banner1046
06 Şubat 2020 Perşembe 12:01
Şanlı: Uzaya şehir kuruluyor, biz hala ehil yönetici atayamıyoruz
Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, yazılı bir açıklama yaparak hükümetten beklentilerini sıraladı. Şanlı, “Türk Eğitim-Sen olarak, mülakattan korktuğumuz ya da üyelerimize güvenmediğimiz için karşı çıkmıyoruz. Hatta diyoruz ki iki büyük sendika mülakat komisyonlarında sadece gözlemci sıfatı ile yer alsın ya da mülakatta kamera kaydı alınsın. Biz mülakata ‘hayır’ derken aslında ahlaksızlığa ‘hayır’ diyoruz. Geldiğimiz şu zamanda neredeyse uzaya şehir kuruluyor ama biz hala ehil yönetici atayamıyoruz. Dolayısı ile mülakat garabetin artık kamudan çıkarılması gerekir. Bu husus talep ettiğimiz memur paketinde mutlaka yer almalıdır” dedi.

Şanlı’nın yazılı açıklaması şöyle: “Çalışanları işleri ile inandıkları arasında tercihe zorlayanları iş yerlerinde görüyorsunuz. Korkudan ya da ikbal beklentisinden dolayı iki dünya bir araya gelse asla birlikte olmayacak insanlar aynı kulvarda yürüyor. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığı zaman Türk Eğitim-Sen ortaya koyduğu duruş sayesinde sadece sendikacılık yapmıyoruz. Kamu çalışanlarına; şahsiyetleriyle, kimlikleri ve kişiliklerini koruyarak var olabilecekleri bir zemini sunuyoruz. Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen’in içinde bulunduğu Türkiye Kamu-Sen olarak hem Maliye Bakanlığı önünde hem de illerde, ‘Bu bütçe memurun bütçesi değil’ ve en son 15 Ocak’ta gene tüm illerde bordro yakarak eylem yaptık. Çünkü, enflasyonun yanlış hesaplanmış halinde bile maaşlar son hızla erimekte. Dolayısıyla bu durumdan hareket ile memur ve emekli maaşlarının güncellenmesi gerekmektedir.

Hükümetten bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Bütün ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, ek göstergenin 3600’e çıkarılması, tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin artırılması ve ek göstergeden yararlanamayan Yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden yararlanmasının sağlanması, aynı işi yapan kamu çalışanlarının farklı statülerde istihdam edilmesine son verilerek, tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, ehliyet ve Liyakate dayalı adil bir yönetici atama sistemi ihdas edilmesi, yıllardır kul hakkı yemenin ötekileştirmenin bir aracı olarak kullanılan ve kamusal hayatta huzuru da katleden mülakat uygulamasının tamamen kaldırılması, vergi dilimlerinin matrahının yüzde 15'i sabitlenmesi, bu şekilde yılın ikinci 6 ayında memur maaşlarının kuş olup uçmaması, yardımcı hizmetler sınıfının öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız genel idari hizmetler Sınıfına geçirilmesi, İşçiler ile işçi ve memur Emeklilerin de olduğu gibi görevi başında olan kamu çalışanlarına da dini bayramlarda ikramiye verilmesi gibi hususların yer almasını talep ediyoruz.

Tüm bu hususların yer aldığı paket Meclis’e getirilmeli ve bu kez de vekillerin elleri memur lehine kalkmalıdır. Öğretmen atamalarından yönetici atamalarına kadar tüm kamuda mülakatın kaldırılması gerektiğini söylüyoruz. Ehliyet ve liyakate dayanan bir yönetici atama sistemi ihdas edilmelidir. Mülakat hak gaspıdır, torpil öncelemektir, bilgiyi ödüllendiren değil, bilgi görmezden gelen bir yöntemdir. Biz mülakata hayır derken Aslında haksızlığa ahlaksızlığa hayır diyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak, mülakattan korktuğumuz ya da üyelerimize güvenmediğimiz için karşı çıkmıyoruz. Hatta diyoruz ki iki büyük sendika mülakat komisyonlarında sadece gözlemci sıfatı ile yer alsın ya da mülakatta kamera kaydı alınsın. Biz mülakata ‘hayır’ derken aslında ahlaksızlığa ‘hayır’ diyoruz. Geldiğimiz şu zamanda neredeyse uzaya şehir kuruluyor ama biz hala ehil yönetici atayamıyoruz. Dolayısı ile mülakat garabetin artık kamudan çıkarılması gerekir. Bu husus talep ettiğimiz memur paketinde mutlaka yer almalıdır.

Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını itibarını arttıracak ve mesleğimizin statüsünü yasal bir zemine kavuşturacak bir meslek kanununa 657 sayılı DMK'dan kaynaklanan hakların baki kalması kaydıyla destek veriyoruz. Bu kanunun ertelenmemesi gerekir. Meslek kanunun 7.2 milyar TL'ye tekabül eden bir ekonomik getirisi olduğu söyleniyor. Çünkü kanunun ek ders ücretlerinin artırılması, zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlerimize teşvik verilmesi, kariyer basamaklarının düzenlenmesi neticesinde ilave ücret ödenmesi gibi birtakım ekonomik karşılığı var. Ama her zaman söylüyoruz, eğitimden tasarruf yapılamaz. Diliyoruz ki en yakın zamanda meslek kanunu da hayata geçer.

Sonuç olarak diyoruz ki; bizler yağmuru anlatmaktansa yağmur olmayı yeğledik… Bizim derdimiz milletimize hizmetkar olmak bunun adının yerinin konumunun önemi yok... Biliyoruz bizler sahip olduklarımızın toplamı değiliz, gerçekleşeceğine hiç şüphemiz olmayan hedeflerimizin ve başarılarımızın toplamıyız. Sendikamızın insanımızın yaşam düzeyini bilinçli bir çabayla yükseltme konusundaki tartışma götürmez yeteneğinden daha cesaret verici bir gerçek bilmiyoruz. Fikir yolculuğumuzun yol başçılarından merhum. Ziya Gökalp'in dediği gibi
‘Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur.’ Bizler bu zor yola talibiz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner1152

banner599

banner820