banner881
banner887
banner883
06 Mart 2019 Çarşamba 12:35
İzmit’teki o arazilerin tapuları uçtu!
banner728
19 Şubat’ta, “Şok iddia: Büyükşehir ucuza alamadı, tapuları iptal ettirdi” başlığı altında bir haber kaleme almıştık. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nin arka kısmında bulunan arazilerin şuyulandırma ile kıyı kenar şeridine kaydırıldığını, sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından cüzi bir fiyata satın alınmaya kalkıldığını, vatandaşların olayı mahkemeye taşıması sonrası, Büyükşehir’in yargı yolu ile bu alanların tapusunu iptal ettirdiğini öne sürüyorlardı. Bir başka iddia ise Büyükşehir’in tapuları iptal ettirmeden önce kendisinin de buradan cüzi fiyata araziler satın aldığıydı. Yani iddialara göre Büyükşehir’in de satın aldığı yerler, Kadastro Mahkemesi’nin verdiği karar sonrası iptal edilmişti. Devlet zarara uğratılmıştı. Büyükşehir Belediyesi ise bu iddiaların asılsız olduğuna dair bir tekzip metni göndermiş, kurumlarını konunun dışına çıkarmıştı.

ŞOK İDDİALAR VARDI

Gazetemize ulaşan vatandaşların iddiasına göre olayın kaba taslak şöyle geliştiğini yazmıştık: “Uluslararası Fuar Merkezi’nin arkasında onlarca vatandaşın hissedarı olduğu dev araziler, şuyulandırma çalışması sonrası denize doğru kaydırıldı. Yani kıyı kenar şeridinin üzerine çekildi. Buna rağmen Büyükşehir Belediyesi, vatandaşın tapulu arazilerini cüzi bir rakamdan satın almaya kalktı. Hissedarların bir kısmı 40-50 dönüm kadar yeri Büyükşehir’e satarken diğer arsaların sahipleri fiyatı düşük gördü, 2016 yılında mahkemeye başvurdu. Mahkeme, arsa sahiplerinin lehine sonuçlandı, yerel mahkeme metrekareye 2 bin 250 lira gibi bir değer biçti. Bu, Büyükşehir’in verdiği rakamın çok üzerindeydi. Bunun üzerine Büyükşehir, kararı temyize yolladı, 2 hakkını da kullandı ancak her ikisinde de arsa sahiplerinin lehine karar çıktı ve geriye sadece kararın onaylanması kaldı. Ancak Büyükşehir, bu mahkeme kararını yok hükmüne getirecek bir girişimde bulunarak, Kadastro Mahkemesi’ne başvurdu, arazilerin kıyı kenar şeridinde kaldığını gerekçe gösterdi ve tapuları iptal ettirdi. Bu karar ile hem arsa sahiplerinin hem de Büyükşehir’in satın aldığı arazilerin tapusu iptal edilmiş oldu. Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlara ödediği para havaya gitmiş oldu, vatandaşların arazileri de buhar olup ellerinden uçtu.” Sonrasında ise şu ifadelere yer vermiştik haberimizde: “Kadastro Mahkemesi’nin kararı, arazi sahiplerince bir üst mahkemeye taşınırken vatandaşlar, aleyhlerine bir sonuç çıkmasından endişeli. Vatandaşlar, arazilerinin gasp edildiğini dile getirerek Büyükşehir’e tepki gösteriyor. Şimdi bu iddialar doğru ise Büyükşehir, kıyı kenar şeridindeki arazileri neden vatandaştan cüzi fiyata da olsa satın aldı? Hadi satın aldı, mahkeme vatandaşın lehine sonuç açıklayınca neden Kadastro Mahkemesi’nden tapuların iptalini talep ederek böyle bir karar verilmesini sağladı? Büyükşehir’in hizmet binası, NCITY AVM, Sabancı Kültür Merkezi gibi yerlerin de kıyı kenar şeridi üzerinde olduğu bilinirken Uluslararası Fuar Merkezi’nin arka kısmındaki araziler için böyle bir sonuç aldırılmasının sebebi nedir? Vatandaş, bu sorulara cevap bekliyor. İlgililere duyurulur.”

