banner1046
banner1117
26 Aralık 2019 Perşembe 21:41
Masayı terk etmişlerdi  Türk-İş Kocaeli’den asgari ücret tepkisi

Asgari ücretin açıklanmasının ardından masayı terk eden Türk-İş’in Kocaeli Temsilciliği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Konfederasyonumuz Türk-İş hayatın gerçekleri ile bağdaşmayan rakamların komisyon tarafından masaya getirilmesi sebebiyle toplantıyı terk ederek komisyonun oy çokluğu ile ilan ettiği yeni asgari ücrete muhalefetini sürdürmüştür.

EMEK SÖMÜRÜSÜNE YOL AÇMADAN

Asgari ücret, işçinin ekonomik ve sosyal durumunun iyileştirilmesi için önemli bir araç ve sosyal devlet olmanın gereği olan bir uygulamadır. Bu uygulamanın bir amacı da çalışanların düşük ücretlere karşı korunması yanı sıra rekabetin emek sömürüsüne yol açmadan yapılmasıdır. Türk-İş, kuruluşundan beri savunduğu asgari ücretin kutsal ve sosyal ücret kavramına yaraşır, insanca yaşama düzeyini sağlayacak, gelir dağılımındaki adaletsizliği düzeltecek, işsizlik gerekçe yapılarak çalışanların sömürülmesine engel olacak düzeyde belirlenebilmesi için çaba göstermiştir.

2578 TL DİKKATE ALINMADI

Ancak, Siyasal iktidar, hayatın gerçeklerini bilimsel verileri ve sosyal devlet anlayışını hiçe sayarak kendilerince önceden belirlenen asgari ücreti milyonlarca çalışana dayatmak yolunu tercih etmiştir. Öyle ki, Anayasa'nın 55. maddesinde yer alan 'asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulur' açık hükmüne rağmen bu şart yerine getirilmemiş ve Konfederasyonumuz Türk-İş’in araştırmaları sonucu bir kişinin yaşam maliyeti 2578 TL dikkate alınmamıştır.

TÜİK İTİBARSIZLAŞTIRILDI

Ayrıca Türkiye istatistik Kurumu'ndan çalışanların geçim koşullarını ortaya koyan çalışma raporları dikkate dahi alınmamıştır . Asgari ücret komisyonunda görev alan işveren ve hükümet temsilcilerinin oy çoğunluğu ile belirlenen ücret gösteriyor ki devletin resmi makamlarına itibar etmek yerine çok daha düşük bir asgari ücret tutarını kabul ve ilan etmek yaklaşımı Türkiye İstatistik Kurumunu da itibarsızlaştırmıştır.

KEYFİ OLARAK BELİRLENMİŞTİR

2020 yılında geçerli olacak asgari ücret güvenilir, objektif ve bilimsel veriler yerine hükümet ve işverenlerin keyfi yaklaşımları sonucu belirlenmiştir. Asgari ücret komisyon üyesi işverenlerin tutumlarından anlaşılacağı gibi işveren kesimi temsilcileri de bu sorumluluğa ortak olmuştur. Böylece tespit edildiği andan itibaren asgari ücret gerçek hayat verilerinden uzak dolayısıyla yetersiz, olmaktadır. Açıklanan ücret İnsanca bir yaşam düzeyi sağlamaktan uzak, 'açlık ücreti' bile değildir. Çalışanların yoksulluğunu daha da yaygınlaştıracaktır.

Son Güncelleme: 27.12.2019 08:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner599

banner820