banner1046
banner1117
01 Temmuz 2020 Çarşamba 12:13
Fethiye Caddesi’ni açık AVM’ye dönüştürecekler

İzmit Belediyesi, Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması tanıtım toplantısını bugün Fethiye Caddesi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Birliği başkanı Kadir Durmuş, İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk Fethiye Caddesi esnafları katıldı.

İzmit Belediyesi, Korona virüs nedeniyle ertelenen yarışmada, 59 proje arasından ilk üçe giren projeleri halk oylamasına sundu. Fethiye Caddesi esnafları 52 No’lu, 37 No’lu ve 23 No’lu projeleri pazartesi gününden itibaren oylayarak tercih yapacak. En çok oyu alan proje hayata geçirilecek.

Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması tanıtım toplantısında sözü alan İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal şu sözleri kaydetti: “Fethiye Caddesi en önem verdiğimiz yerlerden biriydi. Süreci buraya kadar getirdik, Türkiye’de de ilk kez yapıldı. Başkanımız ‘Halkın katılımını nasıl sağlayabiliriz’i devreye soktu. Başkanımla birinci seçileni yaptırmayı öngördük. Eşdeğer üç projemiz bulunuyor. Pandemi sürecinde çalışmaları geç yaptık ancak jüri sabahtan akşama kadar çalışarak 3 mansiyon belirledi. Şimdi sizin de katılımınızla birinciyi belirlemek istiyoruz. Çocukluğumuzun en değerli yeri Fethiye Caddesi’ni en güzel hale getirmek istiyoruz.

“BİZE SORMADAN HİÇBİR ADIM ATMADI”

Toplantıda sözü alan İKM Başkanı Murat Öztürk: “Bir türlü ulaşamadığımız bu proje için başkanımızla ortak bir proje için buluştuk. İzmit kent esnafı çok değerlidir. İzmit esnafını burada temsil etmek için elimizden gelen tüm gayreti yapmaktayız. Fatma başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Yaptığı projeleri bize sormadan, değerlendirmeden hiçbir adım atmamıştır. Bundan sonraki süreci çok daha güzel değerlendireceğiz.

Öztürk’ten sonra sözü alan İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol şu açıklamaları yaptı: “Başkanımızla paylaştığımızda ben yaptım oldu mantıcıyla yürütülen projeler bu kentin sırtına kambur oldu. Bu kenti yöneten bir yerel yönetim var, esnafı var.

“KAMUOYUNUN ÖNÜNE SERMİŞ BULUNUYORUZ”

‘Ben yaptım oldu’ mantığını değil projeleri kamuoyunun önüne sermiş bulunuyoruz. 5 ay önce bir toplantı yapmıştık ve esnafların fikrini sormuştuk. Şimdi projeler sergiye çıkıyor. Burada ekmek götüren esnafımız gelecek ve projeyi seçecek. Burada kentin ortak aklını oluşturacağız.”

Erol’un ardından sözü alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriye şu sözleri kaydetti: “Birlikte karar vermek, yönetmek, adımları belirlemek, beraberce kenti paylaşmak, beraber tasarlayıp, beraber uygulayıp keyfini beraber sürmek çok kıymetli.

“AÇIK AVM’YE DÖNÜŞTÜRÜLMEYE İHTİHACI VAR”

Halka sorarak, halk ne istiyor, ne derdi var bunu nasıl giderebiliriz diye düşünüyoruz. Pandemiyi bahane etmeden gece gündüz çalışıyoruz. ‘İnsanın ufacık bir derdini bile çözebiliyorsak ne mutlu bize’ mantığıyla çalışıyoruz. Kentin merkezi, kalbi dediğimiz Fethiye caddesi elden geçmeye, açık bir AVM statüsünde dönüştürülmeye ihtiyacı var. Seçim döneminde verdiğimiz vaatlerden biri kentin esnafımızı rahatlatacak, kentteki para alışverişini arttıracak düzenlemeler yapmak istiyoruz demiştik, sizinle yöntemine karar vermiştik. En nitelikli projeyi kentin yararına projeyi belirlemek için size sormuştuk. Proje yarışması daha nitelikli demiştiniz. Biz de sizden aldığımız önerilerle proje yarışmasına başladık.

“HALK KARAR VERSİN”

Ciddi anlamda bir ihale yönetmeliğine dayalı bir şekilde yapılıyor. Jüriye ‘Sadece jüri seçmesin halk karar versin istiyorum’ dedim. Halk nasıl bir proje, nasıl bir kullanım alanı görmek ister bizim için çok önemli. Jürinin seçtiği projeyi vatandaşa önerelim, vatandaşın gönlünde ne yatıyorsa halk karar versin sosyal belediyecilik anlayışı bizi böyle bir yönteme itti.

“ALTYAPI HAZIRLADILAR”

Ortak bir kararla birinci seçilen projede de iyileştirilecek bir şey varsa düzeltilecek. Birinci seçilen projeyi de seçmeye müsaitiz. Projelerin görselleri, açıklamaları sizlerin sunumuna ilettiler. Pandemi süreci boyunca da çalışmayı bırakmadılar, şartname hazırladılar, alanda alt yapı hazırladılar. Esnafa sorduk nasıl bir proje istersiniz diye. Bu incelemeler sonucunda şartnameyi oluşturduk.

“HALK GÖĞSÜNÜ GERE GERE KULLANSIN”

Özellikle kolay uygulanabilir, hızlı uygulanabilir, uzun süreli kullanılabilir, düzgün bir yapılanmayla olsun istedik. Zamanında iyi planlanmış, iyi işçilikle planlanan tüm yapılar hala kullanılıyor. Bir şey yapmışken halk göğsünü gere gere kullansın istedik. Caddeden kopuk iş merkezlerimizin caddeye daha kolay entegre olacak şekilde yapılsın istedik.

