banner1105
banner1106
banner1107
05 Kasım 2019 Salı 12:08
Özüpak’tan çok önemli EYT açıklaması…  Birleşiyorlar!
Türememiş, boş iş, köpük olmadığını gerek 2 milyonluk mitingleri ile gerekse sandıkta güç birliği yaparak kanıtlayan mağdurlar topluluğunun adıdır emeklilikte yaşa takılanlar (EYT). Bu insanlar, bir gecede çıkarılan bir yasa ile yasalar geri işletilerek kazanılmış haklarını kaybetti. 1 ile 17 yıl arasında mağduriyet yaşadı, yaşıyor. Ve 2015 yılında Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurarak bir mücadeleye girişti. Bir süre pasif kalan bu dernek, Gönül Boran Özüpak’ın genel başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte bambaşka bir hal aldı. Sadece mağduriyet yaşayanların ve yakınlarının bildiği, milyonların haberdar dahi olmadığı bu sorun, Özüpak ve oluşturduğu yönetimin, yoğun çabası ile tüm Türkiye’ye kendini duyurdu.

1000-1200 LİRA MAAŞ
Mesela pek çok kişi bu insanların bir kısmının bir şekilde işsiz kalıp, yaşlarından dolayı iş bulamadığını, 50-55 yaşında gündelik işlere (amelelik, temizlik vs…) koşturduğunu, sağlık sigortasından yararlanamadığını bilmiyordu. Mesela, hali hazırda hala çalışabilenlerin, prim gün sayısını doldurduktan sonra bağlanacak emekli maaşının yıldan yıla azaldığını bilmiyordu. Asgari ücretle ya da biraz üzerinde bir maaşla çalışan EYT’lilerin, bugün emekli olsalar, düşen aylık bağlama oranları nedeniyle alacakları maaşın 1000-1200 lira gibi sosyal yardım seviyesinde olduğunu kimse bilmiyordu. Kimisi emekli olamadan göçtü gitti, kimisi geçim derdinde, kimisi evine ekmek götüremeyecek halde. Ve bu mağduriyeti, millet için olan devletin, kazanılmış haklarını iade etmemesi nedeniyle yaşıyorlar.

DERTLERİ SEÇİM DEĞİL, GEÇİM
EYT SYDD çatısı altında bir araya geldikten sonra toplantılar yaparak adlarından söz ettirmeye başladılar. Hemen hemen tüm siyasi partiler, bu insanlara vaatler verdi, sorunlarının çözümü noktasında ancak AKP ve MHP, bu vaatlerinin aksini yaptı. MHP, EYT ile ilgili konularda çekimser oylar kullandı, AKP; ret oyu verdi, gündeminde olmadığını söyledi, “Türemiş” dedi, “Boş iş” dedi, “Erken emeklilik istiyorlar” dedi. Bu insanlar hakkında “Siyaset yapıyorlar” algısı dahi oluşturulmaya çalışıldı ancak başarılı olunamadı. Çünkü bu insanlar, siyaset üstü bir mağduriyet yaşıyordu, dertleri seçim değil, geçimdi.

31 MART VE 23 HAZİRAN SEÇİMLERİ
Evet, 31 Mart yerel seçimlerinde ve 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde AKP ve MHP’ye karşı oy kullandılar ama bu siyasete bulaştıkları, bir siyasi partinin arka bahçesi olmaları anlamına gelen bir durum değildi. Bu insanları, sandıkta diledikleri gibi oy kullanmamaya iten onlara “Türemiş”, “Boş iş” diyen ve EYT’yi çözmemekte ısrarcı olanlardı. EYT’nin sandıkta gücünü göstermesi sonrası, kendilerini daha önce gündemine almayan iktidara yakın basın ve yayın organları, EYT’yi konuşmaya başladı. EYT’nin gücü fark edilmişti. Tüm Türkiye, bu mağduriyeti biliyordu ve EYT üzerinde oluşturulmak istenen algıya kimse kanmıyordu.

KOCAELİ’DE KARAR ALINDI
Cumhur ittifakını oluşturan partilere gönül verenlerin de iş hayatında, çevresinde, akrabalarında EYT’liler vardı. EYT dillendirilmeye başlandıktan sonra kimse EYT’lilere haksız olduğunu söyleme lüksüne sahip hissedemedi kendini. Çünkü haklılardı. Ve EYT, seçimlerin akabinde federasyonlaşma sürecine girişti. EYT SYD dernekleri, illerde açılmaya, federasyonun zemini hazırlanmaya başlandı. Bölgesel federasyonlaşma yolunda ilerleyen ve 2 Kasım’da Kocaeli’de yaptıkları toplantıda bunun adını koyan EYT SYDD, bu toplantıda önemli bir karar daha aldı. Bu karar, konfederasyon olma kararıydı.

