banner1046
banner1117
29 Haziran 2020 Pazartesi 11:42
İşçiler kıdem için ayaklandı!

Türk-İş ve DİSK’e bağlı işçiler, hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimi karşısında bugün Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenledi.

81 ilde gerçekleşen basın açıklamasına Kocaeli’de, Petrol İş Sendikası Gebze Şubesi, Türk Metal Sendikası, Tez-Koop İş Sendikası Gebze Şubesi, Teksif Sendikası, Türk Harb- İş Sendikası, Belediye İş Sendikası, Selülöz- İş Sendikası katıldı.

Basın açıklamasında sözü alan Türk Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız şu sözleri kaydetti: “Kıdem Tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılmak isteniyor.

“ÇÖZÜM İŞÇİDE ARANIYOR”

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getirilmek isteniyor. İsteniyor ama ortada sosyal taraflarla paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor. Bu konuda sosyal tarafların mutabakatı da yok. Böylesi bir stabil durum olduğu halde, Ekonomide yaşanan mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor.

“FATURA EMEKÇİLERE KESİLİYOR”

Oysa biz ülkemizin ürettiği her değere alın terimizi emeğimizi katanlarız. Canımız pahasına da olsa büyük fedakârlıklar yapanlarız. Yapanlarız ama gelin görün ki her türlü fedakârlıklarımıza rağmen fatura işçilere, emekçilere kesilmek isteniyor. İşte biz. Bunun için meydanlarda haykırıyor, bunun için isyan ediyoruz. Kıdem tazminatı hakkımız tüm muhalefetimize rağmen masaya yatırılmak isteniyor. Bu düzenlemeyle daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

“İŞÇİLER YAŞAM MÜCADELESİ VERMEKTE”

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

“ALINAN KARARLARIN ARKASINDAYIZ”

Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş Kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bu günde muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel kurulunda oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararların arkasındayız. Kıdem tazminati. Türkiye işçi sınıfinın ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir.

“KIDEM TAZMİNATININ FONA DEVREDİLMESİNİN KARŞISINDAYIZ”

Bu gün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, sürenin azaltılması bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

Son Güncelleme: 29.06.2020 13:33
Anahtar Kelimeler:
DİSKTürk-İş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seko 2020-06-29 21:31:10

İşçiyi okadar düşünüyorsanız ABO yu düzeltin ozaman...İşçi dava açıp zaten hakkını mahkeme yoluyla alabiliyor.syg

banner1048

banner354

banner599

banner820