banner960
30 Mayıs 2017 Salı 14:06
İşte Büyükşehir’in Kocaelispor’u kurtarma formülü!

Son zamanlarda büyük bir tartışmaya dönen KEV tesisleri ve Kocaelispor’un durumu ile ilgili bugün önemli bir gün yaşandı. Bugün yapılacak olan Kocaelispor’un mali kongresi öncesi Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın ile Kocaelispor Başkan Bahri Yavuz önemli açıklamalar yaptı. 
 

“HERKES BİR REHAVETE KAPILDI”
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın yaptığı açıklamada, 7 ay önce verdikleri sözlerin arkasına olduğu belirterek; “7 ay kadar önce sizlerle bir araya gelmiştik. Kocaelispor'un borçları nedeniyle bir toplantı yapmak zorunda kaldık. O zaman kamuoyuna demiştik ki Kocaelispor bu kente mal olmuş bir takımdır, yönetimi, başkanı camiası son dönemdeki performansıyla çok başarılı olmuş bir başkan ve yönetimdir. Biz de böyle bir yönetimi desteklemek durumundayız ve destek konusunda da Büyükşehir olarak insiyatif alacağız demiştik. KEV'in yönetimini alırsa Kocaelispor'un borçlarına ilişkin tedbirler üzerinde çalışılır diye de söz verilmişti. Bundan sonraki süreçte kamu kaynaklarını kullandırmama sözü vermiştik yine arkasındayız. Konuyu tekrar değerlendirdiğimizde aynı yaklaşımı devam ettirdiğini söyledi Büyükşehir Belediye Başkanımız. O bana bu yetkiyi vermese burada konuşma şansım olmazdı. Bu değerlendirme ve görüşmeler başkanımızın bilgi ve yetkisi dahilinde yapılan görüşmeler. Taksitlendirme ile ilgili bir erteleme olmuştu sonra herkes bir rehavete kapıldı. Sonraki süreçte biz Bahri Başkanla 10 kez görüşmüşüzdür. Son 3-4 gündür sıkı bir şekilde görüşüyoruz.” dedi
 

“KENT KONUT'U KOCAELİSPOR'U AYAĞA KALDIRMAK İÇİN BATIRAMAYIZ”
Son günlerde yoğun tartışma konusu yapılan KEV tesisleri ile ilgili açıklamalar yapan Büyükakın konuşmasını şöyle sürdürdü; “Konu bir şekilde manipüle edildi. Alanın değeri üzerinden manipülasyonlar yapıldı. Biz bu polemiklerin içine girmedik Bahri ile ve bugün de girmiyoruz. Bahri Yavuz da Büyükşehir de samimiyetini ispatlamıştır. Onun dışında kimseye de diyet borcu yoktur. Kocaelispor'a sahip çıkılması tartışılmaz. Büyükşehir için bir başka vazgeçilmez de Kent Konut'u Kocaelispor'u ayağa kaldırmak için batıramayız. Kocaelispor'a sahip çıkabilirim ama Kent Konut'u batırmamak da benim sorumluluğum. Yapılabilecekler ortada. Alanın konut vs değerlendirilmesi mümkün değil. Çalışmalar alanın spor alanından çıkartılarak konut alanına çevrilmesi ve oradan gelecek para ile Kocaelispor'un borçlarının ödenmesi idi. 
 

