bile masaya oturabilir. Ayaklanacağız biz de bakın Fransa’daki olaylara hepimiz şahit oluyoruz. Bence asgari ücret 3 bin TL ile 3 bin 500 TL arasında olmalı. Çünkü bu asgari ücret ben bekar olmama rağmen yetmiyor. Çoluk çocuğu olan bir insana nasıl yetsin? Bir peynir kaç para şimdi kaç para? Yiyecek içeceğe yüzde 100 zam verenler neden asgari ücrete veremiyor? Millet peynir yemeyi bıraktı. AKP’lilere sorsan her şey güllük gülistanlık der geçerler ancak öyle değil.


---------
 
DALGA GEÇER GİBİ FİYAT VERİYORLAR
Muzaffer Bey (49) - (Soyadını vermedi) - İşsiz
Asgari ücret şu an çok az ama verilen teklifler de çok az. Bu asgari ücretin 2700-2800 TL arasında olması şart. İlla yurtdışındaki olayların burada da mı başlaması gerekiyor? İnsanlarla dalga geçer gibi fiyat veriyorlar. 200 TL’den aşağı mutfak alışverişi yapamıyorsun zaten. Çok gülünç geliyor bana bu yaptıkları.


---------
 
İŞTEN ÇIKARMALAR ARTABİLİR
Naim Avcı (49) - Erkek kuaförü (EYT SYDD Kocaeli eski Temsilcisi)
TÜİK’in verdiği teklifleri düşük buluyorum ama yükseldiği zaman da patronlar bu parayı ödeyemeyeceği için işten çıkarmaların artacağını düşünüyorum. Bu dengeli bir şekilde yüksek tutulmalı. Bu sefer enflasyon olabilir, ürün fiyatları yükselebilir. O yükseltilen rakamların 3-4 ay sonra bir anlamı kalmaz yine vatandaşın cebinden çıkıyor. Eğer öyle bir şey olacaksa doğru değil. İnsanların yaşayabileceği dengelerde rakamlar verilmeli. Bu rakamlar isterseniz 3 bin TL’den aşağı olmamalı diyorum. Tamam bunun vergileri var, sigorta giderleri var ama devlet bunu gerekirse finanse etsin ama 3 bin TL olsun.


---------
 
EVLERİNE ET GİREMEYEN İNSANLARIMIZ VAR”
Ayşe Kara (46) - Ev hanımı
Bu teklifler çocuklu bir aileye kesinlikle yetmeyecek bir ücret. 1000 TL’den aşağı ev kirası olmayan bir ülkede, elektrik en az 100 TL, suyun 50 TL geldiğini düşünün, doğalgazı nereye yazacağız? 2 bin TL- 3 bin TL yetecek mi? Öğrenci parası var, servis parası var. Sendikalar 2578 TL isteyebilir, sendikaya bunu verecekler mi ki? Sendika dediğini alabiliyorsa iyi ama vermeyecekler. Asgari ücret kesinlikle 3 bin TL’nin altında olmamalı, o da ailede iki kişi çalışıyorsa 3 bin TL. Kirası, faturaları, mutfak masrafı, şu an evlerine et giremeyen insanlarımız var. Bizim hali hazırda girebiliyor diyebiliriz ama evine et alamayan insanlar var. Benim kendi halkım aç dururken başkasının insanını doyurmaya çalışıyoruz. 2578 TL ile kendileri geçinebilecekler mi ki bizi geçindirsinler?
(Fotoğraf çektirmedi)
 
Son Güncelleme: 23.12.2019 08:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alper 2019-12-22 17:57:03

Kübra hanım İnstagram pozu vermiş. Konu asgari ücret ama poz İnstagram gülüşü hay Allahım

Avatar
Bünyamin 2019-12-22 16:02:13

şöyle anlatayım. CHPli Fatma Kaplan Hürriyet başkan izmit Blediyesinde maaşlara %28 zam yaptı. Türkiyenin en borçlu büyükşehir belediyesi akpli tahir büyüakın % 8 zam yaptı. aradaki farkı Millet çok iyi görüyor. fatma Başkan hırsızlığa soyguna yağmaya talana dur dedi izmitte. İzmitin parasını İzmite izmit halkına harcıyor. iyiki seni seçtik güzel yürekli insan iyiki varsın Fatma Kaplkan başkanımız. Kocaeli seninle gurur duyuyor şeref duyuyor.

Avatar
Bünyamin 2019-12-22 15:24:12

Vatandaşlarımızın tümü son derece haklı ve doğru saygılarımı hürmetlerimi arzediyorum. tayyip erdoğan asgari ücrete yüksek zam YAPMAYACAK. Aziz Milletimizin çarşı-pazar enflasyonu % 50 oldu. tayyip erdoğan Milletle alay ediyor Tüik'e emirle-yalanla enflasyonu tek haneli söyletiyor. Milletn paralarını yandaşlarına 17 senedir hortumlamış Millet fakir aç işsiz yokluktan canına kıyıyor tayyipin umrunda değil. yandaşa milyarlarca dolar, vatandaşa, asgari ücretliye üç kuruş zam sonra çok ağır zamlar. artık mevcut zamlar da yetmiyor yeni yeni zamlar icat etti tayyip fakir Milletin gırtlağını sıktıkça sıkıyor

banner354

banner820

banner1040

banner599

banner482