banner1046
banner1117
02 Mayıs 2019 Perşembe 21:49
İşçilerin kıdem ve EYT çığlığı:  Kıdem, bizim son kalemiz!

Muhabir: Duygu GÜZEL

1 Mayıs işçi bayramını kutlamak için dün işçi ve emekçiler Türkiye’nin dört bir yanından, kutlamaların yapılacağı Eski Perşembe Pazarı alanına akın etti. Bu yıl 1 Mayıs’ta dikkat çekilen konu olan kıdem tazminatı ve EYT ile ilgili görüşlerini alana gelen emekçilere sorduk. ‘ Kesinlikle kıdem tazminatına dokundurmayacağız’ diyen işçiler, emekliler için 65 yaşın ölüm yaşı olduğunu söyledi. Kimisi ise kendileri için değil, çocukları için kıdemlerine dokunulmamasını istedi. İşte işçilerin kıdem tazminatı ve EYT çığlığı;

“NE OLACAK BİZİ HALİMİZ”

Erkan Uğurlu (50)

Mevsimlik işçilerin kıdem tazminatı bile yok. Ne olacak onların hali? 5 ay 29 gün çalışıyoruz diğer 6 ay ise işsiziz.

“EYT’LİLERE BÜYÜK HAKSIZLIK VAR”

Ali Uğur(52)

Kesinlikle kıdem tazminatımızı vermek istenmiyoruz. Özellikle EYT hakkında büyük haksızlıklar var. Herkesin hakkının verilmesini istiyoruz. Kimse üzülmesin.

“KIDEM, BİZİM SON KALEMİZ”

Adem Özdağ (55)

Ben sonuna kadar kıdem tazminatımızın arkasındayız. O bizim son kalemiz.

“65, ÖLÜM YAŞIDIR”

Hamdi Kayıkçı (45)

Kesinlikle bu sisteme hayır diyoruz. Eskiden var olan sistemimizin devam etmesini sistiyoruz. Kimse kıdem tazminatımızı alamaz. Eğer işçiye biraz faydalı olmak istiyorlarsa kıdem tazminatı alamayanlara yardım etsinler. EYT’de de çok mağdur var. 99’dan önceki sisteme geri dönülmesini istiyoruz. 65 yaş, bizim için ölüm yaşıdır.

“99’DAN ÖNCEKİ SİSTEMİ İSTİYORUZ”

Mustafa Eyüp (46)

İşçinin tek dayanağı olan kıdem tazminatıdır. Kesinlikle alınamaz. Çocuklarımızın geleceğini kimseye yar etmeyiz. Hatta alamayanlar hakkında yasa çıkarırlarsa düzeltilmiş olur sistem. Her zaman alanlarda bağırdığımız gibi 99’dan önceki sistemi geri istiyoruz.

(BİZİM İÇİN DEĞİL ÇOCUĞUMUZ İÇİN YAPMASINLAR)

Ercan Aktaş (38)

Kıdemimize dokunmasınlar. Bizim için değil, çocuğumuz için yapmasınlar.

“KESİNLİKLE KARŞIYIM”

Hasan Gençoğlu (40)

Kesinlikle karşıyım kıdem tazminatının alınmasına. EYT’lilerin de yanındayım. Düzeltilmesi gerekiyor.

“BİZ DE EYT’YE TAKILDK”

Zafer Kandemir (48)

Kıdemimize dokundurmayız. Haklarımızı istiyoruz. EYT’ye de karşıyım. Biz de takıldık. Hakkımız olanı alamıyoruz.

“YÖNETENLER ÜÇ MAAŞ BİRDEN ALIYOR”

Müzeyyen Karabatak (45)

Kıdem tazminatı bizim geleceğimiz, hayallerimiz, son kalemiz en önemlisi iş güvencemiz. Kesinlikle alamazlar elimizden. O benim hakkım, helal param. İstediğimi gibi kullanırım. Ben 45 yaşındayım, işten çıkarıldıktan sonra nerede çalışacağım? Kimse parama karar veremez. Ben hak ettiğim şekilde yaşamak istiyorum. EYT’de de aynı şekilde düşünüyorum. Herkes hak ettiğini almalı. Yönetenler üç maaş birden alabiliyorsa, işçilerde hak ettiğini alabilmeli.

“KIDEMİ ALACAKLARINA EMEKLİLİKTE YAŞI DÜŞÜRSÜNLER”

Ali Han(34)

Kesinlikle kıdem tazminatı olması lazım. Kıdem tazminatını alacaklarına emeklilikte yaşı düşürsünler.

