banner881
banner887
banner883
04 Mart 2019 Pazartesi 12:42
Büyükşehir’den o iddialara yalanlama!
banner728
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, haklarında yapılan her haberde bir kasıt arıyor… Vatandaşların şikayetlerinin yazıldığı haberlerin iddia olarak yayımlanmasını “Seçim öncesi kasıtlı haberler” olarak niteleyebiliyor. Bu bir ithamdır. Bakın 19 Şubat’ta, “Şok iddia: Büyükşehir ucuza alamadı, tapuları iptal ettirdi” başlığı altında bir haber yayımlandı gazetemizde. Haber içeriği tamamen gazetemize ulaşan vatandaşların iddialarından oluşuyordu. Ellerinde tapuları ve mahkeme dosyaları vardı. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nin arka kısmında bulunan arazilerin şuyulandırma ile kıyı kenar şeridine kaydırıldığını, sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından cüzi bir fiyata satın alınmaya kalkıldığını, vatandaşların olayı mahkemeye taşıması sonrası, Büyükşehir’in yargı yolu ile bu alanların tapusunu iptal ettirdiğini öne sürüyorlardı. Bir başka iddia ise Büyükşehir’in tapuları iptal ettirmeden önce kendisinin de buradan cüzi fiyata araziler satın aldığıydı. Yani iddialara göre Büyükşehir’in de satın aldığı yerler, Kadastro Mahkemesi’nin verdiği karar sonrası iptal edilmişti. Devlet zarara uğratılmıştı.

HABERDE ŞU İFADELER YER ALIYORDU

Gazetemize ulaşan vatandaşların iddiasına göre olayın kaba taslak şöyle geliştiğini yazmıştık: “Uluslararası Fuar Merkezi’nin arkasında onlarca vatandaşın hissedarı olduğu dev araziler, şuyulandırma çalışması sonrası denize doğru kaydırıldı. Yani kıyı kenar şeridinin üzerine çekildi. Buna rağmen Büyükşehir Belediyesi, vatandaşın tapulu arazilerini cüzi bir rakamdan satın almaya kalktı. Hissedarların bir kısmı 40-50 dönüm kadar yeri Büyükşehir’e satarken diğer arsaların sahipleri fiyatı düşük gördü, 2016 yılında mahkemeye başvurdu. Mahkeme, arsa sahiplerinin lehine sonuçlandı, yerel mahkeme metrekareye 2 bin 250 lira gibi bir değer biçti. Bu, Büyükşehir’in verdiği rakamın çok üzerindeydi. Bunun üzerine Büyükşehir, kararı temyize yolladı, 2 hakkını da kullandı ancak her ikisinde de arsa sahiplerinin lehine karar çıktı ve geriye sadece kararın onaylanması kaldı. Ancak Büyükşehir, bu mahkeme kararını yok hükmüne getirecek bir girişimde bulunarak, Kadastro Mahkemesi’ne başvurdu, arazilerin kıyı kenar şeridinde kaldığını gerekçe gösterdi ve tapuları iptal ettirdi. Bu karar ile hem arsa sahiplerinin hem de Büyükşehir’in satın aldığı arazilerin tapusu iptal edilmiş oldu. Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlara ödediği para havaya gitmiş oldu, vatandaşların arazileri de buhar olup ellerinden uçtu.”

Sonrasında ise şu ifadelere yer vermiştik haberimizde: “Kadastro Mahkemesi’nin kararı, arazi sahiplerince bir üst mahkemeye taşınırken vatandaşlar, aleyhlerine bir sonuç çıkmasından endişeli. Vatandaşlar, arazilerinin gasp edildiğini dile getirerek Büyükşehir’e tepki gösteriyor. Şimdi bu iddialar doğru ise Büyükşehir, kıyı kenar şeridindeki arazileri neden vatandaştan cüzi fiyata da olsa satın aldı? Hadi satın aldı, mahkeme vatandaşın lehine sonuç açıklayınca neden Kadastro Mahkemesi’nden tapuların iptalini talep ederek böyle bir karar verilmesini sağladı? Büyükşehir’in hizmet binası, NCITY AVM, Sabancı Kültür Merkezi gibi yerlerin de kıyı kenar şeridi üzerinde olduğu bilinirken Uluslararası Fuar Merkezi’nin arka kısmındaki araziler için böyle bir sonuç aldırılmasının sebebi nedir? Vatandaş, bu sorulara cevap bekliyor. İlgililere duyurulur.”

