banner1046
13 Temmuz 2020 Pazartesi 10:52
İzmit’teki büfe sigara grubuna kızıp öyle bir yazı astı ki!
2 haftadır sigaraya zam geleceğine dair beklenti, sigara satan market, bakkal ve büfe işletmecilerini çileden çıkaracak boyuta geldi. İşletmeciler, müşterilerine istedikleri bazı sigara markalarını satmakta zorlanıyor. Çünkü Philip Morris Grubu’na ait sigaralar, bu işletmelere çok sınırlı sayıda veriliyor. Bunun sebebi de beklenilen zamdan dolayı bu grubun stok yapması olarak gösteriliyor. Vatandaşlar, stoku büfe, market ve bakkalların yaptığını düşündüğü için tepkisini onlara gösteriyor. Bu durum artık iyice can sıkmış olacak ki İzmit Cumhuriyet Parkı’nda faaliyet gösteren Horoz Büfe’nin işletmecisi, büfenin girişine ve sigara reyonuna dikkat çeken, Philip Morris’i teşhir eden bir yazı asmış. Yazıda, “Müşterilerimizin dikkatine. Philip Morris, sigaraya gelecek ZAM’dan dolayı, piyasaya sigara dağıtmamaktadır (Yeterince). Stokçuluk yapmaktadır. Bilginize duyurulur” ifadelerine yer verilmiş.

3-5 ADET SİGARA

Stokçuluğu kendilerinin değil, Philip Morris’in yaptığını bu yazıyla beyan eden Horoz Büfe’nin yanı sıra diğer işletmeciler de bu durumdan mustarip. Mesela girdiğimiz bir markette bu sigara grubunun reyonunda boşluklar var. Çünkü bu gruba ait her sigara markasından işletmelere, 3-5 adet veriliyor. Market işletmecisinin elindeki faturada da bu açıkça görünüyor. Market işletmecisi, Horoz Büfe gibi bu sigara grubunu teşhir edecek bir yazı asmasa da camına, “Bir an önce ya zam yapılsın ya da vatandaşla bizi karşı karşıya bırakmayacak şekilde sigara tedariki sağlansın. Bunun adı stokçuluktan başka bir şey değil” diyor.

SİGARANIN ZARARLARI

Hükümet, sigara sağlığa zararlı etkileri nedeniyle bu ürünlere yüksek vergiler getiriyor. Sigaradan dolayı, her yıl binlerce insan yaşamını yitiriyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Çiftçi, sigaranın zararlarını şöyle anlatıyor:

Sigaranın fiziksel zararları nelerdir?

1)SİGARANIN SOLUNUM SİSTEMİNE ZARARLARI
Sigara dumanındaki maddeler solunum yollarında iltihabi reaksiyonlara neden olur, bronşları tahriş eder ve enfeksiyon eğilimini arttırır. Solunum yollarının kendi kendini temizleme mekanizmasına zarar verir. Düzenli sigara içen bireylerde solunum güçlüğü, kronik öksürük ve balgam şikâyetlerine sıklıkla rastlanır. Büyüme çağını tamamlamamış gençlerin sigara içmesi normal akciğer büyümesini yavaşlatır. Aynı zamanda kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) önde gelen nedenidir. Avusturya'da KOAH'lı kişilerin %90'ı sigara içenler veya eskiden sigara içip bırakanlardan oluşmaktadır.

2) KALP DAMAR SİSTEMİNE ZARARLARI

Sigara içmek, damar sertliğinin önlenebilir en önemli nedenlerinden biridir. Sigara kan damarlarında kan akışını engelleyen zararlı plak oluşumu ve damar tıkanıklığına zemin hazırlar. Kanın oksijen içeriğini azaltır ve bu yolla tüm organların oksijenlenmesini etkiler. Sigara ayrıca kanda zararlı kolesterol olan LDL seviyelerinin artmasına neden olur ve fazla LDL yaralanan damar duvarlarına yerleşir. Bu, damarlardaki arteriosklerotik plak oluşumunu ve daralmaları kolaylaştırır.

Sonuç olarak kalp krizi, felç veya periferik arter hastalığına yakalanma oranı önemli ölçüde artar. Kalp krizi geçirme riski, sigara içenlerde içmeyenlerden yaklaşık iki kat daha fazladır.

