banner830
banner887
banner883
14 Ocak 2019 Pazartesi 15:56
Şeker'den Veliahmet ve Hacıhızır açıklaması: Satın alamayınca riskli alan ilan ettirdiler!
banner728
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli TV’de yayınlanan Günün Manşeti programında Kocaeli’nin kentsel dönüşüm gündemini değerlendirdi. Kentsel dönüşümün rant aracı olarak kullanılmaması gerektiğini kaydeden Şeker, beni dinlemedi dediği müteahhidin İzmit’in Veliahmet ve Hacıhızır Mahalleleri’nde satın alamadığı yerler için bölgeyi riskli alan ilan ettirdiğini söyledi. “Yanlıştan dönülür” derken o müteahhide seslendi: “Sahibi olduğun alanda dönüşüm yap” dedi.

İNSANLARI MAĞDUR ETMEDEN YAPILMALI

İzmit Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinin riskli alan ilan edilmesinin ardından mahalle sakinlerinin kentsel dönüşüm konusunu görüşeceği toplantıda gerginlik yaşanmış, AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın da girişimiyle firma yetkilileri, polis ekipleri tarafından salondan çıkarılmıştı. AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, İzmit’in en eski yerleşim yerlerinden Veliahmet ve Hacıhızır Mahalleleri için yayımlanan kentsel dönüşüm kararını canlı yayında değerlendirdi. “Kocaeli’de kentsel dönüşüm şart” derken kentsel dönüşüm yapılırken insanların mağdur edilmemesi gerektiğini kaydetti.

DÖNÜŞÜM RANT ARACI OLMAMALI

Vekil Şeker, Kocaeli TV’de katıldığı Günün Manşeti programında Kocaeli TV Genel Yayın Yönetmeni Kadriye Karademir’in Veliahmet ve Hacıhızır mahalleleriyle ilgili sorusunu, önce Kocaeli’de kentsel dönüşümün gerekliliğinin altını çizerek cevapladı. Şeker “Afet riski altındaki alanların dönüşümü yasasında, alanın riskli olması ve binaların riskli olması söz konusu. Her ikisini de dikkate aldığımızda Kocaeli’de kesinlikle kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor” dedi. Vekil Şeker, konunun Kocaeli için gerekliliğine vurgu yaparken bazı noktaların da altını çizdi. Kentsel dönüşüm yapılırken insanların mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşümün bir rant aracı olarak kullanılmaması gerektiğini kaydetti. İnsanın yaşayabileceği sağlıklı binaları oluşturmak devletin görevi” diyen Şeker, “2012’de kentsel dönüşüm yasası, afet riski altındaki alanların dönüşüm yasası çıkarıldı. Çünkü geçmişte bu depremlerden -sel felaketlerinden- dere yataklarının işgal edilmesiyle yapılmış binalardan canımız çok yandı. Yasanın amacı, bu tür sağlıksız alanlarda olan binaları ve sağlıksız binaları sağlıklı alanlara taşımak ve güvenli binalar yapılmasını sağlamaktı” dedi.

SATIN ALAMADIĞI YERLERİ RİSKLİ İLAN ETTİRDİ

Vekil Şeker konuyu, ilgili yasadan alıp Kocaeli özelinde İzmit Veliahmet ve Hacıhızır mahalleleri üzerinden değerlendirdi. Kamuoyunda tartışmalara neden olan, Meclis’teki tartışmalarla da gündeme gelen Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerindeki süreci anlattı. Şeker, “Şimdi buraya bir müteahhit geliyor, bu bölgede yer satın alıyor. Yer satın alırken tahmin ediyorum bir yere kadar yerleri satın alabiliyor. Bir noktadan sonra ilerleyemiyor. Vatandaş, kendi rızasıyla yerini vermiyor. Vatandaş yerini vermeyince o bölgeyi riskli alan ilan ettirip kamulaştırma yoluyla o insanların yerini alma yöntemini kullanmak üzere bu bölge riskli alan ilan ettiriliyor. Belediye bunu yapmıyor, Bakanlık bunu yapmıyor, kimin talebi üzerine yapıyor, müteahhidin talebi üzerine yapılıyor. Bu yasada var, yapılabilir, buna engel bir şey yok. Ama şöyle bir geriye doğru baktığımızda müteahhit eliyle yapılan büyük alanlardaki dönüşümlerde ciddi sıkıntıların yaşandığını gördük. Biz de kanun içerisine bir madde daha koyduk. Kentsel dönüşüm nedeniyle müteahhit bir binayı yapmak istediği zaman binayı tamamlama sigortası yaptırma mecburiyeti getirdik” dedi.

