banner881
banner887
banner883
08 Kasım 2018 Perşembe 10:30
CHP Körfez Belediye Başkan Aday Adayı Serap Baykurt: Adaylık şansım yüzde 80
banner728
Emekli öğretmen ve Körfez Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı, CHP Körfez Belediye Başkan aday adayı Serap Baykurt, İl Kadın Kolları eski yöneticisi Şule Şanlı ve 10 yıl boyunca Hereke Belde Başkanlığı görevini yürütmüş olan Uğur Çiftçi ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Baykurt, ziyaretinde kısa bir söyleşi de vererek adaylık süreciyle ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.
Neden aday adayı olduğunu, adaylığa dair iddiasını ve projelerini gazetemizle paylaşan Baykurt, kısa bir süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme hakkında da bilgi verdi. Körfez’in Leyla Atakan’ı olmak isteyen ve projelerinde Ovacık, Eskişehir ve Aydın belediyelerinden esinlenen Serap Baykurt, aday olma ihtimalini ise yüzde 80 olarak görüyor. Her siyasi partinin tabanından ismin ekibinde yer aldığını dile getiren Baykurt, ittifakı tabanda kuracağını söyledi.
Baykurt’un sloganı: “Körfez’e kadın eli değecek, öğretmen eli değecek” ve bu sloganın fikir sahibi; gençler.

Serap Baykurt ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

GENEL BAŞKAN, GENEL MERKEZE DAVET ETTİ

***Neden aday oldunuz?
-Aday olmamı gerektiren bir sürü sebep var aslında. Toplumun sizi bir yerlerde görmesi isteğini de eklersek sanıyorum asıl neden ortaya çıkacak. Çünkü Körfez’de hizmet edecek bir kişiye çok ihtiyaç var. Bu ihtiyaçtan ortaya çıkmış olabilir, bu bir sosyal demokrat yönetimin özleminden dolayı ortaya çıkmış olabilir. 25 senedir Körfez’de farklı partiler tarafından yönetiliyoruz, gerçi çok da yönetildik diyemem. Geçiştiriliyor bir şekilde o görev süresi. Makamdan ibaret olan ama hizmet anlamında hiçbir şey üretilmeyen bir yer. Biz de bunu görüyoruz. 20 senedir Körfez’deyim, dolayısı ile 20 senedir, bu eksikliği birebir; eğitimci olarak okullarda, vatandaş olarak yollarda, sokaklarda yaşıyoruz. Sivil toplum kuruluşu olarak özellikle bizim gibi STK’lere bu anlayıştaki insanların bakış açısı çok farklı. STK olarak bile varlığımızı çok sürdürebildiğimiz bir dönem bu ama şükürler olsun, dik duran, asla kendinden, kişiliğinden taviz vermeyen insanlarız. Bu yüzden de geçen yerel seçimlerde de aday adayı oldum, ön seçimde ikinci en çok oyu alan isimdim. Güzel de bir oy almıştım. Bu sefer işi çok da şansa bırakmak istemedim, çok önceden çalışmaya başladım. Bir yola girdiysek bu doğrultuda her türlü fedakarlığı yapacağım. İnşallah başarılı olacağız

***Kadın aday adayı olmak sizin için avantaj mı, dezavantajları da var mı?

-Kadın olarak her kapıyı daha kolay açacağıma inanıyorum. Bir gece 24.00’te vatandaşın kapısını çalar içeri girerim ama erkek bir aday, gündüz 12.00’de bile yanında 3 tane kadınla belki girer. Bir de kadınlar daha samimi, daha birleştirici, kucaklayıcı galiba. Bizim o anaç tarafımız var, daha iyimser, bakış açısı geniş, hoşgörü sahibi yanımız var. Biraz da öğretmenliğin vermiş olduğu, sabır ve hoşgörü var bende. Kadın aday olmanın dezavantaj olacağını düşünmüyorum.

***CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştünüz, nasıl geçti, neler konuştunuz?

-Yaklaşık 20 dakika kadar görüştük, çok iyi geçti. Önce kendimi tanıttım, elimde bir dosyam vardı hem kendimi tanıttığım hem de projelerimizden kısaca bahsettiğim… Bir de yaptığım çalışmalar vardı içinde. Benim açımdan çok iyi geçti, sanırım Genel Başkan’ım açısından da çok iyi geçti ki genel merkeze de çağırdı. Mutlaka beklediğini söyledi. Bu sefer kadın ekibimle gitmeyi düşünüyorum.


