banner920
23 Mart 2016 Çarşamba 14:40
Kocaeli Büyükşehir’e işçilerinden son uyarı
AKP iktidarı döneminde sendikal örgütlenme anlamında bazı yasalar çıkarılmış, sendikalara üye olan işçilere olası baskılara, işten çıkarma tehditlerine karşı hapis cezaları getirilmişti. Ama gelin görün ki AKP’ye yakın durmayan sendikalara baskılar da yine bu iktidar döneminde fazlasıyla arttı. Hatta bu baskılar nedeniyle hapis cezası alan belediye başkanları dahi oldu. Bu tür baskıların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Sağlık-İş Sendikası’na üye işçilere de uygulandığı iddiaları bir süredir gündemde. Bu iddiaları ilk olarak 17 Şubat tarihinde gündeme getirmiştik. 

YALANLAMA GELMEDİ
İşçilere baskıyı bizzat, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevinde bulunduktan sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanan Hasan Aydınlık’ın yaptığı iddialarına yer vermiştik haberimizde. Bir diğer iddia ise işçilerin Sağlık-İş’ten istifa ettirilip, Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’na üye yapılmak istenmesiydi. Gazetemizde çıkan bu habere Büyükşehir yetkililerinden herhangi bir yalanlama gelmemişti. 1 Mart tarihinde yaptığımız haberde ise CHP Gölcük Belediye Meclis Üyesi Ali Aktepe, istifa etmeyen işçilerin ikametlerinden uzak ilçelere sürgün edildiğini gündeme getirmişti.

ARINÇ’IN CENAZESİ
Aktepe, 8 Mart tarihinde ise gazetemize yaptığı açıklamada çıkan haberler üzerine Büyükşehir yetkililerinin işçiler üzerindeki baskıyı azalttığını ancak bu kez de Sağlık-İş Kocaeli Şube Başkanı Bülent Gökmen’e yüklenildiğini öne sürmüştü. Aktepe’nin en ciddi iddiası da Büyükşehir’deki yetkililerin Gökmen’i “Seni Paralel yapının adamı olarak lanse ederiz” şeklinde tehdit ettiğiydi. Aktepe, “Bülent Gökmen, aynı zamanda Sağlık-İş’in genel başkan yardımcısı. Bu nedenle Ankara’dayken Bülent Arınç’ın ağabeyinin cenazesine katılmış. Büyükşehir’deki yetkililer, kendisine paralel yaftasını bunun üzerinden vurmaya kalkıyor” demişti.

FERAGAT ETTİRDİLER
Aktepe’nin gazetemize aktardığı en önemli iddialardan biri de Sağlık-İş’e karşı başlatılan bu operasyonun nedeninin ocak ayında imzalanan toplu iş sözleşmesi olduğuydu. TİS, hakem heyetinin belirlediği şartlarda işçiler lehine sonuçlanmıştı. Bu nedenle de Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, işçileri sendikadan istifa ettirip, TİS’ten de feragat ettiklerine dair muvafakatname imzalatmaya çalıştı. Aktepe, daha önce yaptığı açıklamada bu baskılar neticesinde pek çok işçinin sendikadan istifa ettiğini belirtmiş, çıkan haberler sonrasında ise sendikaya geri dönüşler olduğunu dile getirmişti.

BAŞKALARI DEVREDE
Aktepe ayrıca, sendikadan istifa etmedikleri için sürülen işçilerin, servislerinin de kaldırıldığını, işçilerin kendi özel araçlarıyla işyerlerine gitmek durumunda kaldığını belirtmişti. 8 Mart tarihinde çıkan haberimizin üzerinden 15 gün geçti ancak Büyükşehir Belediyesi’nden yine bir açıklama gelmedi. Çıkan son haberin ardından Hasan Aydınlık ile diğer yöneticilerin, konuya direk müdahil olmadığı, E.Ş. isimli kadrolu bir işçiyi görevlendirdikleri ve bu şahsın, “Bülent Gökmen’in koltuğu sallantıda, bu sendika artık bitti. Zaten haklarımız aynı olacak, gelin hep birlikte Öz Sağlık-İş’e geçelim” gibisinden işçileri kandırmaya çalıştığı öne sürüldü.