MÜTEAHHİT BÖLGENİN YÜZDE 25’İNİ ALMIŞ

Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerini kapsayan alanla ilgili bilgiler de veren Şeker, “Bu bölgenin tamamı, 139 dönümlük bir alan riskli bir alan ilan edilmiş. 139 dönümlük bir alan içerisinde bu müteahhit 27 dönüm yer almış. Yani bölgenin mülkiyet olarak yüzde 25'ini almış. Tabii yüzde 75’i ile anlaşılmayınca da yerinin kentsel dönüşüme girmesini istemeyen insanlar bundan rahatsızlık duydu ve konu bize intikal edince biz de bununla ilgili çalışma yaptık. Dedik ki bu çok doğru değil” açıklamasında bulundu.

BENİ DİNLEMEDİLER

Söz konusu müteahhidin kendisiyle de görüştüğünü kaydeden Şeker, o buluşmalarını da anlattı. Şeker “Ben kendilerine, madem burada 26 dönüm yer satın almışsınız buyurun gidin burada 26 dönüme göre planlarınızı yapın, vatandaşlara binalarınızı verin, dedim. Ama bunu kabul etmeyip buraları riskli alan ilan ettirdiler” dedi.

YANLIŞTAN DÖNÜLÜR

Riskli alan ilan edilen Veliahmet ve Hacıhızır mahalleleri sakinleri bir açıklama yapmış, söz konusu özel şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı girişimlerle mahallelerini riskli bölge ilan ettirdiğini ve alınan kararın geri çekilmesini istediklerini kaydetmişlerdi. Bu bir yanlışsa bir müteahhidin girişimiyle nasıl böyle bir yanlışlık yapılabiliyor? Bunun adı yanlışsa bu yanlıştan nasıl dönülecek? Vekil Şeker bu soruları da yanıtladı. “Bu yanlıştan dönmek mümkün” diyen Şeker, “Daha önceden riskli alan ilan edilip daha sonra riskli alan kararından vazgeçilen uygulamalar var. Aynı yöntemlerle işlemler yapılıp, riskli alan kararı kaldırılabiliyor” ifadelerini kullandı.

MÜTEAHHİT KENDİ ALANINDA DÖNÜŞÜM YAPSIN

Söz konusu bölgenin riskli alan ilan edilmesi ile ilgili konunun AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın bakanlığı döneminde Bakanlar Kuruluna geldiğini kaydeden Şeker, “O zaman Bakanımız Fikri Bey, vatandaşlarla konuşalım acele etmeyin, deyince o zaman onaylanmamıştı. Yaklaşık 15-20 gün önce Sayın Bakanımız imzasıyla çıkarıldı. Tabi Cumhurbaşkanımıza sunulan bilgiler doğrultusunda imzalanıyor sonuçta. Burada gerekli düzenlemelerin yapılacağını düşünüyorum” dedi. Müteahhit kendi alanıyla ilgili çalışma yapabileceğini bunda bir şey olmadığını ifade eden Şeker, “Müteahhit aldığı 26 dönüm için müracaatını yapar ama müteahhidin bölgenin tamamına girmesi orada birçok insan için ilerde beklenmedik mağduriyetlere yol açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Bu açıklama kafa karıştırdı. Söz konusu özel şirket yani Veral İnşaat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı girişimlerle mahalleleri riskli bölge ilan ettirebiliyor ve Cumhurbaşkanlığı bu konuda karar veriyor. Madem ki bu bir yanlış, o halde bu bölge riskli alan değil! Riskli olmayan bir bölge, bir müteahhidin girişimiyle nasıl riskli ilan edilebiliyor? Bu ve benzeri yanlışlar, başka yerlerde de yapıldı mı? İlyas Şeker’in bu açıklamaları, Bakanlıktaki işleyişin garipliğini ortaya koyan bir itiraf gibi.