3) SİGARANIN CİLT SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Sigara içenlerin ciltleri gri, soluk ve sağlıksız bir görünüme sahiptir. Nikotin, cilde giden kan dolaşımını zayıflatarak cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler. Sigara dumanı ayrıca cilt hücrelerine zarar veren maddeler içerir. Sonuç olarak cilt incelir, elastikiyetini kaybeder, erkenden kırışır ve yaşlanır. Sigara içmek aynı zamanda egzama veya sivilce gibi cilt sorunlarında artışa neden olur.

4) SİGARANIN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

Tütün dumanında bulunan katran dişlerde sararmaya ve hoş olmayan kahverengi lekelere neden olur. Sigara içmek, ağız boşluğunu bazı bakterilerin üremesi için elverişli hale getirir. Çoğalan bakteriler ağız kokusunu ve diş çürüklerinin yanı sıra erken diş kaybına neden olabilecek diş eti hastalıklarına sebep olur. Sigara nedeniyle diş etlerine giden kan akımında azalma ve bağışıklık sisteminde baskılama da dış eti problemlerinin oluşumunu hızlandırır.

5)SİGARANIN BEYNE ZARARLARI

Sigara damar sertliğine yol açarak beyin fonksiyonunu olumsuz yönde etkiler. Sigara içenlerde inme ve beyin kanaması riski artmıştır. Sigara içenlerin, beyin damar tıkanıklığı veya beyin kanaması sonucu ölüm riskleri içmeyenlerden iki kat fazladır. Sigara içmek hafızayı zayıflatır, öğrenmeyi ve mantıklı düşünmeyi olumsuz yönde etkiler. Sigara kullananlarda depresyon ve alzheimer riski de artmıştır.


 
Sigara ve diyabet
Hem sigara hem de kontrolsüz diyabet kan damarlarına zarar verir. Ayrıca sigara içen diyabetli hastalarda kalp krizi, inme gibi kardiyovasküler hastalık riski önemli ölçüde daha yüksektir. Organlarının iyi bir şekilde kanlanması, özellikle şeker hastaları için son derece önemlidir, çünkü ancak o zaman çeşitli diyabetik sekellerden kaçınmak mümkün hale gelir. Bu nedenle de sigaranın zararları şeker hastalığı olanlarda daha fazladır. Göz, böbrek ve sinir hasarı gibi diyabetik komplikasyonlar sigara içenlerde daha sık görülür. Ortaya çıkan hasarlar yaşam kalitesini giderek daha fazla etkiler ve erken sakatlığa bile yol açabilir.

Diyabet hastaları sigarayı bırakırken bazı özel kurallara uymalıdır. Çünkü sigara içmek insülin direncini ve dolayısıyla kan şekerini artırabilir. Bi sebeple de sigara bırakıldığında insülin dozlarının yeniden ayarlanması gerekir. Ayrıca nikotin yoksunluğu düşük hipoglisemiyi andıran semptomlara neden olabilir. Bu sebeple sigarayı bırakmaya karar veren diyabet hastaları bir uzmandan destek almalıdır.

Sigaranın cinsel zararları nelerdir?

Düzenli sigara içmek, erektil disfonksiyon için bir risk faktörüdür (erkeğin erektil disfonksiyonu). Vasküler hasar ve buna bağlı olarak penise kan akışının azalması erektil disfonksiyonun nedenidir. Sigara içen erkeklerde ayrıca sperm kalitesi de zarar görür.

Kadınlarda, sigara içmek östrojen dengesini etkiler. Sigara kadınlarda kısırlık, genital herpes ve rahim ağzı kanseri riskinde artışa neden olur. Hormonal doğum kontrol ilaçları ile birlikte sigara kullanmak tromboz ve kardiyovasküler hastalık riskinde artışa yol açar.

Gebelikte sigara kullanımı

Gebelikte nikotin, annenin kan dolaşımından plasenta yoluyla embriyoya geçer. Hamilelik sırasında sigara içen kadınlar hamilelik komplikasyonları için yüksek risk altındadır. Bu komplikasyonlardan bazıları;

Düşük

Erken ya da ölü doğum
Membranların erken yırtılması
Plasentanın erken ayrılması şeklindedir.
Gebelikte sigara kullanan annelerin düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riski artmıştır. Yeni doğan bebeklerde;

Düşük doğum ağırlığı

Büyümede yavaşlama
Ani bebek ölüm riskinde artış
Bu çocuklar, sonraki dönemlerde solunum sistemi, kalp ve damar hastalıkları için daha yüksek risk taşırlar.