BÜYÜKŞEHİR YALANLADI

Büyükşehir Belediyesi de vatandaşların iddiaları üzerine kurulu haberimize bir tekzip metni göndermiş ve haberde kasıt aramıştı. Seçim sürecinde Büyükşehir’i yıpratmaya yönelik bir haber kaleme aldığımızı öne sürmüştü. Oysa sadece vatandaşların ellerindeki mahkeme kağıtları ve tapularıyla gazetemize yaptığı açıklamalara iddia olarak yer vermiştik. Büyükşehir, “Habere konu İnterteks Fuar Merkezi’nin arkasında kalan parseller 1995 yılında Saraybahçe Belediyesi tarafından imar uygulaması sonucu oluşmuştur. Müvekkil kurum aleyhine açılan kamulaştırma ile ilgili davalar derdest iken kamulaştırma konusu parseller ile kamulaştırmaya konu olmayan başka parseller kıyıya terk edilmiştir. Kıyıya terk işlemini yapan kurum Belediye değil, 3621 sayılı kanun gereği Maliye Hazinesi’dir. Kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan kısmı devletin hüküm ve tasarrufu altında olması nedeni ile tapusuz olup yargı kararına istinaden belirtilen kanun kapsamında işlemler gerçekleştirilmiştir. Müvekkil kurumun kıyıya terk hususunda görev ve yetkisi de bulunmamaktadır. 1960 yılında açılan kadastro tespitine itiraz davasının 2014 tarihinde Yargıtayca incelenerek kesinleşmesi sonucu mahkeme kararına istinaden yasal mevzuata uygun olarak davaya konu parsellerin kıyı kenar ile ilgili hükmünün kadastro ve tapu müdürlükleri tarafından uygulanması ile kıyıya terk işlemi gerçekleşmiştir. Söz konusu alanda Büyükşehir Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen (şuyulandırma, imar uygulaması, kıyı kenar vs.) hiçbir işlem de bulunmamaktadır” ifadelerini sarf etmişti.

İŞTE O TEBLİGAT

2016/186 dosya numaralı, Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesine, “Kamulaştırma el koymadan kaynaklanan, kamulaştırmasız el koyma nedeniyle…” dava türü ile açılan davalarda davalı durumunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de yer aldığı görülüyordu. Büyükşehir’in bu davalarda ne ile suçlandığı ve buralardan arazi satın alıp almadığı soruları hala cevap bulamazken olayın muhatabı olan vatandaşlar üzerinde 12 Aralık 2018 tarihi yer alsa da zarfta da görüldüğü üzere 27 Şubat'ta kendilerine gönderilen tebligatı gazetemizle paylaştı. Tapu Müdür Yardımcısı Ahmet Kökduman imzalı tebligatlarda şu ifadeler yer aldı: “Kocaeli Kadastro Mahkemesinin 22/06/2012 tarih 2010/3 esas 2012/58 karar sayılı kararı… Hissedarı bulunduğunuz Ş. Körfez Mah. …. ada …. parsel sayılı taşınmazın tamamı, ilgili sayılı Mahkeme kararı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün 25/08/2015 tarih 1014139, 15/10/2015 tarih 1071795 sayılı talimatları ve Kocaeli Kadastro Müdürlüğünün 06/11/2015 tarih 2360 sayılı Değişiklik Beyannamesi gereğince kıyıya terk edilmiştir. Bilgilerinize tebliğ olunur.”

TAPU GİTTİ AMA DAVA SÜRÜYOR

Evet, vatandaşlara arazilerinin kıyıya terk edildiğine dair tebligatlar gönderildi ancak diğer yandan da arazilerin değer artırımı davası sürüyor. Vatandaşlar, olmayan tapularının değerini belirlemek için yasal mücadelesini sürdürüyor. Bu mahkeme sonuçlandıktan sonra onlarca hissedarın Kadastro Mahkemesi’nin verdiği kararı üst mahkemeye taşımayı düşündüğü öğrenildi.
Son Güncelleme: 06.03.2019 14:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esnaf 2019-03-06 15:50:38

O tapular şu an belki de İzmit'in en değerli tapuları. Bilirkişi bedel belirlemiş, eğer almak istiyorsan belediye olarak, o bedeli öder alırsın, ama korku tehdit ve şantajla almaya çalışmak, bir devlet kurumu için resmen rezilliktir.

Avatar
Çoşkun 2019-03-06 14:48:02

akp kocaeli büyükşehiri kazanırsa kocaeliye kan kusturacak

Avatar
Reccep 2019-03-06 14:46:55

Kim ulana bana rant vermiycek. Ben de tapularınızı böyle iptal ederim KANUN BENİM, GÜÇ BENİM, ALLAH BENİM. Dağılın ulan Kocaelililer - İzmitliler.

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328