 
Son Güncelleme: 15.01.2019 08:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dadaş 2019-01-14 23:25:17

Bu kenti mütahitlermi yonetiyor doğrusu merak ettim seker bey cumhur başkanlığıda mütahitleri bayaa dinliyormuş maşAllah ssizide tebrik ederim dürüst bir muhallefet partisi millet vekilisiniz iktidarda olsaydın o sahtekarlığa aslaaa izin vermezdin

Avatar
mağdur 2019-01-14 22:33:24

Doymadılar asnasını satim yemekten doymadılar len çoluk çocuğunuzdan çıkacak haram haram nereye kadar yiyin bakalım

Avatar
Mahmut41 2019-01-14 22:01:00

Aynı şekilde denizevleride rant ilan edip adamlarına rant sağladı devlet bizlerinde böyle mağdur etti kimse vatandaşı değil kendi cebini düşünüyor ülke olmuş rant cumhuriyeti ama merak etmeyin onların oyunu var ise Allah ında bir oyunu vardır

Avatar
Mahmut41 2019-01-14 21:59:19

Aynı şekilde denizevleride rant ilan edip adamlarına rant sağladı devlet bizlerinde böyle mağdur etti kimse vatandaşı değil kendi cebini düşünüyor ülke olmuş rant cumhuriyeti ama merak etmeyin onların oyunu var ise Allah ında bir oyunu vardır

Avatar
Hızır Veliahmet. 2019-01-14 21:06:07

Işığın kendi Rantı için insanların mallarını gasp ettirmesi kendi partisinden olan Şeker'i bile isyan ettirmiş. şimdi bakan eskisi ışığın neden Kerntsel dönüşümle bu kadar yakından ilgilendiğini belki anlamışsınız'dır. Ayrıca bu Rant olayına Sayın Cumhurbalkanını alet edip kararname çıkarttırıması'da affedilmez Sayın Cumhur Başkanım eğer ışığın kar ortağı değilsen (Ki olmadıüına eminim)gözünü aç etrafındakileri tanı.

Avatar
İzmit 41 apaçi kek 2019-01-14 18:32:48

Bu buruşuk MUŞANBAYA moruğa kıl oluyorum gıcık oluyorum daha ne diyeyim gebersin

Avatar
Radar 2019-01-14 18:11:36

Yenimahalle ve radar bolgeleride aynı şekilde kentsel dönüşüm alanı ilan edildi ve yanimizdaki arsalara yeni binalar , siteler yapıldı . Müteahhit kimse kaldırsın bu işlemi madem alamayacktin vatandaşın günahı ne?

Avatar
Radar 2019-01-14 18:09:30

Yenimahalle ve radar bolgeleride aynı şekilde kentsel dönüşüm alanı ilan edildi ve yanimizdaki arsalara yeni binalar , siteler yapıldı . Müteahhit kimse kaldırsın bu işlemi madem alamayacktin vatandaşın günahı ne?

Avatar
Ersoy Kandemir 2019-01-14 16:53:07

Siz nasıl bir iktidar partisi milletvekillisiniz Allah aşkına,riskli alan ilan ettirdiler ne demek,neden MÜTEAHHİTİDİ KONUŞTURMUYORSUNUZ,ne size ne Fikri Işık’a güvenmeyen biri olarak neden hep siz konuşursunuz MÜTEAHHİDE NEDEN SÖZ HAKKI VERMEDİNİZ,adamın sorduğu sorulara Fikri Işık ne zaman cevap verecek!

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328