banner1046
banner1117
27 Ekim 2020 Salı 11:45
İşçiler günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz!

Türk İş Sendikası bugün TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan torba kanun taslağının “esnek güvencesiz ve kuralsız” çalışma riskini ortaya çıkarması sebebiyle sendika temsilciliği önünde kitlesel basın açıklaması düzenledi. Açıklamada sözü alan Türk İş Bölge Temsilcisi ve Türk Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız şu sözleri kullandı: “Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan

beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi.

“İSTİHDAM GÜVENCELERİNİN ORTADAN KALKMASINA NEDEN OLACAK”

‘İstihdam Paketi’ adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘İstihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt-üst olmasına neden olacaktır.

Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza büyük kötülük yapmış oluruz.

“İŞVERENİ TEŞVİK FONUNA DÖNÜŞMÜŞTÜR”

İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik sigorta fonu gerek amacının çok uzağında kalmıştır. İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen, sözüm ona istihdam paketi, işverenlere yeni teşvik- muafiyet ve af getirmektedir.

“HÜKÜMET KAYIT DIŞI ÇALIŞMAYI ÖNLEMELİ”

Bu düzenleme ile işçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Turk-iş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve

azimle sürdürmektedir. Salgın koşullarını fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Oysa! Hükümetlerin uygulaması gereken öncelikli politikaları kayıt dışı çalışmayı önlemektir.

Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa

dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.

“İŞÇİLER GÜNLÜK 39 TL İLE YAŞAMAK ZORUNDA BIRAKILAMAZ”

Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdamı arttıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez! İşçiler zorla ücretsiz izne çıkartılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamazı işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle

mücadele edilemez. TBMM'deki söz konusu düzenleme ‘İşçiye olumu gösterip sitmaya razı etme" düzenlemesidir! Bugün rüzgâr eken yarın fırtına biçecektir! İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt çok net olacaktır. Mücadelemizle işçi aleyhine yapılan düzenlemeler asla izin vermeyeceğiz.”

Son Güncelleme: 27.10.2020 13:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner599

banner820