KONFEDERASYON TAHMİNİ YAPMIŞTIK
Bu karar öncesi 26 Eylül’de ulusal basında yer alan bir haber üzerinden tahmin yürütmüş, EYT’nin konfederasyon olabileceğini, EYT’lilerin bu oluşuma sıkı tutunması gerektiğini, emekli olduklarında da geçinebilecekleri bir maaş alabilmeleri için böyle bir konfederasyona ihtiyaç olduğunu yazmıştık. Ulusal basına yansıyan haberde; Ankara Valiliğinin emeklilerin sendika kurmasına izin vermemesi kararını mahkemenin bozduğu, böylece bu emsal karar ile emeklilerin sendikalaşma yoluna gidebileceği yer alıyordu. Yani, EYT SYDD gibi güçlü bir oluşum, EYT sorununun çözülmesi sonrası dağılmamalıydı. Çünkü bu dernek, tüm Türkiye’ye örnek olan bir mücadeleye imza atmıştı.

ÖZÜPAK’I ŞAŞIRTAN TESADÜF
Bu haber üzerinden yürüttüğümüz konfederasyon tahmini, sonrası EYT SYDD’nin illerden sorumlu koordinatörü Alper Özüpak aramış ve yaptıkları toplantıdan nasıl haberdar olduğumuzu sormuştu, şaşkındı. Bir toplantı yapılmış 25 Eylül’de ve konfederasyon olunması konusu masaya yatırılmış. Bizimkisi sadece bir tahmindi, böyle bir toplantıdan haberimiz yoktu. Tesadüf olmuştu. Ve tahminimiz; 2 Kasım’da Gönül Boran Özüpak ve EYT SYDD il derneklerinin başkan ve yöneticileri ile Kocaeli’de gerçekleştirdiği toplantıda gerçek oldu. EYT SYDD, resmen konfederasyon olma kararı aldı.

(İLGİLİ HABER İÇİN GÖRSELE TIKLAYIN)

MÜCADELE HEP SÜRECEK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce Vedat Bilgin’e rapor hazırlaması için talimat vermesi, sonrasında ise bir kadının sorusu üzerine “50 yaşında emeklilik mi olur?” cevabıyla EYT’lilerin umudunu kırması sonrası EYT SYDD, umutlarını yitirmediğini, bu konu çözülene kadar değil, çözüldükten sonra da hak savunuculuğuna devam edeceğini tescillemiş oldu.

“BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ”
EYT SYDD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, alınan bu karar sonrası dün videolu bir açıklama yayımlayarak, yüz binlerce kişinin üye olduğu EYT’nin sosyal medya sayfalarında yayımladı. “02.11.2019 Kocaeli derneğimizin ev sahipliği ile kurulan derneklerimizin başkanları ile yaptığımız toplantı sonucunda, mücadelemizde etkin söz hakkına sahip olabilmek adına, mücadelemizde her yerde olmak adına Bölgesel federasyonlaşma ve akabinde konfederasyon olma kararı çıkmıştır. Davamıza haklı mücadelemize hayırlı olsun. Birleşe birleşe kazanacağız” anonsu ile videoyu yayınlayan Özüpak, videoda neden böyle bir karar aldıklarını açıkladı.

“DEVLETİN YASALARI İLE KURULDU”
EYT’nin neden var olduğu, neden olması gerektiği, hangi konularda mücadele yürüttükleri gibi konulara da değinerek, EYT’lilerin umutlarını yeşertecek ifadeler kullandı. Özüpak, videolu açıklamasında şunları söyledi: “Merhaba emeklilikte yaşa takılan Sevgili kaderdaşlarım ve sosyal güvenlik yasalarından mağduriyet yaşayan Değerli arkadaşlarım. Bizler ne bir köy derneğiyiz ne bir tabela derneğiyiz ne de ticari faaliyet taşıyan bir derneğiz. Bizler sosyal güvenlik yasalarının mağdur ettiği, ellerimizden alınan haklarımızın, haklıya iade edilmesi için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bir derneğiz ve derneklerimiz, devletimizin yasalarıyla kurulmuştur.