 
PROJELERİMDE OVACIK, ESKİŞEHİR VE AYDIN’I ÖRNEK ALDIM
***Körfez için projeleriniz neler?
-Projelerimiz 3 ana hatta ayrılıyor. Birincisi gençlerimiz, ikincisi kadınlarımız, üçüncüsü ise emeklilerimizle alakalı. Körfez Belediyesi sadece tüketen ama üretmeyen, satan, talan eden, yağmalayan bir anlayışla yönetilen bir belediye. Öncelikle şunu söyleyeyim; Körfez Belediyesi, kendi kendine yeten bir bütçeye sahip olacak ve Körfez, kendi kendine yeten bir yer olacak. Yani, üretecek ve ürettiği kadarını yatırıma dönüştürecek, bununla birlikte istihdama yol açacak. Sonrasında da tüketiciye en iyi kalitede ve ucuz şekilde ulaştırılacak. Benim önümde 3 tane örneğim var. Bunlardan biri Ovacık, diğeri Eskişehir, sonuncusu Aydın. Ovacık Belediyesinin üretimini; Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin Avrupa Birliği projeleri ile yaptıklarını, yatırıma dönüştürüşünü ve çevreyi güzelleştirişini; Aydın Büyükşehir Belediyesinin de özellikle et, süt ürünlerini üretip, kaliteli ve ucuz şekilde birinci elden tüketiciye ulaştırmasını örnek alacağız. Biz bunu Körfez’de mutlaka başaracağız.

EKİBİMDE HER SİYASİ PARTİDEN İSİM VAR

***Nasıl bir ekiple yola çıktınız? Sadece CHP eksenli mi, yoksa her kesimden insanın içinde olduğu bir ekiple mi çalışıyorsunuz?
¬-Biz aslında bunu ilk düşünürken 4-5 kişi oturduk, bu konuyla ilgili neler yapabiliriz diye tartıştık. Matematik ortada, hesap ortada; sadece CHP’nin oyları ile bu işi becermemiz mümkün değil. Her düşünceden insanı kucaklayacak bir ekip kuralım dedik. Bizim ekibimizde, AKP’li, İYİ Partili, MHP’li, Saadet Partili, HDP’li, ANAP’lı, DYP’li, her kesimden insan var. Benim iddiam; AKP’den en fazla oyu AKP’den alacağız. Aslında biz, bu ekip içerisinde bir konsorsiyumu sağladık ve tabanda birleşip bunu da sandığa yansıtma düşüncesindeyiz.


 
ADAYLIK ŞANSIM YÜZDE 80
***CHP’den aday gösterileceğinize inanıyor musunuz, şansınız ne?
¬-Bu konuda çok boş konuşmayı sevmiyorum ama şansımızı yüzde 80 görüyorum. Aldığım izlenim bu. Ön seçim olsa yüzde 90 çıkardım.

***Hazır mısınız?

-Bu yola çıkar çıkmaz, ‘neler yapabiliriz’ bunun planını yaptık. Alt yapımız hazır. Bunu resmiyete döküp bir plan programa sokacağız.

***CHP İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren ve yönetiminin desteği var mı?

-Herkese eşit mesafede yaklaşıyor Cavit Bey ve yönetimi. Asla ayrım yapmıyorlar.

***Bir sivil toplum kuruluşunun başkanısınız, STK’lerle aranız nasıl?

-Ben sürekli STK’lerle bir aradayım. Hemşeri dernekleri ile bile birebir ilişkimiz var. Körfez Ordulular Derneğine bile yıl içinde belki 2 defa gitmişizdir. Ne bileyim, Körfez Erzurumlular Derneğinin yüzde 80’ni benim velim. Atatürkçü Düşünce Derneği deseniz, zaten sürekli her etkinlikte yan yanayız. Eğitim-Sen deseniz, Eğitim-İş deseniz, sendikalarla birlikte etkinlikler yapıyoruz.

***Kocaeli’nin yeni Leyla Atakan’ı olmaya mı adaysınız?

-Çok iddialı… Aslında olacağım demek çok isterdim, inşallah Allah o günleri göstersin ama derim ki olmaya çalışacağım.

***Bir sloganınız var mı?

-Sloganı gençlerimiz buldular; ‘Körfez’e kadın eli değecek, öğretmen eli değecek’ şeklinde.

