banner1046
banner1038
20 Ekim 2019 Pazar 16:12
“Türkiye, emeklilik için 60 yaşını beklemeye uygun değil”
Türkiye’de emeklilik yaşı 65… Belli yıllarda işe başlamış olanlarda bu yaş sınırlaması biraz daha aşağılara düşebiliyor. Hükümet, Avrupa’yı örnek gösteriyor, 65 yaşına kadar, hatta 72 yaşına kadar çalışmayı normal görüyor. Evet, Avrupa’daki pek çok ülkede de emeklilik yaşı bu seviyelerde ancak oradaki iş imkanları ve çalışma şartları ile ülkemizdeki iş imkanları ve çalışma şartları aynı değil. Haftalık tatil, özel sektörde genellikle 1 gün, çalışma koşulları ise günlük 8 saatin üzerinde. Özel sektör, başına buyruk hareket edebiliyor, çalışma saatlerini kafasına göre ayarlıyor, mesai ücreti ödemiyor ve şikayet olmadığı sürece denetim yapılmıyor. Ve ülkemizde, pek çok işveren 40 yaşını geçen vatandaşları, tazminatsız olarak işten çıkarmanın yolunu arıyor.

ABO HESABIYLA 1000-1200 LİRA
Evet, bizim ülkemizde şu anda bu sorun emeklilikte yaşa takılanları kapsıyor, ancak ilerleyen süreçte, yasada herhangi bir değişiklik yapılmazsa tüm toplumu kapsayacak. 1999 yılında çıkarılan yasa ile emekli olma hakları ertelenmiş, kazanılmış hakları ellerinden alınmış EYT’liler, bu sorunu bizzat yaşayan insanlar. Bir kısmı işsiz kalmış, yaşından dolayı işe alınmıyor. Bir gelirleri yok, gündelik işlerin peşine düşüyorlar. Kimileri işinden olma tedirginliğini hep yaşıyor. Kimisi artık zor çalışma şartlarından dolayı yorulmuş, sağlığını kaybetmiş ve emekli olmak istiyor. Ve eğer bu insanların primleri asgari ücretten yatmış ise aylık bağlama oranının da düşürülmesinden dolayı emekli olduklarında alacakları ücret 1000-1200 lira gibi komik rakamlar.

40 YAŞLARDA EMEKLİLİK ERKEN ANCAK…
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, şu aşamada EYT’lileri ilgilendiren ancak ilerleyen yıllarda arkadan gelen nesilleri de benzer sıkıntılara düşürecek olan emeklilik yaşıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Altay, “Ülkemizde iş imkanları 60 yaşına kadar emekliliği beklemeye uygun değil” dedi. Türkiye'de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) arasında pek çok mağdur olduğunu belirten Nihat Altay, “40'lı yaşlarda emeklilik çok erken olabilir, ancak ülkemizin iş imkanları da 60 yaşına kadar emekliliği beklemeye uygun değil” ifadelerini kullandı.

EYT’LİLERİN EN BÜYÜK SIKINTISI İŞ BULAMAMA
Her gün pek çok kez emeklilikte yaşa takılanların mağduriyet yaşadığına dair şikâyetler aldıklarını belirten Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, şunları kaydetti: “Günümüzde firmaların tamamına yakını belli bir yaştan sonra personelini özel güvenlik görevlisi olarak çalıştırmıyor. Bir kafede garsonluk veya tezgâhtar, inşaat, şoför gibi mesleklere 35 yaşından sonra CV bile kabul edilmiyor. Hiçbir geliri olmayan ve iş bulamayan vatandaş 60 küsur yaşına kadar ne yapacak? Kime el açacak? Kimden yardım isteyecek? EYT'lilerin dile getirdiği en büyük sıkıntıları iş bulamama sorunudur. Bunun yanında çalışanların da pek çoğu günde 8 saat çalışmıyorlar, haftalık tatilleri yok. Doğru düzgün sigortaları bile yapılmıyor. Bu nedenle emeklilikte yaşı uzatmadan önce iş garantisi ve çalışma şartlarının düzeltilmesi gerekiyordu.

60 YAŞINA KADAR GÜVENCE YOK
Türkiye'yi Avrupa standartlarına entegre etmeye çalışıyoruz ancak özellikle iş garantisi ve çalışma şartları hususunda alt yapıyı hazırlamadan emeklilik yaşı uzatıldığından dolayı insanlar mağdur ve çaresiz kalıyor. Ülkemizde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) arasında pek çok mağdur var ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birkaç gün önce başlattığı umut ışığına herkesin kulak vermesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi 40'lı yaşlarda emeklilik çok erken olabilir. Ancak ülkemizin iş imkanları da 60 yaşına kadar emekliliği beklemeye uygun değil. Devlet memurları ve bazı kurumsal firmalarda çalışanlar hariç, kimsenin 60 küsur yaşına kadar çalışmaya dair iş güvencesi yoktur. Ülkemizde ki küçük veya büyük şirketlerin, firmaların yarısından fazlası işçilerini 40 yaşından sonra tazminatsız atmak için bahane arıyor.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pehh 2019-11-12 02:17:27

Hiç bir özel sektör 60 yaşındaki adamı çalıştırmaz 48 den sonra 12 yıl bekle

Avatar
cosmos 2019-11-04 09:28:08

adam 40 yaşında kçnı kaldıramıyor yerinden avrupada 80 yaşında adam sks yapıyor

Avatar
Ferdi 2019-10-22 08:57:25

Görünen köy kılavuz istemez lakin köyü görmek isteyen kim! 60-65'li yaşlarda emekli olma modeli Türkiye için uygun değil. Tebrikler başkan.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050