banner1046
banner1117
11 Eylül 2020 Cuma 15:57
Medikalciler isyan etti! “Feragat etmemiz mümkün değil”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu ve üniversite hastanelerinin 19 milyar liralık medikal borcu için sektör firmalarından yüzde 30’a varan oranda feragat istedi. Bu duruma isyan eden Kocaeli Ticaret Odası 11. Sağlık Meslek Grubu bugün KOTO’da bulunan 2 Nolu Eğitim Salonu’nda konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

KOTO Medikal Sektörü Basın Toplantısına TÜMDEF Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Ufuk Özkaya ile Marmara Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği temsilcisi Mahmut Cumbul katıldı.

Toplantıda açıklama yapan KOTO Başkan yardımcısı ve 11. Sağlık Meslek Komitesi Üyesi Hüseyin Gezer şu ifadeleri kullandı: “Bizler Medikal Sektörü temsilcileri olarak; tıbbi malzeme ve tıbbi cihaz alanlarında faaliyet gösteren ve tüm Türkiye’de sayısı 10 bini bulan kuruluşlarız. Yaklaşık 200 bin çalışana istihdam olanağı sağlamaktayız. 2,5 milyar dolarlık ticaret hacmi ile çalışıp üreten, vergisini ödeyen ekonominin temel çarklarından birisiyiz.

“KAR ORANIMIZ DENETİME TABİDİR”

Her dönemde olduğu gibi pandemi döneminde de tüm sağlık çalışanları gibi gece gündüz demeden halkımızın sağlığı için sağlık kuruluşlarımıza kesintisiz ürün ve hizmet sunmak önceliğimiz oldu. Tüm dünya tıbbi malzeme bulamazken sektörümüz, gece gündüz çalışarak halkımız ve ülkemizin kimseye muhtaç olmaması için elinden gelen tüm imkanlarını ortaya koymuştur. Sektörümüzün karlılık oranları başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili kurumlar tarafından belirli mekanizmalar üzerinden kontrol ve denetime tabidir. Diğer sağlık kurumları gibi ruhsatlandırılmıştır ve tüm faaliyetleri denetim ve kontrol altındadır.

“MALİYE BAKANLIĞI FERAGAT İSTEDİ”

Sektörümüzün kamuya satmış olduğu ürünler 180 gün civarında vadeyle anlaşılarak sözleşme ile imza altına alınmaktadır. Buna karşın halihazırda 3 yılı aşkın süredir alacağını tahsil edemeyen işletmelerimiz bulunmaktadır. Bu durum sektörün ilerleyişi açısından ciddi şekilde sıkıntılar oluşturmaktadır. Her fırsatta Sağlık Bakanlığımıza sektörün alacaklarının çok acil ödenmesi gerektiğini, yerli ve milli ürünlerin ancak sektörün çarklarının döndürülmesi ile oluşturulabileceğini ifade ederken Maliye Bakanlığımız tarafından dün sektör temsilcileri ile yapılan görüşmede, alacaklılardan yüzde 30 ile yüzde 60 arasında feragat edilerek ödemelerinin yapılabileceği görüşülmüştür.

“FİYAT İSTİKRARSIZLIĞININ SEBEBİ DÖVİZ KURU”

Sektörümüzün mevcut alacaklarında böyle iskonto yapması mümkün değildir. Sektörümüzde oluşan fiyat istikrarsızlığın sebebi firmalarımız değil döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, dünya genelinde arz-talep dengesinde yaşanan bozulmalardır ve artan vergi kalemleridir. Buna rağmen kamunun ve halkımızın ihtiyacı olan tüm tıbbı malzemeler sektörümüz tarafından fedakarca temin edilerek hızlı ve kesintisiz olarak ulaştırılmaktadır.

