banner1046
banner1117
20 Kasım 2016 Pazar 17:14
Şeker: Peki, CHP’liler neden ret oyu kullanmadı?

AKP’nin geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunduğu, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair TBMM Genel Kurul’a sunulan AKP önergesine tepkiler gittikçe büyüyor. Muhalefetin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların giderek sesini yükselttiği bu tasarıda imzası olanlardan biri de bilindiği gibi AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker.

HEDEF HALİNE GELDİ
Şeker, iki kızını depremde kaybetmiş bir baba… Ve vekiller arasında donanımlı isimlerden biri kendisi. Siyaseten zıt olsalar da muhalefetin antipatik bakmadığı bir isim aynı zamanda Şeker. Bu nedenle de bu tasarıda Şeker’in imzasının bulunması pek çok kesimi de şaşırttı. En son CHP’nin bugün Derince’de gerçekleştirdiği danışma meclisinde Tahsin Tarhan, Şeker’den bu tasarıdan imzasını çekmesini istedi, kendisine yakışmadığını belirtti.

KEŞKE ARASAYDINIZ
Kocaeli’de bir anda attığı imza ile eleştiri oklarının hedefi haline gelen İlyas Şeker, bugün gazetemiz imtiyaz sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Aysun Özcan Erenkaya’yı aradı. Şu ana kadar hiçbir gazeteyi arayıp açıklama yapmadığını belirten Şeker, kendisinin Ensar Vakfı ile olan fotoğrafını yayımlayıp yapmış olduğumuz haberden çok içerlemiş, “Keşke arayıp sorsaydınız” diyor.

CHP, İTİBAR KAYBETTİĞİ İÇİN…
Erenkaya’nın sorularına cevap veren Şeker, tartışmayı alevlendirecek bir ifade sarf etti… Şeker, bu tasarı ile genel kurulda iki tur oylama yapıldığını; ilk turda CHP’den yalnızca bir vekilin ret oyu verdiğini, ikinci turda ise hiçbir CHP’li vekilin ret oyu da vermediğini ancak kabul oyu da kullanmadığını söyledi. Şeker, CHP’nin son zamanlarda HDP’ye destek veren açıklamalarından dolayı itibar kaybettiğini, bu nedenle de bu konuyu kullanarak kaybettikleri itibarı geri kazanmaya çalıştıklarını da öne sürdü.

HÜRRİYET BÖYLE DEMİŞTİ
Şeker, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili de bir iddiada bulunarak, “Bundan önce bu konuların tespitleri için aileyle ilgili bir komisyon kurulmuştu. O komisyon tespitleri sonucunda 3-4 bin aile olduğu kanaatine varıldı ve böyle bir düzenleme çıkarılması yönünde tavsiyelerde bulunulurken Fatma Hanım, ‘ya bu problem bize de çok geliyor, keşke oturup beraber değerlendirseydik’ gibi ifadeler kullandı” dedi.

AİLE 15 YAŞINDA, KIZI VERMİYOR
Şeker, şunları kaydetti: “Geçen gün bir haberiniz vardı, Ensar Vakfı ile olan fotoğrafı koyup, onunla bağlantısı var mı demişsiniz. Keşke arayıp sorsaydınız. Bütün ön yargılardan arınıp önergeyi okusanız, inanın böyle bir tepki göstermeyeceksiniz hatta tam tersine ‘evet gerçekten bu sosyal bir yaraymış, çözüme kavuşmuş’ diyeceksiniz. Orada kesinlikle ve kesinlikle tecavüzcüleri kapsamıyor. O önergede sadece bir tane problemli kelime var ‘cinsel istismar’ diye, o da yasanın isminden kaynaklı. Yani 18 yaşından küçükler için bu genel ifade kullanıldığı için öyle bir kelime problemi var. Yoksa kapsam olarak açık ve net söylüyorum, kesinlikle ve kesinlikle cinsel istismara uğramış aileleri, kadınları, erkekleri kapsamıyor. Peki, kimi kapsıyor? Birincisi, gençler karşılıklı birbirini sevmiş, aileler karşılıklı kabul etmiş ve evlenmişler ama kadının yaşı 18’den küçük olduğu için yasa izin vermiyor, bu olayı kapsıyor. İkincisi, gençler birbirilerini sevmiş ama bu kez aile kabul etmiyor. Aile diyor ki ‘kızım senin yaşın 15, veremem’ diyor, bu sefer kız kendi isteğiyle kaçıyor, bunu da kapsıyor.”
 
