banner1046
banner1117
09 Ekim 2020 Cuma 15:38
Halk 'siyaset çözüm üretemiyor, ekonomi berbat' diyor

Aksoy Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Monitörü Eylül 2020 açıklandı, eylül ayının ana gündemi ekonomi oldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 65,9’u ekonominin kötü olduğunu söylerken yüzde 87.1’i ise fiyatların ‘çok arttığını’ belirtti. Araştırma göre halkın önemli bir bölümü de döviz kurlarındaki artışın ülke içinde fiyatları arttırdığını düşünüyor.

Çarpıcı bir diğer sonuç ise seçmenin yüzde 75.4’ünün siyasetin çözüm üretmediğini düşünmesi… Medyanın tamamen bağımsız olduğunu düşünenleri oranı ise sadece yüzde 8!

Aksoy Araştırma tarafından her ay düzenli olarak açıklanan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının Eylül 2020 sonuçlarında halkın gündeminin ekonomi olduğu dikkati çekiyor. Raporu yorumlayan Aksoy Araştırma Başkanı Ertan Aksoy, “Türkiye Monitörü bu ay da yine birçok konuda Türkiye siyasetine yol gösterici bilgilere sahip. Kısaca birkaç temel bulguyu özetleyecek olursak; ekonomik krizin seçmen üzerinde yarattığı baskı daha da artmış durumda. Seçmen aidiyetinin yüksek olduğu AKP seçmeninde dahi ekonomi konusunda eleştirel bakış anlamlı oranlara erişmiş durumda” dedi.

Siyasetin yanı sıra ekonominin Türkiye gündeminin en önemli maddesi olduğunu belirten Ertan Aksoy, döviz kurlarındaki artış ve enflasyonun halkın en çok konuştuğu konular olduğunu söyledi.

Halkın yüzde 75.4’ü siyasetçilerin çözüm üretemediğini düşünüyor

Araştırmaya katılanların “Siyasilerin toplum sorunlarına ne derece çözüm ürettiğini düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar halkın, siyasete olan güveninin erozyona uğradığını ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 23,1’i siyasilerin ‘hiç çözüm üretemediğini’ ifade ederken ‘çözüm üretilmediğini’ ifade eden 0-4 arası grupta ise bu oran yüzde 62,3 seviyesinde olduğu dikkati çekiyor.

CHP seçmeninin yüzde 35,1 ile HDP seçmeninin ise yüzde 34,3 ile siyasilerin ‘hiç çözüm üretemediklerini” belirtirken parti dağılımında olumlu en yüksek oranlar Akp ve MHP gruplarında öne çıkıyor. Genel ortalamada siyasilerin çözüm üretmesine 10 üzerinden 3,5 puan verilirken, Akp seçmeni ortalama 4,8 puan, MHP seçmeni ise ortalama 4,4 puan verdi.

Eylül ayını kapsayan Türkiye Monitörü’nün “Ekonomik Durum” başlıklı bölümü ise oldukça olumsuz bir tabloyu işaret ediyor. “Ekonomik durumu nasıl görüyorsunuz?” sorusuna yanıt veren katılımcıların yüzde 34’ü ‘sıfır’ puan vererek durumu “berbat” olarak nitelendiriyor. Katılımcılardan ekonomik durumu 0 ila 10 arasında puanlamaları istendi. Soruya 0-5 arası puan verenlerin toplamı yüzde 76,2 gibi yüksek bir orana çıktı. Bir başka deyişle, halkın yüzde 76,2’si ekonominin durumunu kötü olarak nitelendiriyor.

Ekonominin mevcut durumunu mükemmel olarak tanımlayanların oranı yüzde 3,1 iken genel olarak durumun iyi olduğunu ifade eden 6-10 arası puan verenlerin oranı yüzde 23,7 oldu. Partilerin seçmenlerine göre dağılıma bakıldığında Akp seçmeninin bir bölümü hariç, tüm partilerin seçmenlerinin ekonomideki mevcut durumdan memnun olmadığı görülüyor. Durumun en kötü olduğunu ifade edenlerin oranında HDP seçmeni öne çıkıyor.

Anket katılımcılarının oldukça önemli bir bölümü, döviz kurunun fiyatlar üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. “Döviz kurundaki değişimin alım gücünüzü ne kadar etkilediğini düşünüyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlarda halkın önemli bir bölümü döviz arttıkça yurt içinde de fiyatların arttığını söyledi.

Partilere göre dağılıma bakıldığında Akp seçmeninin yüzde 31.5’i, CHP seçmeninin 66.3’ü, HDP seçmenin yüzde 51.9’u, MHP seçmeninin yüzde 36.3’ü, İYİ Parti seçmeninin yüzde 62’si döviz kurlarındaki artışın fiyatları “çok etkilediğini” düşünüyor.

Yüzde 87.1 fiyatların arttığını söylüyor

Halkın nabzını tutan Eylül ayı Türkiye Monitörü’nün üzerinde durduğu bir diğer ana başlık ise enflasyon oldu. “Günlük hayatta kullandığınız ürün fiyatlarının ne derece değiştiğini düşünüyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtların yüzde 58.2’si “çok arttı” şeklinde oldu. Fiyatların yükseldiğini ifade eden 6-10 puan veren grubun oranı ise oldukça yüksek: Yüzde 87,1…

Ürün fiyatlarının çok arttığını en fazla oranda belirten grup yüzde 76,9 ile HDP seçmeni. Bu grubu yüzde 68,3 ile CHP seçmeni izliyor. Fiyatlardaki değişimin, diğer partilerle kıyaslandığında daha düşük bir oranda arttığını belirten grup ise Akp seçmeni oldu. Buna karşılık, AKP seçmeninin ortalama puan dağılımı 7,9 seviyesinde çıktı. Ayrıca Akp seçmeninin yüzde 47,6’sı 10 puan vererek fiyatların çok arttığını dile getirdi.

Son Güncelleme: 09.10.2020 16:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820