İDDİALAR ÜZERİNE KURULU

Görüldüğü üzere haber, gazetemize ulaşan vatandaşların iddiaları üzerine kurulu. Ellerinde tapusu olan vatandaşların, mahkeme dosyasında Büyükşehir Belediyesinin davalı durumunda olduğunu belgeleyerek sarf ettiği sözlere iddia olarak yer verdik ve Büyükşehir’e bazı sorular yönettik. İddiaların gerçeği yansıtmadığı söyleniyorsa konuya açıklık getirmek üzere Büyükşehir’in sıcağı sıcağına bir açıklama yapması gerekirdi ki onlar 2 haftayı aşkın süre sonra noter kanalıyla bir tekzip göndermeyi seçti ve gazetemizi seçim öncesi kasıtlı ve yalan haber yapmakla itham etti.

İŞTE GÖNDERİLEN O TEKZİP METNİ:

“19.02.2019 tarihli Kocaeli Barış Gazetesinin http://www.kocaelibarisgazetesi.com/guncel/sok-iddia-buyuksehir-ucuza-alamadi-tapulari-iptal-ettirdi-2-h106281.html web sayfasında ‘Şok iddia: Büyükşehir, ucuza alamadı, tapuları iptal ettirdi” başlığı ile yazar Yılmaz KARABIYIK tarafından asılsız yazı yayınlanmıştır.

Habere konu İnterteks Fuar Merkezi’nin arkasında kalan parseller 1995 yılında Saraybahçe Belediyesi tarafından imar uygulaması sonucu oluşmuştur. Müvekkil kurum aleyhine açılan kamulaştırma ile ilgili davalar derdest iken kamulaştırma konusu parseller ile kamulaştırmaya konu olmayan başka parseller kıyıya terk edilmiştir. Kıyıya terk işlemini yapan kurum Belediye değil, 3621 sayılı kanun gereği Maliye Hazinesi’dir. Kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan kısmı devletin hüküm ve tasarrufu altında olması nedeni ile tapusuz olup yargı kararına istinaden belirtilen kanun kapsamında işlemler gerçekleştirilmiştir.

Müvekkil kurumun kıyıya terk hususunda görev ve yetkisi de bulunmamaktadır. 1960 yılında açılan kadastro tespitine itiraz davasının 2014 tarihinde Yargıtayca incelenerek kesinleşmesi sonucu mahkeme kararına istinaden yasal mevzuata uygun olarak davaya konu parsellerin kıyı kenar ile ilgili hükmünün kadastro ve tapu müdürlükleri tarafından uygulanması ile kıyıya terk işlemi gerçekleşmiştir. Söz konusu alanda Büyükşehir Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen (şuyulandırma, imar uygulaması, kıyı kenar vs.) hiçbir işlem de bulunmamaktadır.

Seçim öncesinde içinde bulunduğumuz hassas dönemde bu tarz asılsız haberlere yer verilmiş olmasının kurumumuzun itibarını zedelemeye yönelik olduğu hususu aşikardır. Belirtilmelidir ki bu tarz asılsız haber ve yazıları yazan ve yayınlayan kişi ve kurumlar hakkında gerekli yasal süreç başlatılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

BÜYÜKŞEHİR SATIN ALDI MI?

Şimdi 2016/186 dosya numaralı, Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesine, “Kamulaştırma el koymadan kaynaklanan, kamulaştırmasız el koyma nedeniyle…” dava türü ile açılan davalarda davalı durumunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de yer aldığı görülüyor. Büyükşehir, bu davalarda ne ile suçlanmaktadır? Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesine neden dava açmıştır? Vatandaşların ellerindeki tapular, neyin nesidir?

Ve Büyükşehir hakkında ortaya atılan “Hissedarların bir kısmı 40-50 dönüm kadar yeri Büyükşehir’e satarken diğer arsaların sahipleri fiyatı düşük gördü, 2016 yılında mahkemeye başvurdu” iddiası hala muallakta. Büyükşehir’in bu arazileri satın alıp almadığı, aldıysa tapusuz dediği yerleri kimlerden, nasıl satın aldığı sorularına cevap bekleniyor.






Son Güncelleme: 04.03.2019 13:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şinasi 2019-03-04 15:48:23

Kocaeliyi akp kazanırsa Kocaeliye kan kusturacak

Avatar
Şinasi 2019-03-04 13:07:33

Belgeli iddaları görmezden gelip sadece "tekzip" gönderiyor. tüm akpli belediyeler gırtlağına kadar yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma, Milletin parasını yandaşlarına hortumlamaktan sabıkalı. Her türlü kötülüğün kaynağı tayyip erdoğan akp

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328