“SEKTÖRÜ TEDİRGİN ETMEKTEDİR”

Ayrıca tüm ürünlerin fiyatlarının üst sınırı Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenmektedir. Sektörümüzün yüksek kar şansı bulunmamaktadır. Medikal sektöründe faaliyet gösteren firmaların alacaklarından feragat etmelerinin talep edilmesi, yerli ve milli üretimi her fırsatta destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalara ulaşmayı sekteye uğratabilir. Kamu alacaklarında yaşanan belirsizlikler ve alacaklarından indirim talep edileceği endişesi sektörü aşırı derecede tedirgin etmektedir. Sunulan hizmetlerin devamlılığının sağlanması noktasında sorunlar yaşanabilir. Firmaların iflas etmesi durumunun da işsizliği körükleyeceği aşikardır.

“ALIM GARANTİSİ KAPSAMINA ALINMASI GEREKİR”

Medikal sektörünün yerli ve milli olması savunma sanayisi kadar önem arz etmektedir. Bu nedenle yerli üretim medikal ürünlerinin alım garantisi kapsamına alınması gerekmektedir. Ne zaman alacağını tahsil edeceğini bilmeyen bir sektörün yerli ve milli ürün üretme konusunda yatırım planması bu şartlar altında mümkün gözükmemektedir.

“HİZMET SUNUMUNDA CİDDİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKABİLİR”

Mevcut ekonomik şartlarda zaten ciddi sıkıntılar yaşayan sektörümüz feragat talebiyle bitme noktasına gelebilir, mal ve hizmet sunumunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Pandeminin ikinci fazını yaşadığımız şu günlerde sağlık çalışanlarına ve medikal firmalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu kanısındayız.

“SEKTÖR TAHSİL ETMEDİĞİ FATURALARIN VERGİLERİNİ ÖDEMİŞTİR”

Medikal sektörü pandemi süresince mücbir sebep kapsamına alınmamıştır. Pandemi süreci dahil tüm KDV, stopaj, SGK ödemeleri hatta tahsil etmediği faturaların tüm vergilerini ödemiştir. Her sektörde olduğu gibi yanlış yapanlar varsa Sağlık Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlar tarafından tespit edilerek cezalandırılmalıdır. Bizlerde bu konuda kurumlarımızın yanında olarak üzerimize düşen tüm vazifeleri yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.

“İSKONTO FERAGATI YAPMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Yaklaşık 3 yıl geriden gelen ve 19 Milyar TL’yi bulan kamu alacaklarının hızlı bir şekilde sektörümüze ödenmesi hayati önem taşımaktadır. Herhangi bir iskonto feragatı yapmamız mümkün değildir. Bizler alacaklarımızın tahsili ile yine işimize yatırım yapıp ithal olan ürünleri ülkemizde üretmeyi ve dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflemekteyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ilgili Bakanlıklardan talebimiz, hakediş ve alacaklarımızın hızlı bir şekilde ödenmesi, sözleşme sürelerine bundan sonra azami şekilde riayet edilmesi ve eczane ve hastane ödemelerinde olduğu gibi yasal güvence altına alınmasıdır. Aksi takdirde zor durumda kalan sektörün geri dönülmez sıkıntılarla karşı karşıya kalacağı ortadadır.”

“ALACAKLARDAN YÜZDE 60’I SAĞLIK BAKANLIĞI HASTANELERİNDE”

Gezer’in ardından sözü alan MASSİAD Temsilcisi Mahmut Cumbul şu ifadeleri kullandı: “Ölmek üzere olan sektörün çığlıkları. Sayın maliye bakanı ve yardımcıları, sektörün zaten fahiş fiyatı sattığını, paranın bir kısmının feragat edilerek sektöre katkı yapmasını istediklerini söylediler. Bu tümüyle yanlış. Ya birileri maliye bakanı ve yardımcılarını kandırıyor ya da bu dezenformasyon süreci bilerek yapılıyor. Sektörün alacaklarının yüzde 60’ından fazlası sağlık bakanlığının hastanelerinde. Biz, sağlık bakanlığı hastanelerde 3-4 seneyi düşünüp fiyat verdiğimiz konusu küllüyen doğru değildir.

