banner1046
banner1117
12 Kasım 2020 Perşembe 20:07
Eleştirilere rağmen evet oyu vereceğiz

Kocaeli Büyükşehir Meclis Toplantısı’nın ardından İSU Genel Kurulu gerçekleşti. Bütçenin belirlenmesinin ardından sözü alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi CHP Grup başkanvekili Engin Taşdemir şu sözleri kaydetti: “Gelelim İSU’nun 2021 bütçe ve Performans programına, Sayfa 11 de kiralık araçlar var. 37 araç İSU ya ait fakat 344 araç kiralık 2021 yılında 60 milyon TL kiralık araçlar için ayrılmış İSU gibi bir kurumun sahada sürekli ihtiyacı olan vidanjör, su tankeri ve kuka gibi araçları kiralıyor olmasını anlamış değilim.

“GÖSTERGE KONULMASI GEREKİRDİ”

Sürekli bu binek araçlar konusunu dile getiriyorum. 144 tane binek araç kiralanıyor. Bunlar ile ilgili performans programında bir gösterge konulması gerekirdi. Mesela Sn. Genel müdürden bugün burada şunu beklerdim. “ya Engin bey siz hep kiralık araçları eleştiriyorsunuz ama, bakın biz bu araçları çok efektif kullanıyoruz, Örneğin geçen yıl bir araç 100 bin km yapıyordu, bu yıl 150 bin km yol yapmış. Kiralık olmasaydı şu kadar lira kurum zarara uğrardı” diye bir açıklama yapmanızı beklerdim. Yada bu konuda bir göstergeyi Performans Programına koyabilirdiniz. Ama maalesef yok.

“DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN BİR DURUM”

Değerli arkadaşlar Performans Programını incelediğimizde Sayfa 20 de, Kayıp su oranı P.G 1.4.1 de 2019 da %30, 2020 %30 ve 2021 de hedef %29 Yıllardır alt yapı için milyonlarca lira para harcanmasına rağmen hala %30 larda kalınması ve hedefin hala %29 olarak belirlenmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Sayfa 26 da Yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili olarak GES hedefi 2021 de 4 adet olarak görünüyor. Bu sayı mutlaka artırılmalı ve önemsenmelidir.

“YÜZDE 40 DÜŞÜK ORAN”

Özellikle Güneş Enerji Sistemine hem İSU hem de büyükşehir olarak gereken hassasiyeti göstermeliyiz. Sayfa 34 de Satın alma ve ihale ile ilgili göstergede Mal ve Hizmet Yapım İşlerinin İhale yönteminde 2021 yılı için E-İhale hedefi %40 hedef konmuş. Bu oran çok düşük. Kesinlikle E-ihale şeklinde tüm ihalelerin yapılması gerekmektedir.

“BARAJLARIN DEPREME DAYANIKLILIĞI NE DURUMDADIR?”

Diğer önemli konulardan biriside şudur; Mesela yakın süre içerisinde Van’da, Elazığ’da ve en son da İzmir’de depremler meydana geldi. İki tane büyük barajımız var. Yuvacık ve Namazgah. Bunların depreme dayanıklılığı ne durumdadır ? bunları bugün bu genel kurulda konuşmamız gerekiyor. İlimiz deprem kuşağında yer alıyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı? Öğrenmek istiyoruz. Yine bazı illerde geçtiğimiz günlerde dere yataklarının taşması sonucu vatandaşlarımız vefat etti. İlimizde menfezler zaman zaman bir çok yerde tıkanıyor. Bunlar ile ilgili bir çalışmanız var mı ? Bütün bunlar Performans Programında olmayabilir ama bugün bu genel kurulda bunları konuşuyor olmamız gerekiyor. İSU’nun laboratuvarlarında içme suyu analizleri yapılıyor. Orada bir çok kimyager arkadaşlarımız çalışıyor. Mesela size bir öneri sunayım şimdi, Okullarımızın dezenfektan ihtiyacını İSU bu laboratuvarlarda hazırlasa ve bunu ücretsiz olarak kurumlarımıza verse iyi olmaz mı?

