banner1046
banner1038
23 Şubat 2019 Cumartesi 12:44
Kocaeli ikinci sırada

Kocaeli Sanayi Odası’nda sanayicilerle yaptığı istişare toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 17 sene önce Kocaeli ihracati, ülkemizin toplam ihracatının yüzde 3.5’una denk geliyordu. Geçen sene itibarıyla bu payı yüzde 9’a çıkardınız. 14 milyar dolarlık ihracat hacmiyle, ülkemizde ikinci sıradasınız. 2001 yılında 9 milyar lira olan kocaeli’nin milli geliri yüzde 1400 artışla 120 milyar liraya ulaştı” dedi

BAKAN’A YOĞUN İLGİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Kocaeli Sanayi Odası’nda sanayicilerle istişare toplantısı gerçekleştirdi. Programa KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Hüseyin Aksoy, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, AKP’nin İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

“KENDİ EVİMİZDEYİZ”

Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bugün sanayinin başkenti Kocaeli’de kendi evimizdeyiz. Biliyorsunuz bakanlığımızın bağlı kuruluşları TÜBİTAK ve TSE ’nin en büyük kampüsleri ve Bilişim Vadisi Kocaeli’de. Bulduğum her firsatta bu kampüsleri ziyaret ediyor, çalışanlarımızın heyecan ve gayretlerine bizzat şahit oluyorum. Umudun şehri Kocaeli, Türkiye’nin geleceği. Şehrimiz bu gün geldiği noktaya sizlerin azmi ve çalışkanlığıyla ulaştı” dedi.

“SANAYİ ALTYAPISINI GÜÇLENDİRDİK”

Varank sözlerinin devamında, “İlk defa işe alınacak işçinin, asgari ücret üzerinden sigorta ve vergi giderlerini iki yil boyunca üstleniyoruz. Asgari ücret desteğimiz bu sene tüm yil boyunca sürecek. Sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimi uygulamamız devam ediyor. “asgari ücret” ve 5 puan indirimi” desteği için geçen yıl işverenlerimize 16 milyar lira ödeme yaptık. Sanayi altyapımızı daha da güçlendirdik” diye konuştu.

“İTHAL BAĞIMLILIĞI AZALTMALIYIZ”

ayın başında OSB’lerle ilgili önemli düzenlemeleri hayata geçirdik” diyen Bakan Varank, “Yatırımcılarımız için arsa tahsis süreçlerini hızlandırdık. OSB’lerde yapı ruhsatını almasına rağmen, işyeri açma ve çalışma ruhsatını alamamış olan katılımcılara bir şans daha verdik ve uzatma sürelerini yeniden başlattık. Yerlileştirme konusu ülkemiz için hayati öneme sahip. Gerçekleştireceğimiz en önemli yapısal reform, bu alanda atacağimiz adımlar olacak. Sizlerin de bildiği üzere, ithal aramalı bağımlılığı kurdaki dalgalanmalara karşı sanayimizin direncini zayıflatıyor. Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmamız şart” ifadeleriyle sözlerini sürdürdü.

“KOCAELİ PAYINI YÜZDE 9’A ÇIKARDI”

Kocaeli’nin verilerine de değinen Bakan Mustafa Varank, “17 sene önce Kocaeli ihracati, ülkemizin toplam ihracatının yüzde 3.5’una denk geliyordu. Geçen sene itibarıyla bu payı yüzde 9’a çıkardınız. 14 milyar dolarlık ihracat hacmiyle, ülkemizde ikinci sırasındasınız. 2001 yılında 9 milyar lira olan Kocaeli’nin milli geliri yüzde 1400 artışla 120 milyar liraya ulaştı. Hemen hemen her sektörde üretip, ihracat yapabilen bir sanayi altyapınız var. Elbette bu sizlerin eseri. Üretim azminiz, devletimizin sunduğu desteklerle birleşerek şehrimize büyük bir ivme kazandırdı” dedi.

“17 BİN İSTİHDAM”

Rakamlara dair sözlerine devam eden Bakan, “2002 yılında Kocaeli‘de sadece 90 firma yatırım teşvik belgesine sahipti. 16 yılda iki bin firmaya yatırım teşviği verdik ve bu sayede 54 milyar liralik sabit sermaye yatırımını destekledik. İlimiz sabit sermaye yatırımlarında ilk üçte yer alıyor. 2002’ye kadar sadece 49 Kobimiz, KOSGEB desteklerinden faydalanabilmiş. 16 yılda 9 bin 100 kobimize ulaştık, yani 186 katlık bir artış var. Yine aynı dönemde 5 yeni organize sanayi bölgesi kurduk ve buralarda 17 bin vatandaşımızın istihdam edilmesini sağladık. Aslında tüm bu rakamlar şunu gösteriyor. Yatırım ve üretim yapmak istiyorsanız, her zaman yanınızda olan bir kamu iradesi, güçlü bir hükümetiniz var. Tüm desteklerimiz, emrinize amade” diye konuştu.

