banner830
19 Kasım 2018 Pazartesi 13:26
Osmangazi Köprüsü’nde  3.3 milyarlık vurgun!
banner728

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçiş Köprüsü olarak bilinen Osman Gazi Köprüsü’nde yaptığı usulsüzlükler Sayıştay denetçileri tarafından tespit edildi. 2017 raporlarına yansıyan usulsüzlüklerin büyük bölümü yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen projenin sözleşmesinden kaynaklandığı görüldü. Otoyol yapım işine ait uygulama sözleşmesindeki şartların 180 gün içerisinde yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Bu sürenin aşıldığı ve sözleşme gereği öngörülen yaptırımların tespit edildi.

SÖZLEŞME 715 GÜN GECİKTİ

Uygulama sözleşmesinin yürürlüğe girmesi için verilen son tarih 26 Mart 2011’di. Ancak ihaleye aykırı olarak uygulama sözleşmesi bu tarihten 715 gün sonra, 15 Mart 2013’te yürürlüğe sokuldu. Aradan geçen 715 günün 276’sı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden kaynaklı olumsuzluklar nedeniyle ortaya çıktı. Bu sürenin işletmeci firmaya ek işletim süresi olarak tanınması normal karşılandı. Ancak Sayıtşay denetçileri geri kalan 439 günlük gecikmenin müdürlükle bir alakası olmadığını, işletmeci firmanın sorumluluğunda yaşanan bir gecikme olduğunu tespit etti. 439 günlük gecikmenin işletme süresinden düşülmesi gerekiyordu ancak müdürlük bu süreyi işletme süresinden düşmedi.

HAKSIZ KAZANÇ BİTMİYOR

Sayıştay denetçileri 439 günlük işletim süresinin 2017 rakamları ile günlük 7 milyon 571 bin 705 liradan hesapladı, 3 milyar 323 milyon 978 bin 863 liralık bir haksız kazancın ortaya çıkacağını tespit etti. Otoyol ve köprü inşaatını yapan firmanın sözleşmeye aykırı olarak inşaat çalışmalarına da erken başladığını belirleyen denetçiler, bu durumun da büyük bir haksız kazanca sebep olduğunu ifade etti. Sözleşmeye göre köprü ve otoyolların işlem süresi 22 yıl 4 ay. Bu sürenin 7 yılı “yapım süreci” olarak tanımlandı. İşletmeci firma inşaatı 7 yıldan önce bitirdiğinde yine sözleşme gereği artan süre 22 yıl 4 aya eklenecekti. İnşaat çalışmalarına sözleşmeden önce başlayan firma daha yer teslimi yapılmadan inşaata başladı.

BİR KIYAK DA KAMULAŞTIRMADA

Sayıştay denetçileri firmanın inşaat çalışmalarına fiili olarak ne zaman başladığının tespit edilemediğini, bu sebeple haksız kazancın net olarak hesaplanamadığını belirtti. Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu ile ilgili skandallar bununla da sınırlı kalmadı. Sözleşmeye göre kamulaştırma işlemlerinin ilk 400 milyon liralık kısmını işi üstlenen firma karşılayacaktı. 400 milyon liralık kamulaştırma tamamlandıktan sonra idare devreye girecek ve Hazine adına kamulaştırmalar yapılacaktı. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü ve Hazine burada da işletmeci firmaya büyük bir kıyak yaptı ve kamulaştırma işlemeleri için işletmeci firmadan uzun süre para talep etmedi.

MASRAFLARI DA ÖDEMEDİ

İşletmeci firma kamulaştırmanın ilk bölümü için ödemesi gereken 400 milyon lirayı yıllar sonra idareye ödedi. Ancak bu meblağın faizi ödenmedi. Sayıştay denetçileri söz konusu kamulaştırma işlemlerinin ne zaman başladığını, aradan geçen sürenin ne kadar olduğunu tespit edemediklerinden ödenmesi gereken faiz miktarını net olarak raporlarına yansıtamadı. Denetçiler söz konusu kamulaştırma işlemleri için işletmeci firmanın hiçbir mahkeme masrafı ödemediğini, 2015 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sadece mahkemeler için 1 milyon 40 bin lira ödeme yapıldığını da raporlarında ifade etti. Proje için toplam 1 milyar 651 milyon liralık kamulaştırma yapıldığını tespit eden Sayıştay denetçileri, sözleşme gereği kamulaştırma bedelleri hariç diğer tüm masrafların işletmeci firma tarafından ödenmesi gerekirken bu bedellerin de idare tarafından alınmadığını belirtti.

BAK-İŞTE-SERVET

CHP Parti Meclisi Üyesi Haydar Akar konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Akar açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Yap-işlet-devret modelini bak-işte-servet modeli olarak ortaya koydular. Bu modelle ihale verdikleri bütün şirketleri ihya ediyorlar. Sayıştay denetçileri sadece 3.3 milyarlık bir kısmı net olarak belgeleyebilmiş. Mahkeme masrafları ile yapılmayan faiz ödemeleri ile bu rakam çok daha artıyor. Sadece Osmangazi Köprüsü’nde yapılan bu kıyağa 3. Havalimanı gibi bu modelle inşa edilen diğer dev projeleri de ekleyin. Neredeyse hepsinin sözleşmesinde yapılan usulsüzlükler var. Neredeyse hepsi işletici firmalar için darphane gibi çalışıyor. Garanti geçiş ücretleri ile birlikte, garanti yolcu ücretleri ile birlikte, dövizle yapılan anlaşmalarla birlikte aslında düzgün uygulansa ülkeyi kalkındırabilecek olan yap-işlet-devret modeli maalesef ülkemiz bir kara delik olarak önümüzde duruyor. Cebimizdekini, kasamızdakini, hazinemizdekini, vatandaşın ekmeğini, emeklinin emeğini yutuyor. Vatandaştan çalıyor, vatandaşa gereğinden çok daha pahalı birer hizmet olarak dönüyor.”

Son Güncelleme: 20.11.2018 09:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BAKİ TEHALLÜK KÜÇÜK 2018-11-20 09:30:48

BU İŞLERDE BİR PAYLAŞIM VAR..TABİİKİ HAKÇA OLMADIĞI KESİN.

Avatar
Dr Ersoy Kandemir 2018-11-19 17:43:05

Bu vurgunu yapan VURGUNCUGİLLERİN DE Allah 33milyar kere belasını vere 7 ceddiyle

Avatar
Oyle1i 2018-11-19 16:51:40

İNSAN ÜSTÜNDEN PARA KAZANMAK ZATEN HAKSIZ KAZANÇ. SEN DEVLETSİN KÖPRÜ YAPTIRIYON KÖPRÜYÜ 1000 KİŞİ YAPIYOR. İHALE ÖRNEĞİN 2 KAT TRİLYON. KARDEŞİM O 2 KAT TRİLYONU KUSURA BAKMA SEN 1000 E BÖLMEK ZORUNDASIN. HAK YEMEK Mİ ÇALIŞANA KURU EKMEK ARACILARA DÖNER EKMEK + AYRAN . NE DİYELİM DÜNYA MALI DÜNYADA AHİRETTE ALLAH YARATTIĞI KULLARINA CENNETİN EN YÜKSEK MERTEBİNİ NASİP ETSİN.

banner354

banner820

banner482

banner599

banner846

banner328