banner1046
banner1038
24 Şubat 2019 Pazar 09:24
İKM Başkanı Öztürk: Esnaflar olarak dayanacak gücümüz kalmadı
İzmit Kent Merkezi (İKM) Ticari Dayanışma Derneğinin, kuruluşunun 20. yılına özel gerçekleştirdiği dayanışma yemeğine esnaflar kadar siyasilerden de yoğun ilgi vardı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, AKP İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül ve CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet de programda yer aldı, Hürriyet ile Nevzat Doğan’ın birlikte neşe içinde pişmaniye çekmesi gözden kaçmadı. İKM Başkanı Murat Öztürk’ün, konuşması geceye damga vurdu. Öztürk, “Biz esnaflar olarak kent merkezinde gerçekten sıkıntılarımız var, siyasi büyüklerimizden rica ediyorum daha fazla dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

YOĞUN KATILIM
Programa; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak, AKP İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Demokrat Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Nail Baki, AKP İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, CHP Kocaeli Milletvekili ve aynı zamanda Millet İttifakı’nın İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, CHP eski İzmit İlçe başkanları Alpaslan Seymen, CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, ilimizde faaliyet gösteren STK’lerin temsilcileri ve çok sayıda esnaf katılım gösterdi. Protokol üyeleri birlikte pişmaniye çekti.

“BİRÇOK DÜKKAN KAPALI”

Programda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kürsüye çıkan İKM Başkanı Murat Öztürk, yaptığı açıklamada; “İzmit esnafı hiçbir zaman belediyesine yük olmamıştır; İzmit esnafı alın teri ve sermayesiyle hizmet vermiştir; vermeye de devam edecektir. Bizim İzmit esnafı olarak sıkıntılarım var. Ekonomik kriz herkesi etkilediği gibi bize de sıkıntı yarattı. Şu an da esnaflarımız elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Üzülüyoruz tabii ki, birçok dükkan kapalı; dayanabildiğimiz kadar elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu anlamda esnafımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

KENT MERKEZİ’NİN ADRESİ CUMHURİYET PARKI

“Belediyelerimizin kapılarında olacağız” diyen Öztürk, “Hiçbir alışveriş merkezi bizim yerimizi tutamaz. Bu anlamda kendimizi geliştirmek ve en iyisini yapmak için elimizden gelen tüm çabayı göstermekteyiz. İzmit’in merkezinde eksiklerimiz olan ve bu eksikliklerin en kısa sürede tamamlanması için tüm yetkilerden ve 31 Mart’tan sonra belediyelerimize kim gelirse gelsin kapılarınca olacağız; bize kapılarını açmalarını istiyoruz. Biz kent merkezinin esnaflar olarak Cumhuriyet Parkı’nda açılmasını istiyoruz. Alemdar Caddesi, Fethiye Caddesi, İstiklal Caddesi’yle kesinlikle baştan aşağı ilgilenilmesini, ışıklandırılmasının yapılmasını, tekrar İzmit’in cazibe merkezi haline gelmesini istiyoruz. Hala Hikmet Erenkaya ve Sefa Başkan’ımızın yaptığı yerlerde yürümekteyiz. Hiçbir belediye başkanımızı yargılamak ya da sıkıntıya sokmak niyetinde değiliz. Hizmetleri kimse inkar edemez” şeklinde konuştu.

“İZMİT’E ÇOK FAZLA EL ATILMALI”

İzmit’in sorunlarından bahseden Öztürk, “Açıkça söyleyelim İzmit’in kent merkezine çok fazla el atılmadı. İzmit’e kim gelirse gelsin ilk işinin kent merkezine el atmasını rica ediyorum. Fethiye Caddesi’nin üzerinin kapatılması projesinin değerlendirilmesini rica ediyoruz. Bize düşen bir görev varsa sonuna kadar hizmete açığız. Kuyumcular Çarşısı’nın kesinlikle tekrar yenilenmesi, düzenlenmesi, Ayakkabıcılar Çarşısı’nın tekrar üstünün düzeltilmesi ile ilgili esnaf arkadaşlarımızın talepleri var. Biz bunları iletmekle yükümlüyüz” şeklinde konuştu.

