banner1046
banner1117
20 Temmuz 2018 Cuma 10:47
Hutbede, Kıbrıs Barış Harekatı yok!
“Ayşe kadın tatile çıksın” parolası ile başlatılan Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 44 yıl geçti. Rumların, Kıbrıs’taki Türkleri katletmesi nedeniyle gerçekleştirilen, şehitler verdiğimiz ve sonunda zaferle sonuçlanan Kıbrıs Barış Harekatı’nın bugün yıldönümü… Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı tarihine eklenen bu harekat, bugün türlü etkinliklerle yad ediliyor.

Türkiye tarihi türlü kahramanlık destanları ile dolu. Onlardan biri de Kıbrıs Barış Harekatı. Acılarla ve göğsümüzü kabartacak kahramanlıklarla yazılan bu destan, Diyanet tarafından maalesef unutuldu. FETÖ terör örgütünün gerçekleştirdiği darbe girişiminin Türk milleti tarafından bastırılmasının ikinci yıldönümü nedeniyle geçtiğimiz cuma günü, hutbede bu demokrasi zaferine hutbenin tamamında yer verilirken bugünkü cuma hutbesine, şehitler vererek kazandığımız Kıbrıs Barış Harekatı eklenmedi. Diyanet Başkanlığının sayfasından duyurulan cuma hutbesinde, bugün camilerde “Düğün adabı” anlatılacak!

Her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti’nin zaferi… Biri Yunan’a, bir diğeri içimize sızan hainlere karşı kazanıldı. Diyanet’in, Kıbrıs Barış Harekatı’na, yıldönümünde neden hutbelerde yer vermediği merak ediliyor.BUGÜNKÜ CUMA HUTBESİ
 
