banner1046
banner1038
09 Eylül 2019 Pazartesi 16:52
Gölcük’ün dünü bugünü ve yarını

Gazete Barış 31 Mart seçimlerinin üzerinden yaklaşık 6 ay geçtikten sonra ilçe incelemelerine Gölcük’le start verdi. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile 6 aylık başkanlık süreci ve geleceğe dair planlarıyla ilgili sohbet ettik. 1999 Marmara Depremi’nde büyük hasar alan, ardından uzun yıllar AKP’li Mehmet Ellibeş tarafından yönetilen ilçede şu an genç bir başkan görev yapıyor. AKP’li Ali Yıldırım Sezer’le Yalı Evleri’ndeki makamında yaptığımız söyleşide Gölcük’ün dünü, bugünü ve yarınını konuştuk. Kocaeli Barış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aysun Erenkaya’nın da katıldığı söyleşide Sezer, tasarruf tedbirlerinden borçlara, eski yönetimden ihalelere kadar birçok konuda detaylı bilgi verdi.

HAYATINDA NE DEĞİŞTİ?

Belediye başkanı seçildikten sonra hayatınızda neler değişti? Başkan olmadan önce de sivil toplum kuruluşlarında aktiftiniz… Belediye dönemi mi daha yoğun önceki dönem mi?

Belediye başkanlığının sorumluluğu neyse onu yerine getirmeye çalışıyorum. Özel yaşantımızın olmadığı bir hayatımız var. Daha önceden de yoğun olmayan bir yaşam şeklim yoktu. Bu yıl tatil yapmadım. Daha önceki yıllarda da tatil yapmadığım oldu. Vatandaşa numaramızı seçim döneminde açık olarak vermiştik. Vatandaş birebir ulaşmak istiyor. Bunun da ayrı bir yoğunluğu var.

ESKİ YÖNETİM İÇİN NE DEDİ?

Belediyeyi beklediğiniz gibi buldunuz mu?

5 aylık süre bitti. Rutin yapılması gereken işlerimizi yapıyoruz. Başlar başlamaz rutin sistemi işletmek durumundasınız. İlk günden itibaren çalışmaya başladık. Hakkı teslim etmek lazım. Bizim devam ettirdiğimiz bazı projelerin başvurusu önceki dönem yapılmış. Bunlardan birisi Kuruçeşme’deki kıyı yapısı projemiz. Bakanlıktan onayımızı aldık.

Eski sanayi alanıyla ilgili planladığınız projelerde ne aşamadasınız? Atılan somut adımlar nelerdir?

Bu alanın en faydalı şekilde kullanacağız. Terminalin taşınması da bununla ilgili bir karar. Alana hem AVM hem de otel yapma düşüncemiz var. 135 milyon TL değerinde bir alan. Alanın altında bir de lisemiz var. Değeri 20 milyon TL. Biz ilk Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük. Yeni bir lise yapılmasıyla birlikte o okul alanının da belediyemize devredilmesi noktasındayız. Protokol aşamasında değiliz. Uygun yazısı milli eğitimden geldi. O arsanın bedeli de 50-60 milyon TL civarında. Bu bölge de bir de Pazar sorununu çözmemiz gerekiyor. Pazar yerini de açık alanda yapıp, tek katlı inşa ederek diğer günlerde alanın otopark olarak kullanılmasını amaçlıyoruz. Eski sanayi alanına AVM, otel ve Pazar alanını inşa edersek bu bölge oldukça gelişecek. Endüstri meslek lisesinin yapımı için Ford ile görüştüm. Yapımı için vakıf karar verecek.

YENİ TERMİNALİN ADRESİ

Gölcük’te otobüs terminalinin taşınması çok uzun süredir gündemde. Ancak bir türlü yeni bir yer bulunamadı. Bu yönde bir çalışmanız var mı?

Eski sanayi alanında uygulayacağımız projeler için orada bulunan terminal binasının kaldırılması gerekiyor. Bunun için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’yle görüştük. Ulaşım daire başkanlığı yerin uygun olduğunu söyledi. Üzerinde çalışma yapılıyor. Mezbahanın olduğu yer. Terminal bir şehrin aynasıdır. Gölcük’e yakışır bir terminal binası yapılmalı ve eski sanayi alanının daha elverişli kullanılması için de terminal binasının mevcut yerinden taşınması şart… Plan değişikliği yapacağız. Ardından çalışmalar başlayacak.

O CADDE GENİŞLETİLECEK

Kent merkezini hareketlendirmek için bazı caddelerle ilgili düşünceleriniz vardı. Örneğin, “Mareşal Çakmak Caddesi’ni çift gidiş, çift geliş yapacağız” demiştiniz. Ne durumdasınız?

Mareşal Çakmak Caddesi ile ilgili Büyükşehir’le görüşüyoruz. Yol Büyükşehir’e ait. Kamulaştırması neredeyse bitti. Bu sene planlamaya alınmasını talep ettik. Projesi hazırlanıyor. En geç 2020’de tamamlanmış olacak. O yolun hemen altında Milli Savunma Bakanlığı’ndan devralınan bir alan var. O alanın kullanılabilmesi için içerideki lojmanlar yerine başka bir alana lojman yapılması gerekiyor. Bununla alakalı Donanma Komutanı’mızla, Milli Savunma Bakanı’mızla ve TOKİ ile çok sayıda görüşme yaptım. Yer teminini henüz sağlayamadık. Ama o alana yapmak istediğimiz projeler için çalışıyoruz. Örneğin şehir müzesiyle ilgili çalışmalar başladı.

NASIL TASARRUF YAPTI?