“DAHA İYİ ÇÖZÜMÜ OLAN YOKSA GÖLGE ETMESİN”
Mayıs ayının sonuna kadar ödenmesi gereken taksiti de Kent Konut'un sponsorluğu ile halledeceğiz. KEV ile ilgili süreci de tamamlayacağız. Kent Konut'un almasını planlıyoruz araziyi. Biz vakıf mevzuatına baktırıyoruz ve orada hata yapmadan yol almaya çalışıyoruz. Kent Konut'un alması ile ilgili bir sorun gözükmüyor. Planladığımıza göre başarılı olacağız. KEV'in devralınması safhasında eski başkanımızın yaptığı bir açıklama yapmışlardı. 200 kişilik bir yurt istemişlerdi. Biz sözümüzü tutuyoruz. 200 kişilik bir öğrenci yurdunun arsasının alınması ve yurdun yapılması sonucunda 10 milyon TL de o tutacak. Paranın tamamının Kocaelispor'un hesaplarına geçmesi halinde Kocaelispor’un haciz gibi sıkıntıları var bu nedenle hesaba geçmemesi gerekiyor. Sürecin de daha hassas yürütülmesi gerekiyor. Alacaklılar da ona göre pozisyon alıyor. Geri kalan tutarın Kent Konut tarafından yapacağı sponsorluk olarak yürütülmesi ve destek verilmesi şeklinde.  Bunları anlatmak da zor. Biz Bahri ile dokuz doğuruyoruz. 55 milyon lira gibi bir tutara ulaşıyor. Kocaelispor'a sahip çıkılması söz konusu. Bizim temsil ettiğimiz kurumlar adına bulduğumuz çözüm bu. Daha iyi çözüm bulan varsa hodri meydan. Daha iyi çözümü olan yoksa gölge etmesin"

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın ardından Kocaelispor başkanı Bahri Yavuz bir konuşma yaptı. Bahri Yavuz’un açıklamaları şöyle;
 

“HİÇ BİR ŞEYİ KENDİMİZE MAL ETMEDİK”
“Biz 3 sene önce yola çıkarken bir yapıyı üye arkadaşlarımla birlikte ayakta tutmaya çalışmak üzere yola çıkıyoruz. Bunu yaparken de hiç bir yere yaslanmadan şehirle beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz dedik. Birçok şeyi biz yaptık ama biz yaptık da demedik. Hiç bir şeyi kendimize mal etmedik. Hep birlikte başaracağız dedik. Geçmişten gelen bir borç yükümüz vardı ama bu şehir bu halk bu renkleri seviyorsa bu halk bu yapıyı yönetmelidir dedik ısrarla. Derdimiz kentin kulübü olmadık. Hiç bir siyasi görüşe yaslanmadan tüm şehrin kucaklayacağı bir yapı olmak istedik. Yeni bir stat yapılıyor. Onun da adı ‘Kocaelispor 1966’ olsun istedik oradaki amacımız da buydu. Yoksa ömrümüz boyunca biz kurtarıcı arayacağız. 7 ay önce geçmiş dönemlerden gelen bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldık ve Büyükşehir Belediye Başkanımız bizi uçurumun kenarından çevirdi.
 

“SIRTIMIZDAKİ KAMBURDAN KURTULMAMIZ GEREKİYOR”
KEV ile ilgili olarak kentin marka değerini taşıyan kulübün ayakta durmasını sağlamaktı amacımız. Yeri geldi sesimizi çıkartamadık yeri geldi fazla sesimiz çıktı ama bu yarına temiz pırıl pırıl bir yapı bırakmak içindi. Yarın bizim için en büyük gurur biz bu renkleri pırıl pırıl tertemiz yarına bıraktık demek olacak. 12 milyon TL civarında transfer tahtasında borcumuz var bir o kadar dışarıya borçlarımız var. Sırtımızdaki kamburdan kurtulmamız gerekiyor. Transfer tahtasının açılması gerekiyor transferler adına. Ben Yavuz olarak şerefim üzerine söz veriyorum. Ben bu işte yalnız kalırsam bu işi yapmam. Akçeli hiç bir işin içinde de olmam. Bu şehrin kulübüysek sokakta STK’larda odalarda her katmanda buluşmamız ve kucaklaşmamız, şehrin kulübü olduğunu kabullenip ona göre aksiyon almamız gerekiyor.
 