DÜĞÜN ÂDÂBI
Cumanız Mübarek Olsun Aziz Kardeşlerim!
Peygamber Efendimiz, Medine’ye hicretinin ikinci yılında sevgili kızı Fâtıma’yla, amcasının oğlu Hz. Ali’yi evlendirmişti. Hz. Fâtıma’nın çeyizi, bir parça kadife, bir su tulumu ve içi güzel kokulu ızhır otuyla doldurulmuş bir yastıktan ibaretti. Hz. Fâtıma’nın mehri ve çeyizi gibi, düğün yemeği de gayet sade ve mütevaziydi. Buna rağmen o gün Peygamber kızının düğününe şahit olanlar, “Biz, Fâtıma’nın düğününden daha güzel bir düğün görmedik.” demişlerdi.
Muhterem Müslümanlar!
Evlilik, Allah’ın emri, Peygamberimizin sünnetidir. Dünyada da ahirette de huzura, mutluluğa, berekete ve cennete ulaştıran kıymetli bir başlangıçtır. Resûl-i Ekrem’in ifadesiyle evlilik, “dinin yarısını korumaya” vesiledir.
Evliliğin ilk adımı olan düğünlerimiz ise, sevdiklerimizin şahitliği ve güzel dilekleri eşliğinde gerçekleşen merasimlerdir. Düğünle yeni bir ailenin kurulduğu ilan edilir; iki ömür bir yuvada birleşir. Geleceğe dair umutlar güçlenir; sevinçler paylaşılır. Sağlıklı ve hayırlı nesiller ihsan etmesi, ülfet, muhabbet ve merhamet lütfetmesi için Allah’a dua edilir.
Aziz Kardeşlerim!
Her haliyle ümmetine örnek olan Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), yeni evlenenlere “Allah senin için bu düğünü mübarek eylesin.” diye dua etmiş, neşe ve mutluluk içinde yapılan düğünlerde meşru eğlenceye izin vermiştir. Ancak düğünlerin gösterişten uzak, sade, samimi ve mutedil bir şekilde yapılması onun sünnetidir. Zira müminler için hayatın en önemli ölçülerinden biri aşırılıktan sakınmaktır. Kullukta, sevinçte, öfkede, üzüntüde, eğlencede daima dengeli olmaktır.
Değerli Müminler!
Kur’an-ı Kerim, aile kurma konusunda müminlerin birbirine destek olmasını isterken, Peygamberimiz de evlenmeye niyet edenlere Allah’ın yardımcı olacağını müjdelemiştir. İslâm’da esas olan, evliliği kolaylaştırmaktır. Nitekim “En bereketli nikâh, külfeti en az olanıdır.” şeklindeki nebevi ilkeyi unutmak, çoğu zaman maddi ve manevi zararlara neden olmaktadır. Her aşamada gereğinden fazla yapılan düğün harcamaları, günümüzde de aileleri sıkıntıya sokmaktadır. Evlenmek isteyen gençler, düğün masraflarının makul ölçüleri aşması sebebiyle zorlanmakta, hatta evlilikten uzak durmaktadır. Düğünden sonra uzun süre borç ödemek, ailenin ilk yıllarını maddi sıkıntı ve huzursuzlukla geçirmesine sebep olmaktadır. Halbuki sadelikte asalet, tevazuda hikmet vardır.
Muhterem Müminler!
Allah Resulü (s.a.s.), yeni evlenen bir sahabiye “Bir koyunla dahi olsa düğün yemeği ver.” şeklinde tavsiyede bulunmuştur. Ancak asıl maksadı dostlarımızı buluşturmak ve gönül almak olan düğün yemekleri, israf sofralarına, riya, gösteriş ve şatafata dönüşmemelidir. Nitekim düğün davetlerinde zengin-fakir ayrımı yapılmamasını emreden Peygamberimiz, zenginlerin davet edilip fakirlerin unutulduğu düğün yemeğini “en kötü yemek” olarak nitelendirmiştir.
Kıymetli Müslümanlar!
Mümin olarak bizlere yakışan, nikâh, nişan, sünnet ve düğün merasimlerinde İslam’ın çizdiği meşruiyet dairesinde hareket etmektir. Eğlenirken ölçülü ve dengeli olmak, İslam’ın ilkelerinden ödün vermemektir. Yüce Rabbimizin “Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri siz kendinize haram kılmayın ve Allah’ın koyduğu sınırları da aşmayın. Zira Allah haddi aşanları sevmez.” ayetine gönülden uymaktır.
Mümin, ‘çocukların mutluluğu’ bahanesine sığınarak haramlar konusunda gevşeklik göstermez. Mutluluğu ararken aklı uyuşturan alkole, neşeyi hüzne çeviren silaha, mahremiyet sınırlarını ihlale tevessül etmez. Eğlenirken kimsenin hakkına girmez, çevresine rahatsızlık vermez. Allah’ın her an kendisini görüp gözettiğinin farkında olarak yaşar. O’na şükreder ve O’nun rızasına uygun davranır.
Kardeşlerim!
Sıklıkla düğün yaptığımız, yavrularımızı evlendirdiğimiz bu aylarda mutluluğumuza gölge düşürecek davranışlardan kaçınalım. Maddi tutkulara kapılmadan, zevk ve sefahate dalmadan, lüks ve israfın esiri olmadan düğün yapmaya dikkat edelim. Hayatın oyun ve eğlenceden ibaret olmadığını hatırlayalım. “Kendileriyle huzur bulmamız için bizlere eşler yaratan, aramızda sevgi ve rahmet bağları var eden” Allah’a şükretmek için düğünlerimizi birer vesile kılalım.

Son Güncelleme: 20.07.2018 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özizmitli 41 2018-07-20 12:37:27

Ben bir 1974 kıbrıs gazisi olarak kıbrısta şehit olan askerlerimizi minnet ve şükranla anıyorum 15 temmuzdakiler vatan için değil reis için öldüler onları anan kıbrıs şehitlerini es geçen diyaneti esefle kınıyorum.nalet olsun böyle diyanete.

Avatar
Ersoy Kandemir’den Kıbrıs’a selam olsun 2018-07-20 11:33:48

Allah bu diyanet yetkililerini bildiği gibi etsin,YAZIKLAR OLSUN hepsine!!!!!!!!!!!!

Avatar
halil 2018-07-20 11:16:40

Cumaya gitmekten soğuttular bizi

banner1048

banner354

banner599

banner820