“İNDİRİM GÖREMİYORUZ”

Sn başkan, bilbordlardaki afişlerinizde sürekli TMM’mı diyorsunuz. Bana göre güzel bir afiş fakat TMM’nın açılımındaki en önemli slogan Temizlik değil mi? Temizlik de SU ile olur. Biz bu mali tabloya baktığımızda 2021 yılında SU kullanımında bir indirim göremiyoruz. Bari bu pandemi sürecinde bir su indirimine gitseniz de vatandaşlarımız birazcık da olsa rahat nefes alsa iyi olmaz mı?

“AÇIK İHALE SAYISI 142”

Diğer önemli konulardan biride yapılan ihaleler Şunu sormak istiyorum ? "İSU ihale yapmaktan başka ne işe yarıyor?" Bakınız son 3 yılda doğrudan teminleri saymıyorum sadece açık ihale sayısı 142 tane. İhale durumlarını inceliyoruz. İSU neredeyse ihale yapmaktan bile aciz.Kocaeli İli Darıca İlçesi İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmursuyu Hatları Bakım, Onarım ve Yenileme İşi ihalesi 29 firma katılıyor ihaleye Karlı iş yani. Herkes koşuyor 12 milyon 186 bin lira yaklaşık bedel belirleniyor ancak en yüksek teklif 9 milyon 381 bin lira oluyor. İşi 7 milyon 835 bin liraya özel bir firma alıyor.

“İHALE EDİLECEKSE NİYE YÜZLERCE KİŞİ ÇALIŞIYOR?”

İSU yaklaşık bedel belirlemede bile ciddi bir hata yapıyor. Bunun gibi onlarca ihale mevcut. İSU içme suyunu taşerona yaptırıyor. İSU kanalizasyonu taşerona yaptırıyor. İSU su deposunu taşerona yaptırıyor. Hat deplasesini bile taşerona yaptırıyor. Nasılsa müteahhitlerde sürekli taşerona iş vermiyor mu? İSU dan alınan işler alt taşeronlara veriliyor. Madem bütün işler ihale edilecek İSU'da neden yüzlerce kimse çalışıyor ? Bu şekilde bir kurum yönetmek doğru değil. İSU kendi işini kendi yapabilmeli. Ekipmansa alalım, iş makinesiyse alalım Yeter ki taşeron firmalara muhtaç olmayalım. Taşeron firmalar yüz binlerce lira kar sağlayarak yapıyor bu işleri Bu kar vatandaşın cebinden çıkıyor. Kul hakkını sırf iş bilmezliğinizden dolayı taşeronla kar payı olarak ödüyorsunuz.

“HER YIL 1 KATRİLYON BÜTÇE ONAYLIYORUZ”

Birde Çayırova ilçesi Fatih caddesi ile ilgili bir örnek vermek istiyorum.

Örneğin Fatih caddesinin başlangıç kısmında bir alt yapı sorunu çıkınca komple caddenin tamamının suyu kesiliyor. Bu tip caddelerde aralara vanalar koymuş olsak, sanırım komple caddede yaşanan su kesintisini çözmüş oluruz. Bu konuda bir çözüm üretirsek iyi olur kanaatindeyim. Sonuç olarak şunu belirtmek isteriz, İSU, büyükşehir belediyesinden sonra bütçesi en yüksek olan kurum. 1.316.466.000-TL gibi ciddi bir bütçesi var. Her yıl yaklaşık 1 katrilyon bütçe onaylıyoruz. Bu bütçe ile Kocaeli de alt yapı sorunun kalmaması gerekiyor. Fakat hala bir yağmur yağdığında bir çok ev ve iş yeri sular altında kalıyor.

“ELEŞTİRİLERE RAĞMEN EVET OYU VERECEĞİZ”

Ben Sn. Genel Müdürden ve Sn. Başkandan bugün burada şu sözü net bir şekilde duymak istiyorum. “Bundan sonra yağmur yağdığında hiçbir vatandaşımız zarar görmeyecek” Bunu söyleyebiliyor musunuz? Önemli olan budur. Değerli arkadaşlar CHP grubu olarak yapıcı muhalefet anlayışımız gereği, İSU’nun 2021 yılı bütçesi ve performans programı ile ilgili eleştirilerimizi yapmamıza rağmen EVET oyu vereceğimizi belirterek yüce meclisi saygıyla selamlıyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2020-11-12 22:48:42

Dua et Akp ben büyükşehir belediye başkanı değilim!

banner1048

banner354

banner599

banner820