banner1046
banner1117
06 Kasım 2019 Çarşamba 15:30
Türk-İş sahada vergi adaleti istedi

Türk-İş Başkanlar Kurulu, vergi sistemini protesto etme kararı aldı. Bu karar 81 ilde eş zamanlı düzenlenen basın açıklamalarıyla uygulandı. İzmit Sabri Yalım Parkı’nda toplan Türk-iş üyeleri vergi adaleti istedi. Türk-İş Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız’ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Konfederasyonumuz Türk-İş’in başkanlar kurulu kararıyla Türkiye genelinde eş zamanlı olarak vergide adalet sağlansın İmza kampanyası basın açıklamasını İzmit ilçe kent merkezinde konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkanlarının katılımı ile gerçekleştirdik. Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.” ifadesi yer almaktadır. Bu maddede amaçlanan; herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir.

Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde, hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, Hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri, kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, İşçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, Yılbaşına göre, geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, Bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybediyor, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor.

Ortalama aylık brüt ücreti 4,500 TL olan bir işçi, Ocak ayında 3,409 TL net ücret alırken Haziran ayında net ücreti 191,00 TL daha azalarak 3,218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde %4 oranında artsa bile, Yılsonunda 349 TL eksilerek 3,060 TL’ye geriliyor. Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikler içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor. Vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap vermiyor. Bu teklifte, Ücretliler lehine olan ayrım ilkesi yine gözetilmiyor. Ve çalışanların 2005 yılı gelirlerine uygulanan %15-20-25-30-35 vergi oranları 2006 Yılından bu yana %15-20-27-35 olarak uygulanıyor. Yetmiyor, 2005 Yılında gelir vergisi tarifesi, Brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 katı olarak hesaplanıyor ve çalışanlar bu düzenleme ile her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor.

Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor. Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, Çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik “ Vergi adaleti “ sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar, Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, İşverenler ile aynı oranda vergilendirmek haksızlıktır. Adaletsizliktir. Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir “reform” Ancak, ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır.

Türk-İş olarak ücret kazançları bakımından Asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi yenilemek isteriz. “Asgari Geçim indirimi” Uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinden bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlanması sağlanmalıdır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir. Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır.

Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, Topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi, sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. Türk-İş olarak bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.”

Son Güncelleme: 06.11.2019 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tekin 41 2019-11-07 09:08:14

MASA DA NE ISTIYOR VE NE ALIYORSUNUZ.ISCILERI MAŞA GIBI KULLANIN.KIMSEDE SESINI CIKARMIYOR.

Avatar
İZMİT 41 2019-11-06 18:00:55

Beter olun koşun ak partiye oy verin yerlerde sürünün

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820