banner1105
banner1106
banner1107
04 Aralık 2019 Çarşamba 15:58
MESS’in teklifi kabul edilmedi, arabulucu dönemi başladı
130 bin metal işçisini ilgilendiren ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 5. oturumunda da işçilerin talebi kabul görmedi ve uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Böylece arabuluculuk dönemi resmen başlamış oldu.

MESS işyerleri grup sözleşme görüşmelerinde 5. oturum tamamlandı. Türk Metal’den yapılan açıklamada; “MESS ile yürüttüğümüz 2019-2021 Gurup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde bugün yaptığımız görüşmede; MESS sözleşmenin 3 yıllık olması ısrarını sürdürdü. Heyetimiz ise bunu tekrar reddederek sözleşmenin 2 yıllık olması talebimizi yineledi. Ücret konusunda ise MESS; ilk 6 ay için altı aylık enflasyon rakamı olan 6,05 zam teklif etti. Diğer 6 aylarda ise enflasyon oranında zam önerdi. Sosyal haklarda MESS’in teklifi yine yıllık enflasyon oldu. (Yıllık enflasyon rakamı 15,01) Gece çalışma tazminatının yüzde 15’e yükseltilmesi talebimizi ise reddeden MESS, bu oranın yüzde 10’da kalmasını istedi. Heyetimiz ise yüzde 15’lik talebimizde ısrar etti, bu madde de ertelenmiş oldu. Toplantı sonunda ise uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Böylelikle arabulucu dönemi başlamış oldu” denildi. Sonrasında ise Türk Metal başkanlar kurulu tarafından yazılı bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Türk Metal Sendikası ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, MESS arasında 7 Ekim 2019 günü başlayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine, bugün (4 Aralık 2019 Çarşamba günü) İstanbul’da MESS Genel Merkezinde devam edilmiştir.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bugüne kadar yapılan 5 oturumda, 44 madde kabul edilmiş, 64 maddede ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamamıştır. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışına ilişkin maddeler ve sosyal haklara bağlı olan parasal maddeler başta gelmektedir.

Sendikamız Türk Metal, bugüne kadar olduğu gibi, bu sözleşme sürecinde de sosyal diyalog anlayışını terk etmemiş, çalışma barışını tehdit eden uzlaşmaz bir tavır ortaya koymamış ve sözleşmenin masada sonuçlanması için elinden gelen çabayı göstermiştir.

Ancak Türk Metal Sendikası’nın bu duyarlı yaklaşımı karşısında, ne yazık ki muhatabımız olan MESS, bugün yapılan oturumda da işçi hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, Sendikamızın kabul edemeyeceği bir ücret artışı teklifinde bulunmuştur. Sendikamızın yüzde 26,28’lik ücret artışı teklifine karşılık ilk 6 ay için 1 Mart 2019-31 Ağustos 2019 tarihleri arasındaki gerçekleşen enflasyon oranında yani yüzde 6.05 oranında artış önermiştir. Diğer altı aylarda ve sosyal haklarda ise yıllık enflasyon oranında artış teklif edilmiştir. Ücret ve sosyal haklara ilişkin bu teklifler heyetimizce reddedilmiştir. Gece çalışma tazminatının yüzde 15’e yükseltilmesi talebimizi kabul etmeyen MESS, bu oranın yüzde 10’da kalmasını istemiştir. Heyetimiz ise yüzde 15’lik talebimizde ısrar etmiştir.

Bunun dışında MESS, Sendikamızın asla kabul etmeyeceği, üç yıllık toplu iş sözleşmesi önerisinde ısrar etmiştir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda MESS’in çalışanları “bir lokma, bir hırkaya” mahkum eden tavrını kabul etmeyen Türk Metal Sendikası, sergilenen bu uzlaşmaz tutum nedeniyle sözleşme masasını terk etmiş, uyuşmazlık tutanağını tutarak arabulucu sürecini başlatmıştır.

Ülkemizin son derece hassas bir dönemden geçtiğinin, devletimizin uluslararası alanda birçok baskının altında kaldığının, ülkemizin bir terör tehdidi yaşadığının bilincinde olan Sendikamız, böyle bir dönemde çalışma barışını ortadan kaldırmayı amaçlayan bu yaklaşıma karşı tavrını açıkça ortaya koymuştur.

Türk Metal Sendikası, üyelerinin sendikamıza emanet ettiği alın terlerine halel getirmemeye, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında adaletten taviz vermemeye kararlıdır.

Türk Metal, MESS’in uzlaşmaz tutum ve yaklaşımına karşı, yasal ve meşru eylemleri ortaya koymaktan çekinmeyecektir.”Son Güncelleme: 04.12.2019 19:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1113

banner1114

banner1115

banner1048

banner354

banner820

banner1110

banner1111

banner1112

banner599

banner1050