banner1046
banner1038
27 Şubat 2020 Perşembe 19:49
Masal anlattı üyeleri suçladı

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) geçtiğimiz yıl üyelerinden 1000 TL aidat toplamak istemiş ancak aidatı yatırmak istemeyen üyeleri de icraya vermişti. Bu yıl da dernek, üyelerinden 880 TL aidat toplamak isteyince, üyeler istifa etmek istedi. Ancak KYÖD üyelerin istifasını işleme koymayarak aidatları istemeye devam etti. Aidatları ödemeyen üyelerini tekrar icraya vermesiyle kamuoyu gündemine oturan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) bugün basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya KYÖD Başkanı Didem Oral Turan, Başkan Yardımcısı Vural Atılgan, CHP Kocaeli İl Kadın Kolları eski Başkanı Hülya Yolcubal ve yönetim kurulu katıldı.

Açıklamada konuşan KYÖD Başkanı Didem Oral Turan şu açıklamaları kaydetti: “Kentin gündemini KYÖD’ün sorunlarıyla meşgul etmek istemezdik ancak bazı yayın organlarında ‘KYÖD üyelerini icraya veriyor’ şeklinde yanıltıcı haberler çıktığı için basın açıklamasını yapmayı uygun gördük. Bilindiği üzere KYÖD dernekler yasası, medeni kanun ve tüzüklere göre hareket ediyor. Bizler genel kurulun bize yüklediği görevleri, görev süremiz içerisinde yerine getirme yükümlülüğü altındayız. Bu görevleri yerine getirirken bağlı olduğumuz yönetmelikler tüzüğümüz ve mevzuat dökümleri.

BORCU TAHSİL ETME GÖREVİNİ ÜSTLENDİK

Bilindiği üzere 6 Haziran 2018’de göreve geldik. 25 Mart tarihinde KYÖD üyelerini ilgilendiren bir takım mali ve diğer sorunları üyelerle görüşüldü ve çözme yöntemleri konuşuldu. Alınan karar ile sadece 2018’e yönelik KYÖD’ün içerisinde bulunduğu birtakım mali sorunların dernek üyelerinin, üye aidatları 120 TL’den 880 TL’ye artırıldı. 6 Haziran’da bu karar yeniden tartışıldı ve o gün seçilen yönetim kurulumuz aktif pasif dengesinin düzeltilebilmesi için borcu olan tüm üyelerin borcunun tahsil edilmesi görevi üstlendi tarafımıza.

MESAJ ATTIK

Biz yönetim kurulu olarak 6 Temmuz 2018, 23 Temmuz 2018’de mesaj gönderdik üyelerimize. ‘25 Mart ve 6 Haziran yönetim kurulumuzda 880 TL ek aidat toplanması kararı alınmıştır. Dernek binamızın 1 Ağustos’ta kiralama ihalesi yapılacaktır. Belediyeye teminat yatırmak zorundayız. Bu nedenle varsa borçlarınızı ödemenizi rica ederiz’ mesajını attık.

ART NİYET GÖRÜYORUM

Aidat tutarlarına göre üyelerimize gruplandırdık. Bunlar hep bilgilendirme ve aidatlarınızı lütfen ödeyin mesajları. Yine her üye için ayrıntılı mesajlar. 2018 ve 2019 yılında 13 mesaj göndermişiz üyelerimize. KYÖD’ün tüm üyeleri 4 yıllık üniversite mezunu olup, her biri kariyer sahibi. 13 mesajı alıp ‘KYÖD beni bilgilendirmeden icraya verdi’ diyorsa ben art niyet görüyorum.

KYÖD’ÜN DAYANMA NOKTASI YOK

Üyelerimize mektup yazdık, ‘Üyelikten ayrılmanız, üyelik borcunuzun sona erdiğini belirtmez. Üyelerimizin aidatı yasal yollarla tahsil edilecektir’ burada da yeterince açık olduğumuzu düşünüyorum. Önceki yıllarda yönetim kurulları görevini yapmamış olabilir ama KYÖD’ün dayanma noktası artık yok.

GEREKEN DUYARLILIĞI GÖSTERİN

KYÖD üyelerini icraya veriyor diye bir algı var. KYÖD kendisine verilen görevi yapmak zorunda. Eğer KYÖD üyesiyseniz gereken duyarlılığı gösterin. Biz üyelerimizle herhangi bir yasal bir şeyde karşılaşmak istemiyoruz. Maalesef bazı görevleri yapmak zorunda olduğumuz için bazı aidat yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve getirmeyeceğini beyan eden üyelerden rica ediyoruz. Çünkü üyeyi icraya vermenin de bir maliyeti var.

GEREKENİ YAPIN

Bizim de hem çalışanlarımıza hem de geçen dönemde sözleşmesi sona eren ancak alacağı olan çalışanlarımıza vecibelerimizi yerine getirmek için bunu yapmak zorundayız. Hem kent kamuoyundan hem de KYÖD üyelerinden gerekeni yapmalarını rica ediyorum. Bize yardımcı ve destek olmalarını istiyorum.

45 ÜYE İCRALIK

Göreve geldiğimizde 783 aktif üyemiz vardı o dönem 880 TL aidata tepki olarak 184 kişi istifa etti. 19 üyemiz onursal üye oldu ve 11 üyemiz de vefat ettiği için borcu silindi. Şu an 556 aktif üyemiz var. İstifa edenlerle beraber 2020 dahil cari aidatını ödeyen 125 üyemiz var. 880 TL’yi ödemeyenleri icraya veriyorlar diye yanlış bir algı var. 2014’ten itibaren aidat ödememiş üyeler mevcut. O günden beri aidatını ödememekte ısrar eden üyelerden rica ediyoruz. Ben dernek başkanı olarak bu borçları toplamak zorundayım. Hesabı sorulduğunda cevap verebilmem için yapmam gereken işlemi yaptım. Sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyorum.

GÜNDEMİ İŞGAL EDECEK RAKAMLAR DEĞİL

KYÖD, 73 yıldır ayakta kalma mücadelesi vermiş olan bir kurum. Kocaeli’ye mal olmuş bir dernek, onu ayakta tutmak üyelerin borcudur. 2020 yılı itibariyle yılık aidatımız 350 TL. Benim kastım meseleyi aidata indirgemek değil. Bu rakamlar kent gündemini işgal edecek rakamlar olmamalı. KYÖD geçmişte nasıl kentin geleceğe taşınması noktasında önderlik etmişse bugün de onlara ihtiyacı var. Bu sorunları konuşmak yerine yine etkinlik üretmeliyiz.”

Son Güncelleme: 28.02.2020 01:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2020-02-27 23:44:59

Milyarlarca borcu olan büyükşehir belediyesi gündeme düşmüyor nasıl oluyorsa,KYÖDün aidatı kent gündemine düşüyor,valla bu Akpden beri birçok şey ters gider bana göre.En çok da sinsi sinsi hareket edip ,Atatürk’e sahip çıkan kişi kurum ve kuruluşların üzerine gidenleri halk anlamıyor zanneden cahillere ayar oluyorum!

Avatar
Faruk Kaldıran 2020-02-27 22:23:18

Başlık ile içerik ancak bu kadar uyumsuz olabilirdi.

banner1048

banner354

banner820

banner1040

banner599

banner1050