CHP AÇIKLAMA YAPACAK
Ali Aktepe, daha önceki açıklamalarında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na bu işin sorumlularından hesap sormasını istemiş, sürgünlerin geri çekilmesini talep etmiş, aksi halde işçilerin hukuki süreci başlatacaklarını dile getirmişti. Aktepe, gazetemize yeni gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunarak, “Sürgünler geri çekilmedi, hatta işçilerin izinleri de iptal edildi. Sendika başkanına artık gerekli adımı atmaları gerektiğini söyledim ve arkalarında olduğumuzu tekrarladım. Önümüzdeki hafta CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile birlikte bir basın açıklaması yaparak, bu çağrımızı tekrarlayacağız. Ve Bülent Gökmen ile işçileri de hukuki süreci başlatmaya davet edeceğiz” dedi.


SENDİKAYA GERİ DÖNDÜLER
Aktepe, gazetemize bugün yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bülent Gökmen ile görüştüm ve son gelişmeler hakkında kendisinden bilgi aldım. Gökmen’den aldığım bilgileri sizlere aktaracak, ardından da Başkan Karaosmanoğlu’na bir çağrı yapacağım. Büyükşehir Belediyesi’nde 150 taşeron ve 150 kadrolu olmak üzere 300 Sağlık-İş Sendikası’na üye işçi vardı en başta. İlk baskıların ardından yarından fazla istifa olmuştu. Ancak çıkan haberlerin sonrasında istifa edenlerin sayısı 35’e kadar geriledi, çünkü istifalarını geri çekti çok sayıda işçi. O 35 kişi de yeni üyeler.

110 İŞÇİ SÜRGÜN YEDİ
Geri dönüş yapan üyelerin bir kısmından haberleri yok, bu yüzden istifaya hiç yanaşmayan 110 işçi, evlerinden uzak ilçelere sürüldü. Sonrasında da işçilerin servisleri kaldırıldı. Bülent Gökmen’den aldığım bilgiye göre servisi kaldırılan işçiler aralarında anlaşıp, özel araçlarına benzin koyup işlerine gidiyorlar, Gökmen, bu işçilerin akaryakıt masrafını sendikanın üstlendiğini açıkladı. Öte yandan aldığım yeni bilgiler arasında işçilerin yıllık izinlerinin de iptal edildiği var. İşlerin yoğun olduğunu gerekçe gösterip kullandırtmıyorlarmış. Geçtiğimiz yıllarda işçiler kendi aralarında anlaşıp izinlerini kullanıyormuş. Bu durumun da kasıtlı olduğunu düşünüyorum.

TİS’TEN YARARLANACAKLAR
İşçilere ilk baskıların yapıldığı süreçte ‘Sendikadan istifa edip aynı ücreti alacaksınız’ diye taahhütte bulunmuşlar. Hem baskı, hem de bu söz istifayı artırmış. Feragatname imzalatmışlar işçilere. Yani istifa edenler, dayanışma aidatı ödediklerinde TİS’ten yararlanma hakkını kaybediyor bu feragatname ile. Ama sendikaya geri dönenler bu feragatnameyi imzalasa da TİS’ten yararlanıyor. Bunu söylememişler işçilere. İşçiler bunu gazeteniz aracılığıyla öğrendi ve sendikaya geri döndüler. Feragatname imzalamış olsalar da sendikaya döndükleri için TİS’ten yararlanabilecekler. Ama istifa ederlerse bu hakları kaybolacak.

NEDEN ÖZ SAĞLIK-İŞ?
Bu arada bir hatırlatmada daha bulunayım. Büyükşehir Belediyesi, bazı birimlerinde maaşlara gelen asgari ücret farklarında yüzde 20 ile 45 arasında indirime gitmişti. Sendikalar, bu indirimi kabul etmediği sürece bu kararı uygulamaya sokamıyorlar. Bu nedenle de Sağlık-İş’e karşılar. Öte yandan işçilerin geçirilmeye çalışıldığı Öz Sağlık-İş’in Gebze Belediyesi’nde örgütlü olduğunu biliyoruz. Gebze’de, bu sendikanın işten çıkarmalara sessiz kaldığını da öğrendik. Yani belediyelerin suyundan gidiyorlar. İşte bu yüzden de Öz Sağlık-İş’e işçileri üye yapmaya çalışıyorlar.