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ”

Ömer Tanın (50)

Biz hak kaybına uğramak istemiyoruz. Eski haklarımızın baki kalmasını istiyoruz. EYT’lilerin de haklarının geri verilmesini istiyoruz. Bu hak kaybı ve mağduriyetlerin giderilmesi lazım.

“DEVLET SÜREKLİ ÇALIŞ ÇALIŞ DİYOR”

Fedai Çetin (42)

Kıdem tazminatımıza dokunmasınlar diye burada toplandık. Bu benim kazandığım bir hak. Devlet kafasına göre hareket edemez. Bu davranış inanları köleleştirmekten başka bir şey değil. Devlet bana sürekli diyor ki, çalış çalış. Çalış ve bana sigorta primi öde. EYT için de geçerli bu. Resmen gezme çalış sürekli sistemi.

“TÜM HAKLARIMIZ GASP EDİLDİ”

Talat Karakuş(47)

Kıdem tazminatı almanın tam tersine Kıdem Tazminatı Garanti Kurumu kursunlar. Öncelikle vergi sisteminde büyük adaletsizlik var. Asgari ücret alan birisinden alınan vergi ile kuyumcundan alınan vergi bir olmamalı. 1999’dan önceki haklarımızı geri istiyoruz. 450 milletvekili aniden tüm işçilere 15-20 yaş ileri şartı getirdi. Bizde 38-40 yaşında emekli olmak istemiyoruz ama 1999’da olan haklarımızı geri verin. Gasp edildi tüm haklarımız.

“HER ŞEYİN HESABI SORULACAK”

Ali Ceylan (39)

Kıdem tazminatı hakkımızı elimizden alamazlar. Bunu için elimizden geleni yapacağız. EYT için de aynı şekilde hakkımızı arayacağız. Parayı Suriyeliler için buluyorlar ama T.C Vatandaşına gelince para yok diyorlar. Bu seçimde olduğu gibi 2023 seçiminde de her şeyin hesabı sorulacak.

“KIDEMİMİZE DOKUNDURMAYIZ”

İsmet Öçet (50)

Kesinlikle kıdemimize dokundurmayız. Hak edenin emeğinin karşılığı verilmeli ve bu da bizim emeğimizin karşılığı oluyor.

“EYT’LİLERİN HAKKINI KİMSE GASP EDEMEZ”

Özgür Yılmaz (40)

Kesinlikle kıdemimize dokundurmayacağız. Direneceğiz. Bugün de bunun için burada toplandık. Kazanılmış hakkımızı kimse gasp edemez. EYT’lilerin de kazanılmış hakkını kimse gasp edemez. Hakkımızın her kuruşu verilmeli.

“OY UĞRUNA MİLLETİN KAZANCI İLE OYNUYORLAR”

Akın Demir (41)

Kıdem tazminatıma kimse dokunamaz. Kirli ellerini çeksinler üzerinden. Daha fazla vermek varken almak neden? Üretimin olmamasının sebebi işçiler değil. Kıdemimizi de aldıktan sonra alacakları bir şey kalmıyor zaten. EYT’de tamamen bir gasp. O kadar insan yüz üstü bırakıldı. İstedikleri zaman oynayıp, istedikleri zaman gittiler. Yurtdışında emekli olanlar buraya geliyor ama biz daha kendi ülkemizde yaşayamıyoruz. Bu işte bir terslik yok mu? Bir de ülkemiz cennet gibi derler. Oy uğruna milletin kazancı ile oynuyorlar.

“İŞÇİYE AÇLIK REVA GÖRÜLÜYOR”

Zeynel Dağ (49)

Kıdem tazminatı, işçinin son kalesi. Bu da kaldırılırsa diğerlerinin de kaldırılması istenecek. Menzil kaybetmeye devam edeceğiz. Gelecek kuşakları zor bir yaşam bekliyor. İşçiye yoksulluk ve açlık reva görülüyor. Ben de bir EYT’liyim. Bir gece vakti elimizden aldılar hakkımızı. Halen de üç yılım var emekli olmaya.

“İŞÇİNİN HAKKI ÇAR ÇUR EDİLEMEZ”

Engin Bayrak (45)

Asla işçinin hakkı çar çur edilmez. Biz bugün de bunun için alanlara akın ettik. Hükümet sarı kartı gördü, çok yakında EYT için umarın yakın zamanda bir çözüm sunar.

“ARTIK MAĞDUR EDİLMESİNLER”

Hamza Ören

Kıdem tazminatı işçinin hakkı ve emeğidir. Bu yapılacak iş değil. Vatandaşın cebindeki paraya da göz diktiler. EYT’ye gelince… kendiler istedikleri zaman üç defa emekli olabiliyor. EYT’li arkadaşlarımızın artık mağdur edilmesini istemiyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner599

banner820