banner1046
banner1038
15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:28
Bem-Bir-Sen, il temsilcisini yalanladı
Dilovası Belediyesinde Bem-Bir-Sen’in iş yeri temsilcisi Muzaffer Aydemir, sendikanın Kocaeli başkanlığının sorunlarına ilgisiz kaldığını belirtip, belediyedeki memurlar olarak Bem-Bir-Sen’den istifa edeceklerini duyurması sonrası sendikanın Kocaeli Şube Başkanı Sadican Aygen tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Aygen, Aydemir’i yalanladı. Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dilovası Belediyesinde son günlerde yerel medyada, 50 kadar Bem-Bir-Sen (Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası) üyesi adına açıklama yapan iş yeri temsilcisi Sayın Muzaffer Aydemir’in kamuoyuna yansıttıklarının gerçekleri ifade etmediğini belirtmek isteriz. 31 Mart yerel seçimleri sonunda sendikamıza iletilen konu hakkında, Dilovası Belediye Başkanı Sayın Hamza Şayir’le 3 Nisan 2019 tarihinde görüşme yapılmıştır. Askıya alınan sosyal denge sözleşmesi ödemelerinin üyelerimizi mağdur ettiği konusu aktarılarak, ödemelerin sözleşme bitiş tarihi aralık ayına kadar devam etmesi gerektiği konusunda taleplerimizi Sayın Hamza Şayir’e ilettik. Yasal sınırlar içerisinde sosyal denge sözleşmesi yapma niyet beyanı veren Sayın Hamza Şayir’le 15 gün sonra konunun müzakere edilmesi noktasında anlaşarak makamından ayrıldık. Üyelerimiz, Belediye Başkanına hayırlı olsun ziyaretlerinin oluşturduğu yoğunluk sebebiyle 15 gün sonrası tekrar müzakere edileceği konusunda işyeri temsilcisi vasıtasıyla bilgilendirildi. 15 gün sonra yapılan görüşme ve çalışmalar neticesinde Dilovası Belediye Başkanı Sayın Hamza Şayir tarafından verilecek son miktarın yasal tavan üzerinden veya Büyükşehir Belediyesinde uygulanan ücret miktarı üzerinden ödeyeceği niyetini göstermiştir. Sendika yönetimimiz durumu işyeri temsilcisi Muzaffer Aydemir ve çalışanları ile paylaşarak, kabul etme, müzakere etme veya yargı yolunu seçme seçeneklerinin masada olduğunu söylemiştir. Üyelerimizin bu konuyu değerlendirmesini ve kararın sendikamıza bildirilmesini beklemeye başlamıştır.

Dilovası Belediyesi ile sendikamız arasında yapılan sözleşme 2010 yılına ait sözleşmedir. Uzatma ve ek protokollerle bugüne kadar gelmiştir. 4688 sayılı kanunun 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Yasanın sosyal denge sözleşmelerinin taban ve tavan ücret uygulamalarında verdiği hüküm bellidir. Dilovası Belediyesinde imzalanan sosyal denge sözleşmesinin, memur çalışanın maaşına aylık ortalama (diğer sosyal haklarla bayram ikramiyesi, eğitim ücreti vb.) hatırı sayılır ek gelir getirdiğini belirtmek isteriz. Bu sözleşmenin hükümleri 31 Aralık 2019 tarihinde sona ermektedir. Dilovası Belediye Başkanı Sayın Hamza Şayir, belediyenin gelir gider durumu, ekonomik durum gibi sebepleri gerekçe göstererek anlaşmanın güncellenmesini ödeme tutarının yasal tavan fiyat uygulaması olmasını, bugünden sonra gelecek yıllarda imzalanacak sözleşme uygulamasının bu şekilde olmasını talep etmiştir. Bugüne kadar prensip olarak sendikamız hiçbir belediye başkanımızın vermeyi taahhüt edeceği ücret limitlerinin çok yüksek olduğunu beyan etme ve savunma gibi bir garabeti, ucubeliği göstermemiş, üyelerimizin menfaatini kısıtlama yoluna gitmemiştir.

Belediye başkanlarımızı bu konuda tavan- taban uygulamasını göz ardı ederek sözleşme imzalamaya ikna eden sendikamız, üyelerinin menfaatine ters hareket etmemiş, kazanımlarının yüksek olmasını isteme anlamında adımlar atmıştır.
2010 yılından beri Dilovası Belediyesinde üyelerinin kazanımlarının en üst seviyede olmasını sağlayan Bem-Bir-Sen’dir. Bugüne kadar başarılı sendika olarak görülürken Muzaffer Aydemir’in, ‘üyelerinin haklarının sendika yönetimi tarafından savunulmadığı’ noktasına getiren açıklamaları sendikamızda soru işaretlerine, hayal kırıklığına sebebiyet vermiştir. Sürecin bizzat içinde sendika yönetimiyle bulunan işyeri temsilcisi Muzaffer Aydemir’in hangi akla ve mantığa hizmet ettiği belirsizdir. Bu konudaki tavrının üyelerimize ne kazandıracağı, kendisinin neyi amaçladığı konusunda ise tutarsızdır.”
Sosyal denge sözleşmesinin hükümleri noktasında üyelerimizin istekleri Belediye Başkanından talep edilmiştir. Sendikamız üyelerimize, Belediye yönetimiyle yaşanacak her türlü anlaşma veya ihtilaf konusunda yasa, mevzuat ve sözleşme hükümleri gereği atılacak adımın ne olacağı konusunda bilgilendirme yapmıştır. Sendikamız yargı yolunun tercih edilmesi veya müzakere edilip anlaşma zeminin bulunması ile ilgili üyelerimizin kararını beklemeye geçmiştir. Konunun İşyeri temsilcisi Muzaffer Aydemir’in iddia ettiği gibi sendika yönetiminin ilgilenmediği, konuyla alakalı mücadele verilmediği beyanı doğru değildir. Muzaffer Aydemir üyelerimizi etik dışı davranıp yanlış bilgilendirmekte, yönlendirmektedir. Şu anda Dilovası Belediyesindeki üyelerimizden herhangi bir istifa söz konusu olmamıştır. Bem-Bir-Sen Kocaeli Şubesi Üyelerinin hak ve hukukunu sonuna kadar gözeterek hareket eden, gücünü üyesinin dayanışma ve birlikteliğinden alan bir sendikadır.15 senedir Kocaeli de yerel yönetimlerde yetkili sendika olarak elde ettiği kazanımlar ortadadır. Bu konudaki uygulama ve faaliyetlerimizi kamuoyunun takdirine sunarız."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nefret 2019-05-16 11:34:16

kendileri gibi düşünmeyen biatçı olmayan çalışan bi kandıra bi karamürsele vs sürülürken sarı sendikanın sahip çıktığını hiç görmedik

Avatar
Eko 2019-05-16 00:59:42

Siz sendika olarak çalışan memurun değil yalakalık yaptığınız kurumların yanındasınız. Hangi memurun hakkını savundunuz şimdiye kadar. Sizlere hakkımız helal değildir.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050