“59 PROJE SUNULDU”

Kentte adeta tabela kirliliği var. Görsel kirlilikle alakalı bir problemimiz var. Bu pandemi sürecinde yeşile ne kadar ihtiyacımız olduğunu anladık. Hamamın karşısındaki merdivenleri bir sanat sokağı şeklinde neden düzenlenmesin dedik. Onun dışında sahne sanat sohbetlerinin olduğu bir şey yapalım dedik. Eğreti görsel yapıların iyileştirip sadeleşmesi gerektiğini düşünüyoruz dedik. Bu alt yapıda şartname hazırladık. 59 proje sunuldu bu başlıklarda tek tek incelendi. İçinden en nitelikli en şık üç projeyi seçtik. Müşterilerin girmesini engelleyecek inşaat yapılanması istemiyoruz.

“YAYA ODAKLI ÇALIŞILDI”

Pazartesi’den itibaren projeler ve stant bir hafta boyunca açık. İnceleyerek rahatlıkla karar verebilir. Mimar değilim ama dersime iyi çalıştım. 52 numaralı projemizde cadde kurgusu yapılırken yaya odaklı çalışıldı. Tramvaydan yola çıkarak araçların tek yön açık olacağı şekilde açık bırakmış. İlerde yapılacak projelerle ilgili de öneriler aldık arkadaşlar. 52 numaralı projeyi hazırlayan arkadaşımız şık ve sade bir proje yapmış. Özellikle yer zeminini ben çok beğendim.

“RENK VE AMBİANS GÜZEL”

37 Numaralı projede su sıçratmayacak dayanıklı malzeme kullanma önermiş var. Özellikle kültür merkezlerinde mimar arkadaşlar çok kullanıyor. Renk ve ambians olarak güzel, parke noktasında granit parke önerisi sunmuş. Bank ve merdiven kaplamalarında dayanıklı ahşabı önermiş. Aşırı modernize olmasa da nostaljik bir havası var.

“AÇIK AVM’YE DÖNÜŞTÜRME PLANI”

23 Numaralı Projenin daha çok taban ve aydınlatma detaylarına bakmanızı istiyorum. Özellikle Fethiye caddesi gibi yoğun akışa sahip çevreyi kentsel iç mekan olarak tasarlamış. Bir nevi açık AVM’ye dönüştürülebilmek için planını programını yapmış. Küptaş önerilmiş ama kadınların belası oldu küptaş. Artılar eksiler değerlendirerek eğer kazanırsa küptaşı değiştireceğiz. Bizim itiraz noktamdır biz size olduğu gibi sunuyoruz projeleri. Dükkan önlerinde kısmi olarak kullanılması önerilen wash beton yer kaplaması kullanmış yapan arkadaş, bu iki farklı döşeme takip taşı hattıyla bölmüş. Kimliklendirme çalışması da yapılmış, ağaçları da sergi alanı gibi kullanılmasını öngörmüş. İstiklal meydanı dediğimiz alanı aydınlatma alanı olarak görmüş.

“TARİH VERMEM MÜMKĞN DEĞİL”

Ben dilimin döndüğünce jüri arkadaşlardan aldığım bilgileri size aktardım. Oylama esnasında bilgi alıp, internetten inceleyebilirsiniz. Bu oylamayı bu şekilde sunduk hizmetimize bir hafta boyunca istediğiniz numaraya oy verebilirsiniz. Son olarak tabii ki zamanlamayı soracaksınız. Bir tarih vermem şu an mümkün değil. Detayları birlikte planlayıp, yanlış şeyleri düzelteceğiz.

“ALTYAPIYI YAPMAYA HAZIRIM”

Bir de alt yapı sorunumuz var. İSU, Telekom, doğalgaz herkesin bir işi var. Başkan yardımcımız Ünal Özmural İSU Müdürü Ali Bey’le görüştü. Ali bey de ‘Yatırımlarımız arasında burası yok sayın Başkanla ben bir görüşeceğim yatırım programına alınabilecek mi diye bakalım’ dedi. Bana cimri Başkan deseler alt yapıyı ben yapmaya hazırım. Büyükşehir bayram sorması Alemdar caddesine başlayacak ne zaman biter bilmiyorum. Birlikte planlarız birbirimizi tolere ederiz.

“TİCARETİN ETKİLENMEMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Alemdar caddesine başlanması, yürüyüş yolunun başlaması, oradaki kotların yükselmesi nedeniyle net bir zaman bilemiyorum. Özellikle söz veriyorum esnafımıza özellikle üç vardiya çalışarak en hızlı bitirebileceğimiz şekilde çalışacağız. Esnafımızın ticaretinin etkilenmemesini sağlayacağız. En hızlı bitmesi için elimizden geleni yapacağız. Biraz zamanı sıkıntıları olacak bu konuda da hoşgörü bekliyorum sizden. Bir şekilde girmemiz gerekiyor buraya en hızlı şekilde çıkmak için de elimizden geleni yapacağız.”

Son Güncelleme: 01.07.2020 14:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan 2020-07-01 12:44:44

Fethiye caddesine oturulacak gölge yerler yapılmalı.Millet sadece yürüyüp gittiği için orada zaman geçirmiyor.Onun yanında mağazalar da elden geçmeli.Güleryüzlü ve uygun fiyatlı mağaza konseptine geçilmeli...

banner1048

banner354

banner599

banner820