banner984
banner980
banner983
21 Eylül 2019 Cumartesi 10:28
İç Mimarlar  ilk adımı attı!

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı olarak temmuz ayında kurulan İç Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi mesleki anlamda önemli bir adım attı. Şube başkanı Kerem Toramangil, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında kayıt dışı veya diplomasız çalışan iç mimarlarla ilgili işlemlerin başlatılacağını duyurdu. Toramangil’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “TMMOB İçmimarlar Odası, 1976 yılında oda statüsüne geçmiş olup, dünyada oda statüsüne geçen ilk içmimarlık meslek kuruluşlarından biridir. 2011 Yılı itibari tam yetkili üye sıfatı ile katıldığı mesleğin küresel ve en büyük örgütü olan IFI (International Federation of Interior Architects/Designers) Uluslararası İçmimarlar/İçmekan Tasarımcıları Federasyonu’nda 2011-2013 dönemi yönetim kurulunda ülkemiz içmimarlarını temsil etmektedir.

ÜYE OLMAK ZORUNLU

6235 sayılı TMMOB Kanununa dayanarak, 25.04.2006 tarih 26149 sayılı Resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İçmimarlar Odası Ana Yönetmeliği 7/(a)-1. maddesinde ‘Türkiye sınırları içerisinde mesleklerini ve sanatlarını uygulamaya yasal olarak yetkili bulunan içmimarların, mesleki faaliyette bulunabilmeleri veya meslekleriyle ilgili bir işte çalışabilmeleri veyahut meslek alanıyla ilgili eğitim faaliyetlerinde bulunabilmeleri için mezuniyetlerini izleyen bir ay içinde Odaya üye olmaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri zorunludur.’

MESLEKİ DİSİPLİN

İçmimarlık faaliyeti, bireysel sonuç doğuran mesleki hizmetlerden olmayıp kamu güvenliği ile yakından ilgili bir görevdir. İlgili yasalar, bu anlamı ile meslek mensuplarının denetimi görevini odalara vermiş ve odalar tarafından gerekli denetimin yapılabilmesi içinde üyeliği zorunlu kılmıştır. TMMOB İç Mimarlar Odası, İçmimarlık mesleğinin geliştirilmesini sağlayarak, üyelerinin mesleki hak ve onurlarının korunması, mesleki kural ve yöntemlere uyulmasının sağlanması ile mesleki disiplinin oluşturulması konularında hizmet vermektedir.

MESLEK ALANIMIZI İHLAL EDEN…

İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak, Genel Merkezimizin almış olduğu kararla Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerimizde içmimar olmayıp meslek alanımızı ihlal eden, meslek unvanımızı kullanıp içmimar istihdam etmeyen, odaya kaydını gerçekleştirmeyen kişi ve kuruluşlar tespit edilip, odamızın avukatları kanalıyla yasal sürecin başlatılacağını, üye olan meslektaşlarımızın haklarının korunması adına şubemizin tüm yetkilerini kullanacağını ve sürecin yakın takipçisi olacağını kamuoyuna bildiririz.”

Son Güncelleme: 21.09.2019 12:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mimar 2019-09-21 12:38:35

hele bak sen şunlara! koltuğa oturan sopayı eline alıyor hemen! ya kardeşim biri de çıksın kaliteli işler yapacağız, yaptıracağız, mesleği kabul ettireceğiz, kıymetini öğreteceğiz dese ya!

banner985

banner354

banner846

banner820

banner599

banner328

banner482