‘DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI’

“Dayanacak gücümüz kalmadı” diyen Öztürk, “Biz İzmit’in esnafı olarak bir park sorunu görünüyor ancak İzmit’te park değil, trafik sorunu var. Ben siyasilerden şunu istiyorum: Sekapark’a girdi çıktıdan sonra otoparkların hangisinin boş hangisinin dolu olduğunu gösteren yönlendirici istiyoruz. Ücretsiz otopark istiyoruz. Özellikle Şelale Park’ın altındaki yolun açılmasını istiyoruz. İsteklerimiz oldukça fazla. Kıymetli esnaf arkadaşlarımıza, büyüklerimize ve bize burada yön gösteren ağabeylerimize geldikleri için onurlandırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Bizler esnaflar olarak gerçekten kent merkezinde sıkıntılarımız var, siyasi büyüklerimizden rica ediyorum daha fazla dayanacak gücümüz kalmadı. Katılımlarınız için çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Öztürk’ün konuşmasının ardından İKM’nin çalışmalarına destek veren isimlere plaket takdim edildi.

“TADINDA BIRAKMAK LAZIM”

Sonrasında konuşan ve başkanlığının kısa süre içinde biteceğini vurgulayan İzmit Belediye Başkan adayı Nevzat Doğan ise şunları kaydetti: “Bu şehir, bedenlerini bana emanet etti çocuk doktorluğu yaptığım sürece onlara gözüm gibi bakmaya gayret ettim. Milletvekili görevi verdiniz; bunu da büyük bir sorumluluk içerisinde elimizden geldiği kadar hizmete dönüştürmeye çalıştım. Son 10 yıl da şehri emanet ettiniz. İzmit Belediye Başkanı olarak, bizler bunu namusumuz gibi gördük. Bir çocuk hassasiyetiyle bu görevi yapmaya çalıştık. İki dönem bizim gibi insanlar için yeterli. Tadında bırakmak lazım. Gönül rahatlığı içerisinde 1 ay sonra inşallah yeni bir arkadaşımıza İzmit’imizi bizim yaptıklarımızın daha iyi yapmasını dileyerek teslim edeceğiz. Hikmet Erenkaya olmak üzere kim bir taş üstüne taş koyduysa hepsine buradan teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum.

“EKSİKLER VAR”

Yapılan çalışmalar zaman içerisinde alışıldığı için unutuluyor. Her dönemin rantçıları vardır; şehrimizin hukukunu korumaya çalıştık. Tabii yapılan çalışmalar zaman içerisinde alışıldığı için unutuluyor. Çok şükür Fevziye, Cumhuriyet Parkı ve birçok yerin zamanla çok daha iyi değiştiğini görürsünüz. Bunların hepsinde bir gayretlerin olduğu; güzel gelişmelerin olduğu görülecektir. Evet eksikler var. Bu eksiklerin bazen gecikmesinde hepimizin bir araya gelememesi, ortak karar alamaması gibi nedenler var. Kapanönü’nde mükemmel bir proje hazırladık; fakat orada biz bir türlü çoğunluğu elde edemedik. Bu Fethiye Caddesi içerisinde de geçerli ancak ‘Rötuş yapın işlerimiz engellenir’ denildiği için yapamadık.

“HATALARIMIZ OLABİLİR”
‘Size karşı hiçbir yanlışımız olmadı’ ifadelerinde bulunan Doğan, “İKM Başkanımıza, yönetimine heyecan içinde yaptıkları yönetime çok teşekkür ediyorum. Eksikliklerimiz olabilir, hatalarımız olabilir ancak size karşı hiçbir yanlışımız olmadı. Hakkınızı helal edin. İnşallah, bu şehrin katma değerini artıracak, müşterisini dışarıdan müşterilere çevirip, sağlık turizmi, tarih turizmi, müzeler yaparak bir kültür şehri olarak yeni müşterilerin olduğu bir cazibe merkezi olmasını temenni ediyorum.

“KOCAELİ’Yİ SEVİYORUZ”

Ardından kürsüye gelen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hizmet etme gayreti içerisinde olduklarını belirterek “İzmit’i seviyoruz, Kocaeli’yi seviyoruz. 15 yıldır bu güzel şehrin güzel insanlarına hizmet etme gayreti içerisinde olduk. Güzel şeyler yaptığımıza inanıyoruz. Hamdolsun, gönül rahatlığıyla 31 Mart’tan sonra devredeceğiz. Allah kazançlarınıza bereket versin” şeklinde konuştu.

