banner1046
banner1117
19 Aralık 2019 Perşembe 10:34
TÜPRAŞ’a yapılacak tankları vatandaşa soracaklar!

Merkezini İstanbul’a taşıyacağı gündeme gelen ve Kocaeli’de birçok kesimin tepkisine neden olan TÜPRAŞ büyüyüşünü sürdürüyor. TÜPRAŞ’a yeni yapılacak tanlar için ise vatandaşın katılım toplantısı gerçekleştirilecek. TÜPRAŞ kısa bir süre önce konuyla ilgili Kocaeli Valiliği’ne konuyla ilgili başvuruda bulunmuştu. Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün başvuruyu incelemesinin ardından TÜPRAŞ’ın başvurusuyla ilgili ÇED toplantısı yapılmasına karar verildi. ÇED toplantısı 14 Ocak’ta yapılacak.

Konuyla ilgili duyuru ise şu şekilde: KOCAELİ ili KÖRFEZ ilçesi sınırları içerisinde Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. tarafından yapılması planlanan SİYAH ÜRÜN DÖNÜŞÜM TESİSİ (RESID UPGRADING) VE DEPOLAMA TANKLARI KAPASİTE ARTIŞI projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 14/01/2020 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya KOCAELİ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve KOCAELİ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

Proje ile mevcut Tüpraş Siyah Ürün Dönüşüm Tesisi ve Depolama Tankları Projesine ilave olarak Koklaştırma (Delayed Coker) ve bağlantılı üniteler tesis edilerek, yıllık yaklaşık 450 bin ton orta distilat (motorin ve jet yakıtı), 75 bin ton sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ve 650 bin ton petkok üretimi gerçekleştirilecektir. Bu üretimlerin yanı sıra mevcut durumda önemli bir ithalat kalemi olan ve dizel üretiminde girdi olarak kullanılan yarı mamul Ağır Vakum Gaz Yağı (HVGO) ürününde de 400 bin ton azalma sağlanacaktır. Bu üretimlerin Türkiye cari açığına etkisinin yıllık 600 milyon Amerikan Doları (USD) olması bekleniyor.

Bu konjonktürde, Kocaeli İli, Körfez İlçesi, Tüpraş İzmit Rafineri Müdürlüğü kompleks sahası sınırları içerisinde “Siyah Ürün DönüĢüm Tesisi (Resid Upgrading) ve Depolama Tankları Kapasite Artışı Projesi” planlanıyor.

Projede;

6,500 Sm3/gün kapasiteli Plt-277 Koklaştırma (Delayed Coker) Ünitesi, · 3,000 Sm3/gün kapasiteli Plt-174 Coker Nafta Temizleme (Coker Naphtha Hydrotreating) Ünitesi, · 2 adet 35,000 m3 kapasiteli Vakum Resid/Asfalt Depolama Tankı (177D-832 ve 177D833) ve ilgili Isıtma Sistemi, · 1 adet 15,000 m3 kapasiteli Clarified Oil (Ağır Ürün) Depolama Tankı (110D-207), · 500 Sm3/gün kapasiteli Plt-277(300) LPG Temizleme Ünitesi, · Gerek duyulması durumunda Flare (Meşale) Ünitesinin tesis edilmesi planlanıyor.

Son Güncelleme: 19.12.2019 12:03
Anahtar Kelimeler:
KörfezTüpraşKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2019-12-19 12:38:44

top şeklinde yapın siyah beyaz olsun

banner1048

banner354

banner599

banner820