“ALACAKLARIMIZIN BİRİKMESİNE SEBEP OLDUNUZ”

Firmaların fahiş fiyatlarına mal sattıkları konusu var. Firmalar, ihale kanunun getirdiği bütün yükümlülüklerle hareket etmektedir. Fiyatları bizzat kendileri belirliyor. Birileri fahiş fiyat verdiyse, ödeme zamanında mı aklınıza geldi? Verildiği zaman da ‘Ben alamam’ demediniz de bizim alacaklarımızın bu kadar birikmesine sebep oldunuz. Her sektörde durumdan vazife çıkaran insanlar olabilir ama biz yaklaşık 10 bin firmadan ve milyonlarca üründen bahsediyoruz. Bu feragatin yapılmasının gerekçesi ‘bizim paramız yok, biz veremiyoruz’ ise bu samimiyet gösterilirse oturup konuşalım. Bu sektörü bitirmeye yönelik. Bu oranlarla sektörün ayakta kalması mümkün değil. Bizim vergimiz kuruşu kuruşuna ödenir.

“KABUL EDİLEBİLİR RAKAMLAR DEĞİL”

Cumbul’un ardından konuşan TÜMDEF Başkanı Ufuk Özkaya şu sözleri kaydetti: “Devletten destek alamdan elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Pandemi döneminde yasaklar geldi buna rağmen kendi özsermayemizle ayakta durduk; ödemelerimize almamıza rağmen kamunun ihtiyaçlarını karşıladık. Bu sene 2 defa ödeme geldi. Bu feragat rakamları asla kabul edilebilir rakamlar değil. Bu süreçte kapatmak zorunda kalanlar oldu. Yeni malzeme üretebilecek ya da getirebilecek durumumuz kalmadı.”

Son Güncelleme: 11.09.2020 19:02
Anahtar Kelimeler:
Kocaeli Ticaret Odası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mst 2020-09-14 15:22:41

Bir ay malzeme vermeyecek tüm firmalar bak o zaman ne oluyor. Hastaneye vermeseydin kardeşim diyen arkadaşlarada sözüm sizde gün gelecek medikalcilerden alacaksınız ameliyat malzemelerinizi bu gidişle devlet ödemezse firmaların parasını vatandaş girsin cebinden alsın bak o zaman nasıl isyan ediyorsunuz vatandaşlar

Avatar
Tayfun yükünç 2020-09-14 07:54:35

Medikal çiler etmesin feragat doktorlar etsin aldıkları yüzdeleri almasinlar yüzde adı altındaki haraclari maaşları yetmiyor mu yetiyor doktora vermişim kimse %30 lar 40 lar haraclar bunlar dan doktorlar i kessin devlet fatura başına haracin önüne gecilsin kardeşim tabi doktorlarımız yapmaz haracsiz ameliyat

Avatar
Özgür 2020-09-12 01:29:36

Valla suratlara bakılırsa keyifler2 yerinde..ozaman yüzde 100 feragat..vatan millet için..degmezmi

Avatar
Ylnz 2020-09-11 20:06:33

Varis çorabını 70 80 tl ye satmayı biliyorlar bi zahmet feregat etsinler

Avatar
ÜMİT 2020-09-11 19:37:23

Satmasaydın arkadaşım 180 gün vade ile ürün satıyorsun kamu hastanesi ödeme yapmıyor. Ben bildim bilel böyle girme ihaleye yıllardır aynı sorun
3 yıl önceki sattığın ürünün parasını alamamışsın. Vergisini ödemişsin fatura kestigin için...kamu ya girmeyeceksin.
Reçete ve elden satış yapacaksın küçüleceksin.
BIR SÜRÜ ARKADAŞIM VAR BATTILAR.

Avatar
Ersoy Kandemir 2020-09-11 16:04:16

Ba ba ba,feragat mi isteniyor şimdi bir de IMF’nin bizden borç isteğini duyuran yöneticilerimiz varken,var mı öyle dünya,ben diyorum bu medikalcilerin işi zor diye,hele maskelerin satışından sonra afaki rakamlara halk da çok eleştirdi kendilerini,Allah sonlarını sonumuzu hayır etsin ne diyeyim!

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820