banner887
banner896
banner898
28 Ekim 2018 Pazar 11:34
Fuat Sezgin: İslam Bilim tarihine adanmış bir ömür
banner728

Kendini bilime adayan ve mütevazi kişiliği nedeniyle çoğu kişi tarafından tanınmayan ancak bilim dünyasında ciddi çalışmalarıyla adını zirveye taşıyan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı Kartepe Zirvesi’nde ele alındı.

SADECE BİR GERÇEĞİN PEŞİNDEN KOŞTU

Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Şirin’inin yönettiği panele Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sıddık Korkmaz ve Dr. Yusuf Sayın, Hitit Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Evkuran, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erkan Perşembe, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şefaattin Deniz ve gazeteci Burhanettin Carlak katıldı. “Bilim Dünyasında Müslümanlar” konulu sunumunda Prof. Dr. Erkan Perşembe, Prof. Dr. Fuat Sezgin’den şu sözü aktardı: “Bazı küçük sarsıntılar bir tarafa geçen bu zaman zarfında sadece bir gerçeğin peşinde koştum. İslam kültür dünyasının bilimler tarihindeki yeri nedir.”

KÜTÜPHANELERİN KRALI OLDU

Erkan Perşembe konuşmasında Prof. Dr. Fuat Sezgin’le ilgili şu bilgileri verdi: “Fuat Sezgin, 24 Ocak 1924 tarihinde Bitlis'te dünyaya geldi. 1943-51 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Enstitüsü'nde, "İslami Bilimler ve Oryantalizm" alanında otorite sayılan Alman oryantalist Hellmut Ritter'in yanında öğrenim gördü. Ritter 30 yılını verdiği İstanbul’dan ayrılırken Fuat hocaya “Ben kendimi bu şehrin kütüphanelerinin kralı hissediyorum. Bunu sana devrediyorum. Onun kıymetini bil” dedi.

FUAT SEZGİN VE BİLİM MACERASI

Öğretmeninin bilimlerin temelinin, "İslam Bilimleri"ne dayandığını söylemesiyle bu alana yönelen Sezgin, 1951 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı. “1954'te Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde, "Buhari'nin Kaynakları" adlı doktora tezini tamamlayarak doçent oldu.

AVRUPA’DA TARTIŞMA YARATTI

Bu teziyle o, hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari’'nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil, "yazılı kaynaklara dayandığı" tezini ortaya attı. Bu yazılı kaynakların, İslam'ın erken dönemine; hatta 7. yüzyıla kadar geri gittiğini ortaya koydu. Söz konusu tez, Avrupa merkezli oryantalist çevrelerde hala tartışma konusudur.

ALMANYA’YA GİTTİ

Fuat Sezgin, 1960 üniversiteden atıldı. 1961 senesinde, 36 yaşındayken Türkiye'yi terk etmek zorunda kaldı. 1960–61 yıllarında, Almanya'ya gitti. Önce Frankfurt Üniversitesi'nde misafir doçent olarak dersler verdi. 1966 senesinde profesör oldu.

KRAL FAYSAL ÖDÜLÜ ALDI

Bilimsel çalışmalarının ağırlık noktası, "Arap-İslam Kültürü" nün, "tabii bilimler tarihi alanı"dır. 1961 senesinde fişlerle başladığı çalışmaları, zaman ilerledikçe ona ün kazandırdı. 1978 senesinde "Kral Faysal" ödülünü kazandı. Bu vesileyle Arap dünyasının devlet adamlarıyla tanıştı ve aklından geçen büyük projeyi onlara aktarma imkanı buldu.

İSLAM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ VE MÜZE KURDU

Düşüncelerinin destek görmesiyle, Fuat Sezgin, 1982 senesinde, J.W.Goethe Üniversitesi'ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü'nü ve 1983'de de buranın müzesini kurdu. Enstitü'ye bağlı olarak kurduğu müzede, Müslüman bilginler tarafından yapılmış aletlerin ve bilimsel araç ve gereçlerin, yazılı kaynaklara dayanarak yaptırdığı örneklerini sergilemektedir. Bilimler Tarihi alanında dünyanın sayılı otoritelerinden birisi olan Profesör Fuat Sezgin Hoca 30.06.2018 tarihinde vefat etti.

“KAYMAK TABAKA AVRUPA’DA”

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sıddık Korkmaz da konuşmasında şunları kaydetti: “Suriyeli göçmenlerin kaymak tabakası eğitimli kesimi Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde ama onlara elimizden kaçırmamamız gerekiyordu. Burada istihdam etmemiz gerekiyordu.

“FUAT HOCA’NIN ŞURADA BURADA İŞİ NEYDİ?”

 Bu durumun temel konusu olan Fuat hocanın durumu da bu. 1950'li yıllarda Fuat Sezgin hocaya Ankara Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi’nde istediği gibi çalışma imkanı sunulmuş olsaydı hocanın Almanya'da şurada burada işi neydi. Dolayısıyla göç olgusunu reel bir olgu ve pozitif alana kanalize edilmesi gereken bir olgu olarak görmek gerekiyor.

Anahtar Kelimeler:
Kartepe ZirvesiFUAT SEZGİN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner892

banner893

banner894

banner820

banner482

banner889

banner890

banner891

banner895

banner879

banner328