“BİZ HİÇBİR SİYASİ İDEOLOJİNİN SAVUNUCUSU DEĞİLİZ”
Sivil toplum kuruluşları, insanların tek tek yapamadıklarını, beraber el birliğiyle yapması yapmasıdır. Yani birlikteliği, gönüllülük ve dayanışmayı temsil eder. Sivil toplum kuruluşları; devlet, toplum ve birey ilişkilerinin düzenlenmesinde önemli bir kurumdur. Aynı amaç doğrultusunda, bu amaçla kenetlendik, kocaman bir aile olduk. Bizler güzel vatanımıza en fazla alın teriyle hizmet eden, işçi ve emekçi kesimiz. Siyaset üstü mücadelemizde, işimiz siyasetle değil, siyasetçilerle. Hiçbir partinin siyasi ideolojisinin savunucusu da değiliz. Bizler adına yaratılan algılarla, pes ettirmek, bölmek, parçalamak çabası içerisinde olanlar, bilsinler ki yaratmaya çalıştığı algılar, bizleri bölmeye, parçalamaya değil; aksine kenetlenerek, birleşerek, davamıza sahip çıkmamıza sebep oluyor.

“ÇIĞLIĞIMIZA KULAK TIKAYAMAZSINIZ”
İşçi emekçi kaderdaşlarımızla birlikte devlet büyüklerimize ‘toplumsal sorun halini alan çığlığımıza kulak tıkayamazsınız, bizi yok sayamazsınız, biz varız, biriz, birlikteyiz ve tüm Türkiye’yiz’ diyerek haklarımıza kavuşuncaya kadar pes etmeyecek, yılmayacak, dimdik ayakta duracağımızı her yerde dile getireceğiz, getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Mücadelemiz sadece EYT ile sınırlı kalmıyor; aylık bağlanma oranları (ABO), BES, staj mağduriyeti ve en son konu olan kıdem tazminatlarımıza dokunan eller, geleceğimiz, çocuklarımızın mağduriyetine kadar uzanıyor.

BÖLGESEL FEDERASYON VE KONFEDERASYON KARARI
Değerli arkadaşlarım, haklı mücadelemiz tüm Türkiye’de. Öncesinde tek bir sivil toplum kuruluşu idik, tek bir dernektik. ‘Dava benim davamdır’ diyen, hak mücadelesi veren kaderdaşlarımızla Edirne’den Kars’a kadar uzanarak devletimizin yasaları ile kurulmuş sivil toplum kuruluşları olarak artık her yerde resmiyetimizle haklarımız için kenetlendiğimizi gösteriyoruz. Gönüllülükle yürüttüğümüz davamızda, amaçları sadece davası olan, kader birliği yaptığımız arkadaşlarımızla 2 Kasım 2019 tarihinde, Kocaeli derneğimizin ev sahipliği yaptığı toplantımızda verdiğimiz mücadelenin daha etkili, daha söz sahibi olabilmek adına kocaman bir aile olduğumuzu, devletimize, siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına, teşkilatlanarak bir yerde değil, her yerde olduğumuzu, davamızdan asla vazgeçmeyeceğimizi göstermek adına mücadelemizde yıkmadan, dökmeden, çocuklarımızın mağduriyetlerinin çözümüne kadar uzanan ve geleceğimiz olan çocuklarımıza kadar bırakabileceğimiz kurumsal yapımızla örnek teşkil eden mücadelemizle bu toplantıda aldığımız karar doğrultusunda bölgesel federasyonlaşma ve akabinde konfederasyon olma kararı almış bulunmaktayız. İşçi ve emekçiler olarak bizleri mağdur eden yasaların karşısında olduğumuzu, ‘güç birliğimizle biz tüm Türkiye’yiz’ demek adına bu kararı aldık. Haklı mücadelemizde siz mağdur arkadaşlarımızın destekleriyle her yerdeyiz, olmaya da devam edeceğiz. Konfederasyon kararımızın yine haklı mücadelemize, davamıza, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

BİRLEŞİYORLAR
Evet, alınan bu karar, sadece EYT’lileri kapsamıyor. EYT, konfederasyona dönüşmesi halinde hem EYT’lileri hem de emeklilerin tümünü kapsamı altına alacak. Emekli olamayanlarla emekli olanlar, geçim mücadelesinde birleşecek. EYT SYDD, hem federasyonlaşarak hem de konfederasyon olarak, hükümet nezdinde daha güçlü bir duruş sergileyecek, daha fazla dikkate alınacak. Bunun için EYT’lilerin ve emeklilerin, hızla kurulacak olan konfederasyonun ilgili sendikalarına dahil olması gerekecek.

İŞTE ÖZÜPAK'IN AÇIKLAMASININ VİDEOSU:

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1113

banner1114

banner1115

banner1048

banner354

banner820

banner1110

banner1111

banner1112

banner599

banner1050