banner1046
banner1038
18 Şubat 2020 Salı 10:29
Emekli olan Demir ve profesör olan Sundu için yemek düzenlendi
Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden emekli olan ve İstinye Üniversitesinde rektör danışmanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Arif Demir ile profesör unvanını elde eden bölüm başkan yardımcısı Hayriye Sundu Pamuk adına fakültede yemek düzenlendi. Arif Demir'e, Dekan Prof. Dr. Elşen Veli tarafından plaket takdim edildi. Görev yaptıkları fakültede başarılı işlere imza atan, biyografileri başarılarla dolu olan, sevilen ve sayılan, çok nadir bulunan akademisyenlik kariyerine sahip olan iki isim için gerçekleştirilen yemekte bol bol hatıra fotoğrafı çektirildi. Arif Demir’in yolunda hızla ilerleyen Hayriye Sundu Pamuk için sevinen akademisyen dostları, Arif Demir’in aralarından ayrılışı nedeniyle ise buruktu.

ARİF DEMİR KİMDİR?

Prof. Dr. Arif Demir İngiltere'deki Essex Üniversitesi'ndeki doktora çalışmasında lazerle oluşturulan plazmaları analiz etmek için X-ışını spektrometreleri geliştirdi, 1997 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı ve 2000 yılında Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümü’de Doçent oldu. Fizik bölümünde araştırma grubunu kurmaya başladı. Lazer teknolojileri ve spektroskopisi üzerine araştırma projeleri yazdı ve yüksek lisans ve doktora öğrencilerine danışmanlık yaptı. 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi'nde Profesör oldu. Akademik çalışmalarının sonuçlarını 100'den fazla hakemli dergi makalesi olarak yayımladı. Avrupa Birliği, Türkiye Bilim ve Teknoloji Kurumu (TÜBİTAK) tarafından finanse edilen 14 Ar-Ge projesi gerçekleştirdi. Lazer spektroskopisinde önemli yenilikler geliştirdi ve ulusal ve uluslara arası işbirlikleri ile hem üniversitede hem de ülkemizde ve yurt dışında bu alanda öncü olmaya çalıştı. Bölümde genel fizik, elektromanyetik teori, lazer fiziği, optik ve plazma fiziği dersleri verdi. 2006-2012 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi’ndeki Rektör Yardımcılığı döneminde üniversitenin araştırma geliştirme alt yapısını oluşturulması katkıda bulundu. Üniversitenin stratejik planlanmasını yaparak Kocaeli Üniversitesi’nin birçok alanda öncü olmasına destek verdi. Kocaeli Üniversitesi Teknoparkında geliştirdiği lazer spektroskopisi teknolojisini yurt dışına ihracatını yapmayı başardı. Medikal lazer sistemlerinin geliştirilmesi için Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı’nda ve İstinye Üniversitesi’nde arge çalışmalarını yürütmektedir.

Kocaeli Üniversitesi’ndeki Akademik kariyeri boyunca özetle;

-2002 Yılında Fizik dalında TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı,

-2005 yılında Kocaeli’nde yılın Bilim adamı ödülünü aldı,
-2005 yılında Lazer Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu,
-2006-2012 yıllarası arasında araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcılığı yaptı,
-2010 Elektro Optik Sistem Mühendisliği Yüksek Lisans Programını kurdu,
-2010 yılında Kocaeli Üniversitesi Teknoparkında lazer teknolojileri üzerine araştırma yapan spin off şirketi kurdu,
-Her yıl düzenlenen Ulusal Fotonik toplantılarının düzenleme komitesinde yer aldı,
-2008 ve 2014 yılları arasında Fotonik toplantısını Kocaeli Üniversitesi’nde düzenledi,
-2009 yılında uluslararası Lazer konferansını düzenledi,
-2012-2015 yılları arasında Elsevier yayınevinin Journal of Optics and Laser Technology yardımcı editörü oldu,
-2016 yılında COST projesi konferansını Kocaeli’nde düzenledi.

HAYRİYE SUNDU PAMUK KİMDİR?

Prof. Dr. Hayriye Sundu Pamuk, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yüksek enerji fiziği alanında “İki Higgs Dublet Model” üzerine yapmış olduğu doktora çalışmalarını 2007 yılında tamamlayarak Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nde göreve başlamıştır. 2008 yılında Yardımcı Doçent olarak atanmış; 2012 yılında da doçentlik ünvanını almıştır. Dr. Sundu doktora sonrası çalışmalarına parçacık fiziğinde “Kuantum Renk Dinamiği Toplam Kuralları” metodu üzerine devam etmiştir. Yapmış olduğu çalışmalarda birçok standart ve ekzotik hadronların fiziksel parametrelerini hesaplamış ve bu parçacıkların hafif ve güçlü bozunumlarını incelemiştir. Elde edilen teorik sonuçlar deneysel ve diğer modellerde yapılacak çalışmalara yön gösterici olduğu için oldukça önemlidir. Kocaeli Üniversitesi’ndeki çalışma arkadaşlarının yanı sıra Doğuş Üniversitesi, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’indeki çalışma arkadaşlarıyla yapmış olduğu akademik çalışmalarından alanının en prejtijli dergilerinde 85’ in üzerinde araştırma makalesi ve birçok ulusal/uluslararası konferanslarda sunmuş olduğu sözlü/poter bildirisi bulunmaktadır. Birçok TÜBİTAK ve BAP projelerinde yürütücü veya araştırmacı olarak yer almıştır. Yapmış olduğu akademik çalışmalarından dolayı birçok defa Kocaeli Üniversitesi Yayın Teşvik Ödülüne ve Fen Edebiyat Fakültesi Bilimsel Başarı Ödülüne layık görülmüştür. Şimdiye kadar başarı ile tamamlanan iki yüksek lisans ve bir doktora tezine danışmanlık yapmış ve halen devam eden bir doktora ve bir yüksek lisans tezine danışmanlık yapmaktadır. Bölümde genel fizik, matematiksel modelleme, kuantum mekaniği, ileri kuantum mekaniği ve parçacık fiziğinde sayısal yöntemler gibi dersler vererek Eğitim-Öğretime katkı sunmaktadır. 2013 yılından beri Bölüm Başkan Yardımcı’ lığı görevini yürütmektedir.

Son Güncelleme: 18.02.2020 10:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2020-02-18 13:19:15

Hayırlı olsun.

banner1048

banner354

banner820

banner1056

banner1040

banner599

banner1050