banner1046
banner1117
banner1189
17 Eylül 2020 Perşembe 13:51
Gizli kamera soruşturması yeniden açıldı!

Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin morgunda hayatını kaybeden kişilerin göz kornealarının izinsiz olarak alındığı iddiasıyla ilgili hukuki süreçte karar çıktı. Danıştay, iddiaların yeterince araştırılmadığını belirterek soruşturmanın yeniden yapılmasına hükmetti. Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin morgunda hayatını kaybeden kişilerin göz kornealarının ailelerinden izinsiz olarak alındığını iddia eden 2002 ve 2012 yılları arasında hastanede teknisyen olarak çalışan ve göz kornealarının alındığına şahit olduğunu ileri süren Celil Baş söz konusu iddialarla ilgili açıklama yaparak şu sözleri kaydetti: “Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesinde 2004/2012 yılları arasında temizlik personeli kadrosuna görev yaptım. Görev yaptığım yıllar içerisinde dönem dönem morg biriminde gelişen olaylara şahit oldum.

“BENİ GÖRÜR GÖRMEZ ÇIKMAMI İSTEDİLER”

Morg biriminde göz doktorların personel giriş kapısından değil de, morgun içinden açılabilen ve cenazelerin teslim edildiği arka kapıdan girmeleri dikkatimi İlk çeken durumdu. Yine bir gün personel arkadaşlarla morg biriminde çay kahve muhabbeti yaptık ve bulaşıkları yıkamak için morgun içerindeki otopsi odasında bulunan lavabo da bulaşıkları yıkamak için gittiğimde otopsi odasında doktorların sedyenin üzerinde cenazeye işlem yaptıklarını gördüm. Beni görür görmez çıkmamı istediler. Şahit olduğum bu durumu orada çalışan personellerle de paylaştım. Bu duruma dönem dönem personel arkadaşlarında şahit olduğunu öğrendim.

“KAYITSIZ BİR ŞEKİLDE KORNEA ALIMI DOĞRU GELMEDİ”

2011 yılının kasım ayında morg biriminde görevli memur Yalçın Gül’e durumu anlattık. Kendisinde bu olayla çok ciddi şekilde ilgilendi ve morgda olayı araştırdı. Daha sonra hastane yönetimini haberdar etti. Yönetimle yapılan görüşmede, durumdan haberdar olduklarını, yasal olmayan bir uygulama yoktur dediklerini bize aktardı. Vefat edenlerden kayıtsız bir şekilde kornea alımı ve bundan cenaze yakınlarının bilgisinin olmayışı bizlere doğru gelmedi. Görgü tanıkları olarak vicdanen rahatsız olduk.

“HİÇBİR MENFAATİMİZ YOKTUR”

Şahit olduğumuz bu olaylarla ilgili çevremize haberdar ederek, hukuki durumunu araştırarak ve görgü tanıklarının rızasını alarak yaşananları Cumhuriyet, başsavcılığına ihbar ettim. Bu dosyada olaya şahit olan bizlerin hiçbir şahsi menfaatimiz yoktur. Tamamen kamu menfaati söz konusudur. Eğer ki yasadışı yollarla cenazelerin korneaları alınmış ise nakledilen kişilere “göz nuru dağıtılmış, bu sevaptır" denilemez.

“YAŞADIŞI ÖRGÜTLERİN EN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI”

Kornealarla ilgili internette ve piyasada 250.000 TL gibi alt rakamlarla satın alınan ve müşterisi bulunan korneaların ve organ ticaretinin yasadışı örgütlerin elindeki en önemli gelir kaynaklarından biri olduğu tüm dünyada bilinen bir gerçektir. Bu olayla ilgili savcılık haricînde Türkiye Büyük Millet Meclisi dilekçe başvuru Komisyonu 'na şikâyet dilekçesini verdim. Şu ana kadar tarafıma herhangi bir dönüş yapılmadığı gibi herhangi bir soruşturmada açılmadı. Hâlbuki kamu ve devletin bekası ile ilgili her türlü şikâyet resmî makamlar tarafından titizlikle soruşturulmalı ve araştırılmalıdır.

GİZLİ KAMERA ÇEKİMİ YAPTIRAN, GÖZ YUMAN KİŞİLERDİR”

Nitekim bu konunun Üniversite de dillendirilmesinden üç ay sonra hastane yönetimince olayın yaşandığı morg birimine özel düzenekli gizli kameralar kurdurularak bizleri Sistem dışına çıkarmak, olayları örtbas etmek yoluna gitmişlerdir. Gizli kamera çekimlerini yaptıran, kayıt altına alan ve 2012 Mayıs ayında Müdür odasında beni tehdit ederek istifaya zorlayanlar, kayıtsız kornea alımını bilen ve göz yuman kişilerdir. Bu tezgâhı kuran hastane başhekimi ve İki müdür ceza mahkemesinde yargılanmış ve Özel hayatın gizliliğini İhlal ve görevi kötüye kullanmaktan ayrı ayrı ceza almışlardır.

“DİLEKÇEDE BELİRTİLEN DELİLLER ARAŞTIRILMADI”

Yukarıda izah etmeye çalıştığım olaylar tamamen doğrudur. Olayın ortaya çıktığı 2011 yılından bugüne kadar dilekçede belirtilen deliller hiçbir şekilde araştırılmadan, sahsım ve tanıklarım dinlenmeden olayın kapatılması ve bireysel menfaat yoktur denilmesi dosyanın örtbas edilmesi demektir. Kocaeli üniversitesi yönetimi Kocaeli 2. İdare Mahkemesi ve bölge İdare mahkemesinin kararına rağmen iki defa soruşturmayı kapatarak men-ı muhakeme kararı varmıştır.

“DANIŞTAY TOKAT GİBİ CEVAP VERMİŞTİR”

Israrla konunun takipçisi olmamız ve konuyu Danıştay’a taşımamız neticesinde, Danıştay ilgili Dairesi Kocaeli üniversitesi yönetimine tokat gibi cevap vererek; yasa ve mevzuatlara uygun soruşturulma yapılmadığını, dosyada beyan edilen suçlamalarla ilgili belge, bilgi ve ifadelerin ivedilikle araştırılmasını, men-muhakeme veya lüzum-u muhakeme kararının bu çerçevede verilmesini karara bağlamıştır. Kocaeli Üniversite’nin atamış olduğu soruşturmacının yapacağı soruşturma ve İnceleme sonucunu beklemekteyiz. Çıkacak sonuca göre hukuki süreci takıp ederek, buna göre hareket edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”

Son Güncelleme: 17.09.2020 15:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820