“KOCAELİ HİÇ MAHÇUP ETMEDİ”

“Kocaeli, 5 Teknoparkla ülkemizde en fazla teknopark’a sahip şehirlerden birisi”diyen Bakan Varank, “Teknoparklarda toplam 446 firma AR-GE yoğun faaliyetlere odaklanmış durumda. İlimiz teknoparklarına verdiğimiz nakdi desteği açıklasam, diğer illeri küstürebilirim. Kocaeli bu anlamda bizi hiç mahcup etmedi. Teknoparklarımızdaki toplam satış tutarı 7 milyar liraya ulaşırken, ihracat hacmi 400 milyon dolar olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

“BİLİŞİM VADİSİ KOCAELİ’DE”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bilişim Vadisi ile ilgili olarak, “Bakanlığımızın önemli projelerinden biri olan, ulusal ve uluslararası ölçekte inovasyon merkezi olmasını planladığımız Bilişim Vadisi’de Kocaeli’de. Birinci etap birinci kısmını tamamladığımız projenin, ikinci kısmını da çok kısa bir süre içinde tamamlayacağız. Bilişim Vadisi’nin çok kritik yatırımlar için önemli bir üs olmasını arzu ediyor ve bunun için yoğun bir görüşme trafiği sürdürüyoruz” dedi.

“KOCAELİ’NİN PAYI BÜYÜK”

Kocaeli bizim hizmet mücadelemizi çok iyi bilir diyen Bakan Mustafa Varank, “Türkiye’yi büyütme, ekonomimizi güçlendirme mücadelemizi çok iyi bilir. Çünkü Kocaeli bu mücadelemizde bizim en önemli yol arkadaşımızdı. 2002’de ekonomisi dibe vurmuş bir ülkeyi, bugün Dünya’nın 16. büyük ekonomisi haline getirdiysek bunda Kocaeli’nin çok ciddi payı var. Kocaeli’nin siz değerli iş insanları olmasa, gözü kara girişimcileri olmasa, alın teri akıtan çalışanları olmasa Türkiye’yi böyle büyütemezdik. Kocaeli, hizmet mücadelemizde hem üretimiyle hem de seçimlerde verdiği güçlü destekle her daim yanımızda oldu.Biz de Türkiye’yi büyüten bu şehri ihya etmenin gayreti içinde olduk” ifadelerini kullandı.

“DAHA FAZLA ÜRETİM DAHA FAZLA REFAH”

Bakan Varank, “Sağolsun İbrahim Karaosmanoğlu abimiz 3 dönem Kocaeli’ye büyük hizmetler sağladı.İnşallah 31 mart’ta hizmet bayrağını başka bir tecrübeli isme, Tahir Büyükakın’a devredecek.Tahir Beyle Kocaeli’nin hizmet geleneği inşallah katlanarak devam edecek. Kocaelili kardeşlerimin bu seçimde de yol arkadaşlığımıza yakışır bir neticeyi bize armağan edeceklerine yürekten inaniyorum. 31 Mart’ta başta büyükşehir olmak üzere Kocaeli’nin tüm ilçelerinde AK Parti’ye vereceğiniz destek, sadece Kocaeli değil tüm Türkiye için daha fazla üretim, daha fazla refah olarak geri dönecek inşallah” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Anahtar Kelimeler:
KocaeliVarank
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2019-02-23 12:57:33

İş kazalarında kaçıncı sıradayız?

Avatar
Şinasi 2019-02-23 12:55:10

yalancı sözde balanın peşinde kıç yalayan rantçı, milleti soyan Allahsıza akplliler. ihracat kaleminde yabancı ülke merkezli firmaların mal çıkışları ihracat değildir. ihraç ediyorux diye yıllardır Milleti kandırmaya devam ediyor yalancı akpliler. Kocaeliden Gebze derhal ayrılmalı İL olmalıdır. Ama akp bunu yapmayacak çünkü kaymağını Türkiyeyi Kocaeliyi soyan akp rantçı hırsız Alşlahsız akplilerişn hiiiç işine gelmez mama kesilir.

banner1048

banner354

banner1129

banner599

banner820