banner980
25 Ocak 2020 Cumartesi 12:05
Parkomatlar kanuna aykırı ama bakın nasıl savunmuşlar!

Kocaeli’de parkomatlı park yerlerinin ihalesiz bir şekilde belediye şirketlerine verildiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili bulgu, Sayıştay Raporu’nda, “Büyükşehir belediyesinin parkomatlı park yerlerinin işletmesini meclis kararıyla belediyenin şirketlerine 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın verildiği görülmüştür.” Şeklinde yer aldı:

Büyükşehir tarafından verilen cevapta ise "Konu hakkında ilgili Daire olan Toplu Taşıma Dairesi cevabında; 5216 sayılı Kanunun 26 ncı maddesinde geçen otopark ifadesinin, TSE –TS10551 standartına göre ve 30340 sayılı Otopark Yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre tanımlanan yol üstü otopark olarak anlaşılması gerektiği, bu nedenle 5216 sayılı Kanundaki “otopark” ifadesinin yol üstü otoparkları da kapsadığı şeklinde görüş belirtmiştir." denildi.

BÜYÜKŞEHİR’E KATILMAK MÜMKÜN DEĞİL

Sayıştay ise Büyükşehir tarafından yapılan açıklamayı uygun bulmayarak belirtilen rapordaki otopark görüşüne katılmanın mümkün olmadığı, parkomatlı park yerlerinin işletmesinin meclis kararıyla belediyenin şirketlerine kanun hükümlerine tabi olmaksızın verildiği notu düşüldü. Sayıştay’ın konuyla ilgili kararı ise şu şekilde: “5216 sayılı Kanun’un 26’ncı maddesine göre otoparkların işletilmesi 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclisince belirlenecek süre ve bedelle devredilebilir. Maddeye göre sadece otoparklar devredilebilecektir.

FARKI AÇIKLADILAR

Yol kenarlarında işletilen parkomatlı park yerleri ile otoparklar farklıdır. 5216 sayılı Kanunu’nun 7’nci maddesinin (f ) fıkrasında, , “… durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek…” ve aynı maddenin (l) fıkrasında, “Yolcu ve yük terminalleri, kapalı ve açık otoparklar yapmak, yaptırmak, işletmek, işlettirmek veya ruhsat vermek.” yer alan düzenlemelerden ikisinin farklı olduğu, parkomatlı park ile otoparkın aynı şey olmadığı anlaşılmaktadır. 5216 sayılı Kanun’un 23’üncü (f) fıkrasında, “7 nci maddenin (f) bendine göre tespit edilen park yerlerinin işletilmesinden elde edilen gelirin ilçe ve ilk kademe belediyelerine, nüfuslarına göre dağıtılacak %50'sinden sonra kalacak %50'si.” denilerek parkomatlı park yerlerinin işletilmesinden elde edilen gelirin %50’sinin ilçe belediyelerine verileceği belirtilmiştir. Otoparkların işletilmesinden elde edilen gelirin ilçe belediyelerine dağıtılmasıyla ilgili bir hükme yer verilmediği göz önüne alındığında otopark ve parkomatlı park yerlerinin ayrı olduğu açıkca anlaşılmaktadır.

İPTAL EDİLMELİ

Parkomatlı park yerlerinin Belde A.Ş. şirketine ihalesiz verilmesiyle ilgili meclis kararlarının iptal edilerek 2886 sayılı Kanun hükümlerine uygun olarak ihale edilmesi ve geçen sürelerde elde edilen gelirle ilgili gerekli işlemlerin Kanuna uygun şekilde yapılması sağlanmalıdır.”.

Son Güncelleme: 25.01.2020 14:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ersoy 2020-01-25 20:24:27

Akpye aduket!

banner354

banner820

banner1040

banner599

banner482