banner980
28 Ocak 2020 Salı 13:38
Mevzuata aykırı işçi çalıştırmışlar!

Başiskele Belediyesi’nin mevzuata aykırı işçi istihdam ettiği Sayıştay raporlarına yansıdı. Söz konusu konuyla ilgili raporda şu ifadeler yer aldı: “Kocaeli Başiskele ilçesi Fatih Sultan Mehmet parkı bakım işi kapsamında mevzuata aykırı olarak doğrudan temin ile işçi istihdam edildiği tespit edilmiştir.

4734 sayılı Kamu ihale kanunun 62/e maddesine göre “ 5018 sayılı Kanuna ekli (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kamu idareleri (MİT Müsteşarlığı hariç) ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (I) sayılı listede yer alan idarelerin merkez ve taşra teşkilatları, il özel idareleri, belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketler; merkezi yönetim, sosyal güvenlik kurumu, fon, kefalet sandığı, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü, mahalli idare ve şirket bütçelerinden veya döner sermaye bütçelerinden, anılan liste kapsamındaki diğer idareler için ise kendi bütçelerinden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı veya niteliği itibarıyla bu sonucu doğuracak şekilde alım yapamaz ve buna imkân sağlayan diğer mevzuat hükümleri uygulanmaz.”

Belediye tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: "01/12/2017 tarihinde mevcut parktaki minyatür yapı, heykeller, masal parkı maddi değeri diğer park donatılarına göre yüksek değerde olan taşınmazların sürekli zarar görmesinden dolayı gelen taleple acil ihtiyaca binaen 3 ay süreyle personele dayalı hizmet alımı yapılmak zorunda kalmıştır. Sonrasında problemin devam etmesiyle bu süreç yenilenmek zorunda kalmış bundan dolayı işçilerin Belediye şirketi kadrosuna geçirilmesi gündeme gelmiştir. İşçilerin Belediye şirketindeki güvenlik sorgusu sürecinde de mevcut parkın boş kalmaması için hizmet alımı devam etmiştir. 30/11/2018 tarihinden itibaren bu hizmet alımı durdurulmuş, 22/02/2019 tarihinde bu işçilerden üç tanesi Belediye şirketinde söz konusu parkta aynı hizmeti devam etmek üzere işe başlamıştır. Personele dayalı hizmet alımı 30/11/2018 tarihinde durdurulmuş, aynı hizmet alımı bir daha tekrarlanmamıştır." Sayıştay belediyenin söz konusu işlemi durdurduğunu, aynı husususun tekrarlanıp tekrarlanmayacağı konusunda takipte olduklarını belirtti.

.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ersoy 2020-01-28 15:27:08

Nerde içişleri bakanlığı müfettişleri,savcılar!

banner354

banner820

banner1040

banner599

banner482