AYDINLIK GÖNDERMİŞ
Üst üste çıkan haberler sonrası Hasan Aydınlık ve diğer yöneticilerin, işçilere bire bir baskı yapmaktan vazgeçtiğini de öğrenmiş bulunmaktayım. Ama hala bildiklerini başka yöntemlerle okumaya devam ediyorlar. Kadrolu işçilerden E.Ş., Hasan Aydınlık adına iş yerlerine gidiyor, onu içeriye almıyorlar. ‘Beni Hasan Aydınlık gönderdi’ diyor, Aydınlık’ı arayıp teyit ettiriyorlar. Bu şekilde içeriye alıyorlar, o da işçilerle görüşme fırsatı buluyor. Sendika başkanını işçilere kötülüyor, kendisinin gidici olduğunu, koltuğunun sallandığını söylüyor ‘hep birlikte Öz Sağlık-İş’e geçelim, daha iyi olur’ falan diyor. Yani ceza almaktan korktuğu için kendisini de içine katıp, işçileri bu şekilde ikna etmeye çalışıyor.


AKP’LİLER DE SÜRGÜN YEDİ

Ve asıl dikkat çeken ise AKP’nin mahalle temsilcileri de var sendikaya üye. Onları dahi istifaya zorluyor, sürgüne gönderiyorlar istifa etmeyenleri. AKP’li olması da fark etmiyor yani. Sendika başkanı Bülent Gökmen’e kendisine sürülmeye çalışılan Paralel lekesini hatırlattım ve ‘İstifa etseydin Paralel lekesi silinecek miydi, yoksa bizden olmayan herkes Paralelci demeye devam mı edeceklerdi’ diye sordum. Gökmen’in cevabı ilginçti. ‘Paralel yapamadılar, şimdi de terör örgütüne destek veren sendika diye suçladılar bizi’ dedi. Yani Türk-İş’e bağlı bir sendikayı terör örgütüne destek veren sendika diye de suçlamışlar.

HAPİS CEZASI VAR
Ayrıca Bülent Gökmen’e, ‘bu kadar şeyden sonra siz neden bir şey yapmıyorsunuz, hukuki işleri neden başlatmıyorsunuz’ sorusunu yönelttim. O da işçilerle toplantı yaptı. İşçilerin büyük bir kısmı kanuni işleri başlatmaktan yanaymış. Gerekirse savcılığa gideceklerini söylemişler. Bizler şimdi bunu basın açıklamamızda dillendireceğiz ve sendika da gereğini yapacak. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi’ başlıklı 118. Maddesinde ‘Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ deniyor.

BAŞKAN’A SESLENİYORUM
Yasa sendikal faaliyetlerin engellenmesini de cezai yaptırıma bağlıyor. TCK 118/2’ye göre; cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunuyor. İşçiler, bu konuda yeterince bekledi ama Büyükşehir’den geri adım gelmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, hala bu baskıyı kuranlara karşı bir yaptırımda bulunmuş değil. Zaten bu olaylar esnasında işçiler Karaosmanoğlu’na gidip, dertlerini anlatmış. Ancak Karaosmanoğlu, ‘Büyükleriniz ne diyorsa doğrudur’ demiş. Şimdi Başkan’a sesleniyorum, bunu demeye devam mı edecek, yoksa yaptırım mı uygulayacak?

ASIL PARALEL KENDİLERİ
Karaosmanoğlu’nun artık bu konuda yaptırım yapması, işçileri sürgüne gönderenlerin, baskı yapanların görevden alınması gerekiyor. Aksi halde bu işin Başkan dahil tüm sorumluları için yargı yoluna gideriz. Kendi hükümetlerinin çıkardıkları yasayı tanımayarak, devlet içinde paralel bir yönetim sergilemekteler. İnsanları suçlayarak paralelci demekle olmuyor, asıl paralel aynı yapı içerisinde iki farklı görüştür. Bu hükümet zamanında çıkan sendika yasasına karşı gelmiş oluyorlar ve tanımıyorlar. Asıl Paralel kendileri.” Evet Ali Aktepe’nin iddiaları bu yönde ve şu ana kadar hiçbir iddiaya cevap gelmedi Büyükşehir’den. Önümüzdeki günlerde CHP’nin yapacağı basın açıklaması, Büyükşehir’e son çağrı olacak. Aksi halde, işçiler hukuki süreç için savcılığa başvuracak.

Son Güncelleme: 24.03.2016 16:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner921

banner964

banner328