TECAVÜZCÜLERİ KAPSAMIYOR
Aysun Özcan Erenkaya: “Ama 15 yaşındaki kız daha çocuk sayılır, belki kandırıldı, belki korkutuldu…”

Şeker, soruya şöyle cevap veriyor: “Bu tür olayları yaşamıyor muyuz? Çok yaşıyoruz. Mesela geçenlerde bizim Roman vatandaşlardan biri geldi dedi ki: ‘ya vekilim, benim oğlan hapiste, gelin dışarıda hamile aile perişan, bunlara bir çözüm bulun.’ Bu gerçeği hepimiz biliyoruz, Romanlarda bu tür olaylar maalesef çok var, bunu inkar edemeyiz. Belki kökten bir eğitimle zaman içerisinde giderilecektir ama şu anda böyle bir problem var. Kaldı ki biz AK Parti iktidarı olarak 2005’te bu tür olaylarda tecavüz vakası gerçekleşmişse aileler karşılıklı anlaşmışsalar bunun hapsi falan yoktu ancak kamu davası açılırsa oluyordu ve alt sınır da 5 yıldı. Biz bunu 2005’te sekiz yıla çıkarmışız, 2014’te de 16 yıla çıkarmışız. Bu olay kesinlikle söylendiği gibi tecavüzcüleri kapsamıyor.

NEDEN RET VERMEDİLER?
Diğer olayda karşılıklı anlaştılar, aileler de kabul etti ve evlendiler ve birkaç yıl sonra anlaşamayıp boşandılar diyelim. Eğer boşanma nedeni erkekten kaynaklanıyorsa erkek kalan cezasını aynen yatacak. Mesela 12 yıl ceza almış, 2 yıl yatmış ama boşandığı için kalan 10 yılı tekrar yatacak. Yani olay saptırıldı. Samimi olarak söylüyorum ben de çok üzgünüm. Bu konuda biraz siyaset yapıldı. CHP son günlerde HDP milletvekillerine, teröre destek veren belediye başkanlarına destekten dolayı kamuoyunda ve tabanda biraz ivme kaybetti ve bu yola sarıldı. Ama üzgünüm bu oylama genel kurulda yapılırken hiçbirisi ret oyu kullanmadı, evet de kullanmadı. Sadece iki oylama yapıldı. Birinci oylamada CHP’den sadece bir kişi ret oyu kullanmış, o da bizim Kocaeli milletvekillerinden değil, ikinci oylamada hiç ret oyu kullanan yok, evet de kullanmıyorlar, çekimser de kalmıyorlar. Yani hiçbir şekilde oy kullanmadılar. Eee madem bu kadar hassas görüyorsun buna niye ret vermiyorsun?
Bu olayda aileler var, problemler var, onların giderilmesi lazım. Keşke bunların hiç biri yaşanmamış olsa ama yaşanmış ve bu problemleri giderip ikinci bir sosyal problem çıkarmamak lazım. Bu dediğim gibi bir af değil, bir erteleme ve bu ertelemenin zaman aşım süresi 24 yıldır. Yani bugün evlendiler diyelim, yarın boşandığı zaman bu ceza adamın üzerinde bekliyor olacak. Adamdan kaynaklanan bir boşanma olduğu an ceza kaldığı yerden devam edecek.”

FATMA HANIM “BERABER DEĞERLENDİRSEYDİK” DEDİ
Aysun Özcan Erenkaya: “Yasayı defalarca kez okuduk ve bizim anladığımız bu yasayla ‘rızası var’ kalıbıyla çocuk gelinlerin önü açılacak…”
İlyas Şeker, bu soruyu ise şöyle cevaplıyor: “Size önemli bir şey daha söyleyeyim. Bu kanunun görüşüldüğü zaman Meclis toplantısının verdiği aralarda bazı tartışmalar oluyor. Mesela Fatma Kaplan Hürriyet ile orada sohbet ediliyor. Bundan önce bu konuların tespitleri için aileyle ilgili bir komisyon kurulmuştu. O komisyon tespitleri sonucunda 3-4 bin aile olduğu kanaatine varıldı ve böyle bir düzenleme çıkarılması yönünde tavsiyelerde bulunulurken Fatma Hanım, ‘ya bu problem bize de çok geliyor, keşke oturup beraber değerlendirseydik’ gibi ifadeler kullandı. Yani bireyselde konuştuğun zaman herkes bunu bu şekilde değerlendiriyor. Bunu niye AK Parti tek başına getirdi, oturup birlikte yapsaydık daha iyi olurdu diye eleştiriler var. Olur muydu, olurdu tabii o ayrı bir konu ama bu karar parti gurubunun bileceği iş. Bu konuyla ilgili bizim kendi bölgemizde Kozluk’ta olsun, romanların olduğu diğer yerler olsun, ciddi sıkıntıları var. Bu yasa tamamen bu gibi olaylarla ilgili. Son kez tekrarlıyorum, bu yasa tecavüzcüleri kesinlikle ve kesinlikle kapsamıyor.”
 

Son Güncelleme: 22.11.2016 09:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2016-11-20 23:54:19

Kendi pisliklerini örtmek için Chp'ye çamur atıyorlar, zaten sıkıştılarmı hemen Chp'ye saldırıyorlar...

Avatar
Ali 2016-11-20 23:53:16

Kendi pisliklerini örtmek için Chp'ye çamur atıyorlar, zaten sıkıştılarmı hemen Chp'ye saldırıyorlar...

banner1048

banner354

banner599

banner820