banner1046
banner1135
banner1117
29 Mayıs 2019 Çarşamba 10:52
Kandıra GİOSB’de milyonlarca liralık iş, adrese teslim mi?
Haber: Aysun Özcan Erenkaya
Yaşanan kamulaştırma davaları nedeniyle yapımına bir türlü başlanamayan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesine ilk kazma 25 Mart 2019 tarihinde, Kandıra GİOSB Başkanı Mehmet Başol ve dönemin Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in katıldığı törenle vuruldu. Ve yaklaşık 1 ay önce imar yollarının açılmasına sessiz sedasız bir şekilde başlandı. Bizzat gidip yerinde gördük, çalışmalar hummalı bir şekilde sürüyor. Peki, 1 milyon 960 bin metrekarelik alana kurulacak olan GİOSB’nin imar yollarını açma işini kim yapıyor? 20 milyon lira civarında bir maliyeti olduğu söylenen imar yolu açma hafriyat işi, hangi firmaya verildi? Basında da yer aldığı üzere bu işi üstlenen firma; Gülşah ve oğlu Gökhan Soyer’in sahibi olduğu GOGUSER İnşaat ve Yapı Malzemeleri Beton Sanayi Ticaret Limited Şirketi. Peki Gülşah ve Gökhan Soyer kim? Gülşah Soyer, iflas eden Soylular Beton’un sahibi olan kardeşlerin en büyüğü Mustafa Soyer’in eşi, Gökhan Soyer ise oğlu!


 
İŞ, BU FİRMAYA NASIL VERİLDİ?
200-300 milyon lira maliyetli Kandıra GİOSB’nin, milyonlarca liralık imar yolu açma hafriyat işi, bu firmaya nasıl verildi? Bununla ilgili bir ihale yapıldı mı? Yapıldıysa ne zaman yapıldı, bu ihaleye hangi firmalar katıldı? Bu ihale, basına neden yansımadı? İhale yapılmadıysa bu iş, neye göre bu firmaya verildi? Bu firmanın geçmişi ne, tecrübesi ne? Kandıra GİOSB’nin yönetiminde yer alan ve mayıs ayının başında çalışmaları yerinde inceleyen Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, bu işin bu firmaya verilmesi sürecinde etkili oldu mu, yoksa yönetim kurulu başkanı Mehmet Başol, kendi inisiyatifi ile mi bu işi GOGUSER adlı firmaya verdi? Cevap bekleyen pek çok soru var…


Mehmet Başol

KOTO ÜYELERİ YAPACAK” DENMİŞTİ!

Bilindiği üzere 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ soruşturmasında, Kandıra GİOSB’nin adeta bir FETÖ yuvasına dönüştürülmek istendiği ortaya çıkmış ve buradaki yapı temizlenmişti. Sonrasında ise Kandıra GİOSB’nin yönetim kurulu başkanlığına Mehmet Başol getirilmişti. Başol, aşılan engellerin ardından projeye başlanırken basına verdiği demeçlerde, “Ben diğer OSB’ler gibi komple bir ihale yapmayacağım, bölüm bölüm yapacağım. Benim derdim ucuza mal etmek, birilerini zengin etmek değil. Onun için de işi alan diğerine vermeyecek, bizzat alan kişi yapacak. Kocaeli’nin firmaları ile çalışacağım. Bu kentin yeterliliği olan büyük firmaları mevcut” ifadelerini kullanmıştı. Kandıra Belediye Başkanı seçilmeden önce Kocaeli Ticaret Odası Meclisi’nde ve yönetiminde iken Adnan Turan da alınan bilgilere göre veda konuşması sırasında “KOTO üyelerimizin hepsi Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde iş yapacak” demişti.


 
NECMİ BULUT’A TEPKİ VAR
Kandıra GİOSB’nin alt yapı çalışmaları öncesi imar yolu açma hafriyat işi başladı ve 20 milyon lira civarında maliyeti olan bu iş, internet sitesinde 3 tane referansı görülen, 2009 yılında kurulduğu not düşülen ancak adından söz ettirmemiş GOGUSER adlı bir firmaya verildi. Üstelik bu firma, iflas etmiş bir firmanın sahiplerinin en büyük kardeşinin eşi ve oğlunun üzerine kayıtlı. Eğer bir ihale yapılmadıysa ya da yapılıp duyurulmadıysa; bu iş bu firmaya verilirken KOTO Başkanı Necmi Bulut’un neden sessiz kaldığı, üyelerinin hakkını savunmadığı KOTO üyelerince merak ediliyor? Hafriyat işi yapan KOTO üyeleri, tepkili! Mustafa Soyer ile oldukça yakın arkadaş olduğu söylenen Mehmet Başol’un bu işi neye göre bu firmaya verdiği merak ediliyor. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, bu sürecin neresinde? 20 milyonluk iş GOGUSER’e nasıl verildi bilinmezken peki ya bundan sonrası? Daha yapılacak çok iş var ve her biri büyük maliyette. Mehmet Başol, bu işleri kimlere, hangi yöntemle vermeyi düşünüyor, merak konusu!


 
Son Güncelleme: 19.06.2019 12:20

banner1048

banner354

banner599

banner820