banner984
banner980
banner1003
17 Ekim 2019 Perşembe 15:23
Köfteci Yusuf, özür diledi... Bakanlık tağşiş tespit etmişti!
Kocaeli’de ve birçok ilde şubesi bulunan Köfteci Yusuf adlı işletme, Tarım ve Orman Bakanlığı taklit, tağşiş yapan firmalar listesine takılmıştı. Köfteci Yusuf’un Aktürk Gıda Akaryakıt Nakliye ve Tic. Ltd. Şti.'ye yaptırdığı naturel sızma zeytinyağında da farklı tarihlerde yapılan denetimlerde 2 kez tağşiş tespit edildiği ortaya çıkmıştı. (Tağşiş: Bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, karıştırma.) Köfteci Yusuf’un yaptırdığı bu zeytinyağının hangi şubelerde kullanıldığı ise açıklanmamıştı. Köfteci Yusuf’tan, bugün bir açıklama yapıldı. Köfte Yusuf, kamuoyundan özür diledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: "Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.
Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile; Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların ‘güvenilir gıda üretimi’nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.
Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmişti. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir."

Köfteci Yusuf, Bakanlığın teşhir ettiği listede (LİSTE İÇİN TIKLAYIN) adının yer alması sonrası bugün yazılı bir açıklama yaparak özür diledi. Ancak açıklamasında bakanlığın açıklamasını haberleştirenlere de tepki gösterdi! Köfteci Yusuf, “Değerli Kamuoyuna duyurulur” başlığı altında şu açıklamayı yaptı: “Bugüne kadar defalarca karşılaştığımız marka değerimizi ve siz değerli müşterilerimizin güvenini sarsmaya ve kırmaya yönelik yıpratıcı haber ve paylaşımlara bir yenisinin eklenmesinden kaynaklı konuya açıklık getirmek adına cevabımızdır: Türk Gıda Kodeksine uygun ürün üretmek, siz değerli müşterilerimizin karşısına çıkmak için ön yasal şarttır. İlgili paylaşımlara konu olan zeytinyağı ürünümüzün saflık ve kalite kriterleri analizleri de sürekli olarak şirket politikamız doğrultusunda bağımsız laboratuvarlarca, yasa ve yönetmelikler gereği de Tarım ve Orman Bakanlığınca tüm şubelerimizden habersiz olarak test edilmektedir. Yapılan testlerde zeytinyağımızın uygun ve saf zeytinyağı olduğu teyit edilmiş olup, fakat 2017 yılında Aktürk Gıda Akaryakıt Nakliye ve Tic. Ltd. Şti. firmasından bir bölgede fason olarak alınan natürel sızma zeytinyağı ürününde bakanlık tarafından yapılan analizlerde uygun olmadığı ortaya çıkmış ve bu sebeple muhasebe kayıtlarımızla da ispat edebileceğimiz üzere bir kez alım yapılan firma ile tüm ilişkimiz kesilmiş ve bir daha asla alım yapılmamıştır. Ayrıca ilgili parti numaralı ürünlerin tamamı şubelerimizden ivedilikle geri çekilmiştir. Bu vesile ile siz değerli müşterilerimizden özür diler ve her zaman güvenli ve kaliteli gıda sunmamızın yaşamsal kararlılığımız ve sorumluluğumuz olduğunu tekrar eder, saygılar sunarız.”

Son Güncelleme: 17.10.2019 22:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birgül 2019-11-08 20:47:21

Ben kocaeli seymbol şubesinde çalışdndım detaylara girmiycem Sadece o kadar çalışanın gözyaşlarının ahi bunlara yeter Beter olsunlar inşAllah

Avatar
Taylan bardakci 2019-10-24 21:09:25

2 defa gittim 2 sindede fiyasko nirde tıklım tıklım et demeye bin şahit ister

Avatar
Kerim 2019-10-20 17:27:55

Eğer gerçekten hileli gıda yedirmişlerse bu insanlara aldıkları para zehir zıkkım olsun

Avatar
el insaf @İnsaf 2019-10-18 10:00:11

Özür dilediyse tamam sıkıntı yok, milleti kandırabilir yeter ki özür dilesin. İşyerinde isterse milyonlar çalışsın ortadaki gerçeği değiştirmez. Sattığı ürünün içine onu katmış bunu katmış; netice itibariyle katmış. Bunun haberi de yapılır gerekirse kapatılır. Asıl insaflık kısmı bunun bile bile görmezden gelinmesidir...

Avatar
İnsaf 2019-10-18 00:56:36

Milletin sucuğunda domuz eti çıkıyor. Adamlarda çıt yok. Köfteci yusufun zeytinyağında ayçiçek yada daha ucuz Bi yağ çıkıyor diye söylenenlere bak. Bu işyerinden kaç kişi ekmek yiyor bilen var mı. Çalışanların işlerini nasıl severek yaptıklarını nasıl gözardı edersiniz. Adam bir de özür dilemiş. İnsaf lütfen.

Misafir Avatar
el insaf 2019-10-18 10:00:11 @İnsaf

Özür dilediyse tamam sıkıntı yok, milleti kandırabilir yeter ki özür dilesin. İşyerinde isterse milyonlar çalışsın ortadaki gerçeği değiştirmez. Sattığı ürünün içine onu katmış bunu katmış; netice itibariyle katmış. Bunun haberi de yapılır gerekirse kapatılır. Asıl insaflık kısmı bunun bile bile görmezden gelinmesidir...

Beğenmedim! (1)
Avatar
Kadir yılmaz 2019-10-18 00:20:04

Bi kere adı cıktı olan onlara olur dürüst ticaret yapın kardeslerim ozman Allah Taha cok verir bereketi olur

Avatar
selim 2019-10-17 23:17:23

bir zamanlar kocaeli köftenin sahibi seyyar arabası köfte satarken halk onu omuzladı ve zirveye taşıdı.Sonra ne oldu,şubeler falan derken epey büyüdü ama büyüdükçe hırsta arttı ve bir zamanlar tadından yenmeyen köftesi yerini sakız gibi bir köfteye bıraktı.Yusuf efendide bundan farklı değil hatta ve hatta daha çok hile var !

Avatar
Hatice Yazıcı 2019-10-17 22:23:14

Köfteci Yusuf’a bir daha asla ...

Avatar
Harun 2019-10-17 19:10:12

Koftecı Yusuf benim içun bitmiştir daha da gelmem

Avatar
recep 2019-10-17 16:10:12

el insaf yusuf efendi haram helali geçerse iki yakanız biraaraya gelmez

Avatar
Ersoy Kandemir 2019-10-17 15:43:43

Özür ile olsa keşke!Köfteci Yusuf’un sahibine bizim Türkiye’de ticarette bir huy var onu demek isterim;ne kadar büyürsen büyü,ne kadar güçlü olursan ol,ticarette güvenilmezsen insanlar sana güvenmezse bence olay biter!O sebeple itibarı sarsacak her türlü hal hareket davranıştan uzak durmak lazım!

banner354

banner846

banner820

banner599

banner328

banner482