banner920
03 Ekim 2018 Çarşamba 14:12
Doktorlar isyan etti: Kaçımızın ölmesini bekliyorlar
banner944
İzmit Konak Hastanesi önünde 12.30’da Türk Tabipler Birliği tarından yapılan açıklamada Kocaeli Tabipler Odası Başkanı Zeki Hamşioğlu “Bugün bir meslektaşımızı daha silahlı saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman dün öğle saatlerinde İstanbul’da çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandı ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek aramızdan ayrıldı. Meslektaşımızın yakınlarına ve bütün hekim kitlesine baş sağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde sağlık çalışanları her gün onlarca kez şiddet yaşamakta olduğu ve bu dalganın hızla artrarak infial yaratıcı boyutlar kazandığını ifade eden Hamşioğlu, “Türk Tabipler Birliği sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaşmış, her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarf etmiştir. Yakın geçmişte meydana gelen başka şiddet vakalarının ardından Sağlık Bakanı’ndan randevu talep edilmiş, sorunun çözülmesi için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiştir. Ne yazık ki bakanlık randevu taleplerine yanıt verme nezaketinden bile uzak duyarsız ve etkisiz durumunu sürdüre gelmektedir” dedi

Tabip Odası Yöneticileri ile Türk Tabipler Birliği Şanlıurfa’da “Şiddete Karşı Bildirge” açıklayarak kamuoyunun ve siyasi iktidarın dikkatinin çekildiğini belirten Hamşioğlu, “Dün karşılaştığımız saldırı, örneğin birkaç ay önce Eskişehir ’de yaşadığımız daha önceki nice benzerleri gibi sağlıkta şiddetin çok sayıda nedeninden birini yalınlıkla gözler önüne sermektedir. Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerin yetersizliğinin artık göz ardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipler Birliği görece basit önlemlerle bile engellenebilecek olan şiddet vakalarına karşı tahammüllerini çoktan kaybetmiştir” şeklinde konuştu.

Devamında Hamşioğlu, “Toplumda gittikçe yaygınlaşan bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır. Tabip Odalarının ve Türk Tabipler Birliği’nin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz” diyerek sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TBMM Başkanı ve Sağlık Başkanı ile acil görüşme taleplerini kamuoyu önünde bir kez daha iletti.

Son olarak Hamşioğlu, “Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi yineliyoruz. Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikte yaşama geçirilmesini bekliyoruz” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner921

banner328