“BEN DE BİR VATANDAŞ OLARAK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Karaosmanoğlu’nun sonrasında açıklamalarda bulunan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “İzmit, Kocaeli’nin kalbinin attığı bir yer. İzmit esnafının oluşturduğu bu dernek, ortak sorunların gündeme taşınması; onlara çözüm üretilmesi adına önemli bir çalışmadır. Bu anlamda derneği kuran, bugüne kadar taşıyan herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Bir araya gelmek STK’larda oldukça önemli. İzmit’te yaşayan insanlarımızın farklı ihtiyaçlarını karşılamak üzere gece gündüz çalışan esnaf kardeşimize ben de bir vatandaş olarak teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“ARZUMUZ GÖNÜL YAPMAK”

Vali Hüseyin Aksoy’un ardından söz AKP’nin İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül’ündü. Gönül, “Derneğimizin kuruluş günlerini hatırlıyorum. Gün geçtikçe İzmit’in en önemli derneklerinden biri haline geldi. Esnafın birliği beraberliği çok kıymetli. Başkanımız taleplerinden bahsetti. Şehirler canlı organizmalar gibidirler. Dolayısıyla bu sembol caddelerimizi değil, tüm caddelerimizi yenilememiz gerekiyor. Bunları hep birlikte tartışarak yapacağız. Buradaki esnaflarımızın taleplerini almış olduk. İzmit Kocaeli’nin en önemli ilçesi. Gıpta ile bakılacak bir İzmit için yola çıktık. İzmit’e emek veren her bir başkanımızı minnet ve şükranla anıyorum. Makamlar gelip geçici. Gönül yapmak en büyük arzumuzdur. Vatandaşın derdine kulak kesilmek gerekir. Bunu yaptığımız zaman gönüllerde yer edinebiliriz” ifadelerini kullandı.

“BU KENTİN YAŞAM DAMALARINI AÇMALIYIZ”

Sibel Gönül’ün ardından CHP’nin adayı Hürriyet kürsüye geldi ve yoğun alkış ve sloganlarla karşılandı. Hürriyet, “Kentin bütün dinamiklerini, bütün değerlerini bir araya toplamayı başaran İKM çok kıymetli başkanı ve yönetim kurulu üyelerine, kıymetli esnaflarına çok teşekkür ediyorum. ‘İyi ki İzmitliyiz’ dedirtiyorlar bizlere. Ekonomik kriz maalesef ki ilk olarak esnaflarımızı etkiliyor. Bu kentte yaşıyorsan, İzmit’in çocuğuysan hepimize görev ve sorumluluklar düşüyor. Bu kentin yaşam damarlarını açmalıyız. Bir an önce açmak zorundayız ve bunu yapmak boynumuzun borcu. Başkan olduğumuzda sözüm söz: bu kenti cazibe merkezi haline getireceğiz. İnsanların parmakla gösterdiği marka kent yapmak hepimizin boynumuzun borcu” ifadelerinde bulundu.

Son Güncelleme: 24.02.2019 11:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tufan @Trkn 2019-02-24 17:19:53

caddenin üstünün kapatılması milletle dalgamı geçiyonuz sen git ananla dalga geç

Avatar
Emre 2019-02-24 11:41:09

Resimlere baktığımızda herkes orada değil de sanki sadece Fatma hürriyet orada gibi duruyor. Ya adam gibi herkesin resmini koyun ya da orda olanları yalan yanlış yazmayın...

Avatar
Trkn 2019-02-24 10:02:14

Fethiye caddesinde toplandiniz, caddenin üstünün kapatilmasina ve caddelerin sokakların yapılmasına karşı çıktınız. El insaf. Sattığınız fiyatın yarisina vatandaş Avm den alıyor.

Misafir Avatar
Tufan 2019-02-24 17:19:53 @Trkn

caddenin üstünün kapatılması milletle dalgamı geçiyonuz sen git ananla dalga geç

Beğenmedim! (0)

banner1048

banner354

banner599

banner820