AKP’li belediyelerde bir tasarruf devri başladığı söyleniyor. Bazı başkanlar araçları iade ediyor ya da satıyor. Sizin aldığınız tasarruf tedbiri var mı?

Tasarruf tek kalemde sağlanacak bir şey değildir. Bizim geçmişten bu yana devam eden etkinliklerimiz var. Bu konuda sürekli toplantılar yapıyoruz. Sponsorlarla anlaşmalar yapıyoruz. 500 bine mal olacak işleri 13 bin TL’ye mal ettik. Yapılan etkinlikleri sponsorlarla karşılıyoruz. Biz büyük etkinliklere personel maliyeti ve düzeni sağlama anlamında katkı sunuyoruz. Bütün kalemlerde bir bakış açısı ortaya koymaya çalışıyoruz. Camilerimiz yıkanıyor mesela. Bu işi dışarıya değil kendi personelimize yaptırıyoruz. Bir yılda 65 bin TL kar ediyoruz. Her konuda benzer şekilde tasarruflara gidiyoruz. Uluslararası fotoğraf yarışmalarında 6 bin dolar ödül veriliyordu bunu kaldırdık. Dediğim gibi tasarruf, her alanda sağlanmalı. Biz de buna önem veriyoruz.

Belediyelerin borçları geçtiğimiz günlerde muhalefet tarafından açıklandı. En az borçlu belediye olarak Gölcük Belediyesi öne çıktı. Bu sizin için bir avantaj mı oldu?

Ben belediyelerin borçları konusunda herhangi bir şey söylemek istemiyorum. Gölcük Belediyesi’ni kime sormuşlar, nereye sormuşlar bilmiyorum. Bizim borcumuz 3 milyondur ya da değildir diyemem. Belediye borçlarının basın önünde konuşulmasını doğru bulmuyorum. Bu konu kamuoyunun önünde tartışılması gereken bir konu değil. Bunu merak eden resmi yazışma ile öğrenebilir. Kocaeli’de özellikle bu siyasi polemik konusu haline gelmiştir.

Belediye ihaleleri konusunda tavrınız nasıl?

Adrese teslim bir ihale yapmadık. Bizim yaptığımız ihalelerin tamamı internetten canlı olarak yayınlanıyor. Çok gerekmedikçe doğrudan alım yapmıyoruz. İhaleler bittikten sonra da ihaleyi kimin aldığını, koşullarını yayınlıyoruz. Vatandaş şu an geriye dönerek belediye demirle, asfaltla ilgili ne ihaleler yapmış denetleyebilir. Bizim yaptığımız işlemler tabi ki devlet tarafından müfettiş vasıtasıyla denetleniyor. Ancak bizim açımızdan en büyük denetleyici halkımız. O itibarla ihaleleri de oldukça şeffaf bir şekilde yapıyoruz.

ILICA’NIN KİRALANMASI

Yazlık Ilıca tesisleri kiralanma yoluyla özelleştirilecek mi?

Yazlık Ilıca’nın özelleştirileceği yanlış bir haberdi. Yazlık Ilıca belediyeye ait. Tabi ki ihaleye çıkılarak kiralandı. İhaleyi Gölaş aldı ve kiraladı. Gölaş bu ihaleyi kazanabilmesi için avantajları vardı. Biz daha önceden bu şekilde bir tesis işletmeciliği yapan, sağlık yönünden yeterli personeli bulunan şirket koşulu arıyorduk. Bu koşullara uyan Afyon’dan, Kütahya’dan bir firma gelip yüksek meblağlı bir öneri getirebilir, ihaleyi alabilirdi. Nihayetinde bizim gönlümüzden geçen belediye şirketinin ihaleyi almasıydı. Öyle de oldu.

Gölcük Belediyesi’nin şirketlerinde yönetim kurulu üyesi ya da yönetim kurulu başkanı olarak yer alıyor musunuz?

Gölcük Belediyesi’nin bir tane şirketi var; Gölaş. Bu şirketin yönetiminde ben yer almıyorum.

Bizim şirketimiz tam manasıyla profesyonel ve ticari bir mantıkla yönetiliyor. Bizim işlettiğimiz birimlerin hiçbiri zarar etmiyor.

MAKAM ARAÇLARI

Geldiğiniz araç dikkatimi çekti. Ben sadece Volvo ve BMW makam aracı var diye biliyordum. 3 makam aracı fazla değil mi?

Biz yeni makam aracı almadık. Araba da satmadık. Mevcut makam araçlarını kullanıyoruz. 2 makam aracımız eski model. Bir de Volksvagen var. Benim makam aracım bir tane aslında. Volkswagen’i kullanıyorum ben. Diğer iki aracı belediye başkan yardımcıları kullanıyor. Baktığınızda bizim 5 belediye başkan yardımcımız var. Bir de ben varım. Aslında 3 makam aracı eksiğimiz var. Ancak dönüşümlü olarak kullanıyorlar. Yeni araç almayı düşünmüyoruz. Gerek duyduklarında benim makam aracını da kullanıyorlar. Geçtiğimiz gün bir başkan yardımcımız benim aracımla gitti Ankara’ya. İhtiyaç halinde ‘benim aracım’ demiyorum. Makam aracını satan arkadaşlarımız var. Onların tercihi o yönde. Tasarruf tek bir kalemde olamaz. Genel olarak tüm kalemlerde ve bakış açısıyla olmalı. Biz bu anlayışla hareket ediyoruz.

Son Güncelleme: 09.09.2019 21:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gercekci 2019-09-09 20:37:56

Bir sonraki seçim akpartinin en fazla oy kaybettiği ilçe olacak gölcük

banner1048

banner354

banner1129

banner599

banner820