YUKARI HEREKE, OYUNU BANA VERECEK

***Mahalleye dönüştürülen Hereke’de halkın, mahallelerinin ilçe olma talebi var. Siz bu talebe nasıl bakıyorsunuz?
-Bence de ilçe olmalı. Hereke, Körfez’e katılarak bence aşağılanmıştır, oranın halkı yok sayılmıştır, küçümsenmiştir. Ekarte edilmek için mahalleye dönüştürüldü. Başkan olursam bu taleplerine ses olurum, girişimlerde bulunurum ama şunu da isterim ki bizim yapacaklarımızdan Hereke halkı da yararlansın. Çünkü özellikle oralarla ilgili, mesela Yukarı Hereke’de 4 sene görev yaptığım için söylüyorum, çok hizmete ihtiyaç var. İnsanların durumu gerçekten vahim. Asla dönülüp bakılmıyor oraya. Yukarı Hereke’den bahsediyorum. Geçtiğimiz yıl orada bir sürü elektrik direği yıkıldı ve 35 gün orası elektriksiz kaldı. Böyle bir duyarsızlık olamaz. Yukarı Hereke, bu sefer oy vermeyecek AKP’ye. Bunu bana kendileri de söyledi. ‘Hocam eğer siz varsanız, oyumuzu biz size vereceğiz’ dediler. Orada da 33 kişilik bir kadın ekibimiz var ve inanın çok istekliler.


 
YAN GELİRLERİMİ BURS OLARAK VERECEĞİM
***Son olarak neler söylemek istersiniz?
-Biz toplumun çıkarı, mutluluğu için onlara bir şey verebilmek için yola çıktık. Burada asla ben ve benim yanımdaki hiç kimsenin bireysel çıkar düşüncesi yoktur. Ve göreceksiniz bir gün inşallah belediye başkanlığını kazandığımızda da ben şahsıma düşen birçok şeyi özel olarak yapacağım. Burslarla eğitim camiasına, öğrencilerimize geri dönüşler yapacağız. Mevcut başkanının birkaç yönetim kurulu başkanlığı var, oralardan elde ettiği huzur hakkını, bunların hepsini burs olarak vereceğim. Yan gelirler, olduğu gibi öğrencilere verilecek. Maaşımdan başka hiçbir şey istemiyorum.

SERAP BAYKURT KİMDİR?

-1964, Bursa Karacabey doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Karacabey’de tamamladı. Yüksek öğrenimini 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yaptı. 1987-1996 yılları arasında özel şirketlerde muhasebe departmanında yöneticilik yaptı. 1996 yılında devletin verdiği bir hakla Milli Eğitim Bakanlığına geçiş yaparak öğretmen olarak göreve başladı. Kısa süre öğretmenlik yaptıktan sonra 2002 yılında idareci oldu, okullarda müdür yardımcılığı ve müdürlük görevlerinde bulundu. Evli, 2 çocuk ve 1 torun sahibi.

 
Son Güncelleme: 08.11.2018 12:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alev Başer 2018-11-09 12:56:03

Çalışkanlığı, dürüstlüğü,insan ilişkileri ile girdiği her ortamda kendini sevdiren kabullendiren sevgili Serap bu görevi hakediyor ve görevin sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getireceğine inancım sonsuz.

Avatar
Beyhan Çırpanlı 2018-11-08 21:04:18

Bir şeyi yapacağım dediyse yapar. Tanıdığım en yürekli ve kararlı insandır diyebilirim. Benim ilk tanıdığım zamanlarda "IŞIK "olan soyadı gibi aydınlık günler isteyen oyunu düşünmeden verebilir. Kutluyorum.

Avatar
Nurcan Sugün 2018-11-08 15:03:04

Belediye başkanlarının tabii ki bir siyasi duruşu var.Ancak; Bence İnsani duruşun önemi çok fazla. Körfez de çok şansı CHP de bu anlamda.Kendisini neredeyse 50 yıldır tanırım.Bence kesinlikle bir şans verilmeli. Hiç kuşkusuz elinden gelenin en iyisini yapacaktır.

Avatar
Esra Karagöz 2018-11-08 12:11:05

Çok iyi şeyler yapacağından eminim.Adalet disiplin hoşgörü birleştirici kişilik..Ondan çok şey öğrendim birMHP li olarak..

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328