“VERİLECEK ÇOK MÜCADELE VAR”
Bir komisyon oluşturulmalı. Bir bütçe var ortada, fiziki olarak değil kulübün ihtiyaçlarını karşılamak adına oluşturulan bir bütçe var. İkinci bir şansımız yok bizim. Kendimize ait bir gayrimenkulümüz var. Büyüklerimiz bizim için o riski aldılar. Başka da şansımız yok. Şehir olarak şu an sevinç çığlıkları atmamız gerekiyor ama beraber verilecek çok mücadele var. Herkese büyük bir teşekkür borcumuz var. Büyükakın için ayrı bir parantez açmam gerekiyor. Bürokrat olarak büyük sorumluluk ve risk aldı. Bu süreçte yaşanabilecek en ufak bir olumsuzluk Tahir bey ve benim üzerimde kalacak. Camianın unutmaması gereken bir süreç bu. Herkes bardağın dolu tarafından baksın. Kimse işi olmaza çıkmaza sürüklemeye çalışmasın. Biz 3 senedir gerekli risklerin hepsini aldık. Şevk kırmayalım, ümit kırmayalım.
 

“TABUTTA RÖVEŞATA ATTIK"
Biz sonuca odaklanalım, hayal satmayalım. KEV Kongresi'nde örnekleri verdim. Mevcut yapı içinde Kocaelispor'un menfaatlerini koruyarak maksimize edildiğine inanıyoruz. Biz bu yapıyı 10 sene yöneteceğiz diye gelmedik. Bu süreçten dolayı Genel Kurul yapmadık. Şehrin önünde 30 gün var. Olağanüstü Genel Kurul kararını aldığımız tarih içinde ben bu kulübü daha iyi yönetirim kulübü 2. lige çıkartırım diyen varsa ben alkışlayarak koluna da girerek yanında olmaktan şeref duyarım. Ben gerçekten çok yoruldum, çok hırpalandım. Çok gün oldu kan kustuk kızılcık şerbeti içtik dedik. Ne şartlarda yönettiğimizi de bugün mali kurulda göreceksiniz. 15 senedir şehrin gündeminde bu konu. Bir hikaye var burada ve sonuçlanıyor. Dolu tarafından bakmak, halka bu enerjiyi vermek zorundayız. 15 yılın sonunda 7 aylık bir zaman dilimi demişiz ve iş nereden nereye gelmiş. İki gündür bugünkü konunun başlığını arıyorum. Tabutta Rövaşata attık arkadaşlar. Bugünden sonrası çok daha zor. Şehrin de bahanesi yok. Yöneticilerin de bahanesi yok. Bu takım her gün daha fazla üstüne koymak zorunda. Devamlı zorunluluklar var. İnsanlar için daha az bahanemiz var.”

“KOCAELİSPOR’A ÜYE OLACAĞIM”
Bahri Yavuz’un ardından yine kısıda bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın Kocaelispor üye olacağı belirtti. Büyükakın, “Kocaelispor'a yapmamız gereken yardımı yapıyoruz. Bu borç yapısının düzeltilmesi lazım. Yoksa bataklık araziye bina yapmaya benziyor. Yaptığınız yardım da boşa gidiyor. Kocaelispor'a da tesis konusunda yardım yapılır. Bu gemi, tren bu sefer de kaçarsa ruhuna Fatiha okuyalım. Bu borç daha da büyüyecek. Faiz artacak. Oraya odaklanalım biz. 3 bin konut olayına cevap vermeyeceğim. Daha iyisini yapan varsa gelsin yapsın. Ben 3 bin 5 bin konut konuşmayacağım. Ben de bir söz vereyim. İnat olsun diye üye olacağım ve maça gideceğim” dedi.
 


 

Son Güncelleme: 31.05.2017 14:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2017-05-30 22:12:33

Bahri başkan halkımıza Çağrı yapalım yine kampanya düzenleyelim Kim ne kadar verirse el ele omuz omuza kurtaralım takımı en kısa zamanda

Avatar
ADNAN 2017-05-30 19:11:41

Başkan dönüşümünü tamamlamış galiba sakallar felan ne iş?

Avatar
İbrahim deniz 2017-05-30 17:36:20

Bahri baskanin sonuna kadar arkasindayiz su takimin borclarini odeyin artik

Avatar
mehmet demirkol 2017-05-30 15:34:36

Geç bunları kalıcı çözümler üretmek lazım mesela ( alt yapı gibi )

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner921

banner328