banner1046
banner1038
20 Mayıs 2020 Çarşamba 20:13
İzmit’te eylem vardı  “Şiddet sokaktaki virüsten tehlikeli”

Kocaeli Kadın Platformu bugün erken yaşta evliliğe af tasarısına tepki göstermek amacıyla Belediye İş Hanı önünde toplanarak eylem yaptı. Eyleme CHP Kocaeli İl Yöneticisi Bilgi Dehmen, CHP Derince İlçe Yöneticisi, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sinem Arıkan katıldı.

Eylemde sözü alan Eğitim Sen Kadın sekreteri Sinem Arıkan şu sözleri kaydetti: “2016 yılından bu yana farklı dönemlerde gündeme getirilen “erken yaşta evliliklere, çocuk istismarına af kanunu” olarak anılan evlilik durumunda çocuk istismarı faillerini cezasız bırakacak yasa tasarısı yeniden gündeme taşınmaya çalışıyor. Kadın hareketinin tepkisi ve örgütlü mücadelesi ile 2016 yılında geri çekilen tasarının meclisin açılmasıyla yeniden gündeme getirileceği konuşuluyor.

SORUNU ÇÖZMEYECEK

‘Erken yaşta evlilik’ adıyla gizlemeye çalıştıklarının, 13 yaşında kız çocuklarını 28 yaşındaki erkeklerle evlendirmeyi meşrulaştırmak, kız çocuklarının eğitim hakkını elinden almak, onları yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olduğunu biliyoruz. ‘Bir kerelik af’ diyerek bunu alelacele geçirmek sorunu çözmeyecek, ileride yeniden bu tip aflara ihtiyaç olduğunun iddia edilmesine sebep olacak. Aralanan bu kapı kız çocuklarının çocukluğunu ellerinden alacak, evlilik yaşını fiilen 13’e indirecek.

SUÇTUR, AFFEDİLEMEZ

Hatırlatırız ki 15 yaş altı her çocuğa yönelik cinsel davranış cinsel istismardır Suçtur! Affedilemez! Bizler biliyoruz ki kadınların, çocukların haklarına saldıran yasal düzenlemeler konuşulmaya başladığında medya organları ve çeşitli kanallar aracılığıyla bu yasal düzenlemeye temel teşkil edecek biçimde kadınlara, çocuklara yönelik saldırı dili yaygınlaşmaya başlamaktadır.

ATAERKİL SALDIRININ BİR PARÇASI

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Muttalip Kutluk Özgüven’in 13 yaşını doğum için ideal yaş olarak ilan eden sözleri de Fatih Erbakan’ın 15 yaşında biri cinsel olgunluğa eriştiğine göre rızası geçerlidir sözleri de cinsel saldırı ve istismarı doğallaştırma gayretidir. Bu ifadeler kadına yönelik sistematik ataerkil saldırının bir parçası ve haklarımıza yönelen tehditin zeminini kurma gayretidir.

Cinsel istismarcıya af niteliğinde getirilecek hiçbir yasal düzenleme hukuken ve vicdanen toplumda kabul görmeyecektir.

CEZALARIN CAYDIRICILIĞINI ORTADAN KALDIRACAK

Çocukların cinsel istismarına, tecavüze evlilik kılıfı ile meşruluk kazandırmak, cezaların caydırıcılığını ortadan kaldıracaktır. Bir kerelik af getirmek demek, daha sonraki tarihlerde işlenen cinsel istismar suçu faillerine de affın yolunu açacaktır. Çeşitli kanallar aracılığıyla sistematik biçimde sürdürülen istismarı meşrulaştırma gayretine karşı her alanda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

ŞİDDET SOKAKTAKİ VİRÜSTEN TEHLİKELİ

Güvende değiliz! Evden çıkmayın diyenler aynı zamanda kadınların ev içinde maruz kaldığı şiddete yönelik tek bir önlem bile almayanlar, sığınaklara kabulleri durduranlar, kadına yönelik şiddetle mücadele kanununun uygulanmasını sınırlandırmaya çalışanlar. Cinsel istismar failleri affedilmeye çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele yasası uygulanmazken evlerimizde maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli! Güvenle evimizde kalabilmek için, şiddete maruz kalmadığımız bir dünya için, evlerin de sokakların da kadınlar için güvenli olacağı zamanlar için virüse rağmen bugün fiziksel mesafemizle buradayız! Yaşasın kadın dayanışması!”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050