 
Sigara ve kanser
Sigara dumanında tanımlanan 90’dan fazla kanserojen madde bulunur. Yapılan araştırmalara göre tüm kanser ölümlerinin yaklaşık dörtte birinin sigara içmenin sonuçlarından kaynaklandığı bildirilmektedir. Sigara içenler, içmeyenlere göre iki kat daha fazla kanser riski taşır. Sigara, kanserin önlenebilir en önemli risk faktörüdür. Kanser riski, sigaraya başlama yaşı, günlük tüketilen sigara miktarı ve sigara içilen süre ile ilişkilidir. Buna karşılık, sigarayı bırakmak riski önemli ölçüde azaltır.

Akciğer kanseri, sigara içenlerde en sık görülen kanserdir. Akciğer kanserilerinde kadınlarda %60 ve erkeklerde %90 oranında sigara sorumludur. Günde 20 sigara içen bir kişi, hiç sigara içmeyen birine göre 15 kat daha fazla Akciğer kanserine yakalanma riski taşır. Pasif içicilik de akciğer kanser riskinde artışa yol açar.

Sigara, akciğer kanseri dışında aşağıda sıralanan farklı kanser türlerine yakalanma riskini de artırır:

Bronşiyal kanser

Gırtlak kanseri
Burun ve yutak kanseri
Yemek borusu kanseri
Karaciğer kanseri
Pankreas kanseri
Böbrek kanseri
Lösemi
Mesane kanseri
Meme kanseri
Rahim ağzı kanseri
Sigarayı bırakmak için öneriler
Sigara zararları ile bilinen önemli bir bağımlılık yapıcı maddedir ve bu nedenle en güzeli onu hiç denememektir. Halihazırda sigara kullananlar için de yaşınız kaç olursa olsun hiçbir adım geç değildir. Sigarayı bırakmak isteyenler için bazı öneriler aşağıda sıralanmıştır:

Nikotinsiz ilk günü önceden belirlemek ve kendinize söz vermek sigarayı bırakmak için ilk adımı atmanızı kolaylaştıracaktır.

Size sigara içmeyi hatırlatan her şeyden uzak durarak bir adım daha ilerleyebilirsiniz.
Dikkatinizi dağıtacak yeni ve eğlenceli uğraşlar ve hobiler bu konuda size yardım edecektir.
Lezzetli içecekler yoksunluk belirtilerini azaltmada size yardım edecektir.
Sabrınız için kendinizi ödüllendirmek adımlarınızı sıklaştırabilir.
Spor yapmak mutluluk hormonu salgılatarak size güç verir.
Sağlıklı ve lezzetli içeriğe sahip bir diyetle kendinizi şımartarak stresten uzaklaşabilirsiniz.
Yoksunluk belirtilerini sağlık ve özgürlüğe açılan bir kapı gibi gören pozitif bakış açısı ilerlemenizde anahtar rol oynayacaktır.
Akupunktur gibi alternatif tıp metotlarıyla işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
Her şeye rağmen kendinizi çok zor durumda hissediyorsanız son çare olarak nikotin sakızı ve bant kullanabilirsiniz.
Son Güncelleme: 13.07.2020 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikret 2020-07-13 18:35:01

Birde karsi tarafi dinlemek gerekir(sigara firmasini) belki mantikli bi aciklamalari vardir.
Bildigim kadariyla o firmanin distiribitorlugunu emek gida yapiyor

Avatar
Birkan 2020-07-13 12:49:00

Adam haklı, 1 haftadır içtiğim sigarayı bulamıyorum. Gittiğim tüm yerlerde aynı şeyi söylüyor. Sigaracı getirmiyor abi diye.

Avatar
Cem yıldırım 2020-07-13 11:19:13

Analar ne güzel insan doğuruyor.Helal olsun sigaranın zararları ile bu haberin alakasını anlayamadım ama

banner1048

banner354

banner1152

banner599

banner820