banner830
banner887
banner883
03 Kasım 2018 Cumartesi 12:19
Şehir içi ulaşımda ayrım mı yapılıyor?
banner728

Sayıştay denetim görüşünü etkilemeyen bulgulara göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde mevzuata aykırı hareket ediyor. 2017 Sayıştay Raporu’na göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma imtiyaz hakkının konusu olan toplu taşıma hizmetlerini ihale yapılmaksızın üçüncü kişilere gördürüyor. İhalesi hat dağıtan belediye aynı zamanda söz konusu işin görülmesi için verilen işletme ruhsatı ve çalışma belgelerinde de herhangi bir bitiş süresi belirtmiyor. Yıllar önce verilen söz konusu belgeler ilgili kişiler açısından kazanılmış hak olarak değerlendiriliyor. Böylece ihaleye girmeden ruhsat ve hat sahibi olan isimler ihaleyle ulaşım işini üstlenen vatandaşlar karşısında haksız kazanç sağlıyor.

İHALEYE GİRENLERE HAKSIZLIK

Süresiz ve bedelsiz hat tahsisleri ve kullanımları, 21.07.2010 tarihli ve 2010/118 sayılı Ulaşım Koordinasyon Kurulu kararı ve UKOME kurulmadan evvel yetkili olan İl Trafik Komisyonu kararlarına dayanıyor. Bu karara göre bazı araçlar müktesep hak sahibi olarak belirleniyor, bedel ve süreden muaf tutuluyor. Bu durum aynı hatta ihaleyle hak sahibi olan araçlar ile muafiyet tanınan araçlar arasında haksız rekabete neden oluyor. İhaleyle hat sahipliği hakkı elde etmiş araçlar belirli bir bedel ve süreyle hakkı kiralamışken, müktesep hak sahipleri süre ve bedel sınırı olmaksızın taşımacılık faaliyeti yapıyor.

BEDELSİZ ALANLAR VAR

Hat kiralama ihalesiyle hak sahipliği hakkı kazandığı halde ihale süresinin bitmesiyle hak sahipliği hakkını kaybetmesi gereken araçlar ise KOTUS (Kocaeli Toplu Ulaşım Sistemi) sistemine katılımı koşullarını sağlamak kaydıyla ruhsatları yenilenerek söz konusu hatlarda taşımacılık yapmalarına izin veriliyor. KOTUS’a katılmak ve sistemde kalmak için belirli şartlar ve düzenli ödemeler öngörülüyor. Belediye ihale sonucu bedel mukabili hak sahibi yaptığı taşıtlar ile bilabedel ruhsat verdiği taşıtları aynı sisteme entegre ediyor. Sisteme dahil olan bütün taşıtlar aynı ödemeleri yapmakla birlikte sistem kurulmadan önce ihaleyle bedel mukabili hak sahibi yapılanlar ihale ücretlerini de ödemek zorunda kalıyor.

HALEN YÜRÜRLÜKTE

Sisteme karşı bugüne kadar pek çok itiraz yapıldı. Yapılan itirazlar reddedildi, red kararları mahkemelerce de hukuka uygun bulunarak onandı. Şu halde mahkeme kararlarıyla da hukuka uygunluğu tescil edilen sistem halen yürürlükte. Ancak sisteme yeni katılımcı alınması halinde veya ihale süreleri biten mevcut katılımcıların sistemde devam edebilmeleri için 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale düzenlenmesi gerekiyor. Sayıştay denetçilerine göre yapılan düzenlemeler yürürlükteki mevzuata göre yeterli değil. Belediye minibüsçülerin sorununu çözecek mi, Sayıştay’ın bulguları değerlendirilecek mi merak konusu.

Son Güncelleme: 03.11.2018 22:11
Anahtar Kelimeler:
Büyükşehir Belediyesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şakir 2018-11-03 12:25:01

Kocaeli yağma ediliyor talan ediliyor ırkçı kafatasçı hırsız soyguncu yolsuzlukların merkezi akp tarafından

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328