banner980
25 Ocak 2020 Cumartesi 21:40
Belediyeden 3,5 milyonluk hata!

Sayıştay denetimleri Gebze Belediyesi’nde 3,5 milyonluk hata yapıldığını fark etti. Söz konusu durum rapora şu şekilde yansıdı: “Bazı Mal ve Hizmet Alımlarında Ödenen Katma Değer Vergilerinin İndirilecek KDV Hesabında İzlenmesi Bazı mal ve hizmet alım ihalelerine ve doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlara ilişkin ödemelerin incelenmesinde; ödeme emri belgesi eki faturalar üzerinde gösterilen katma değer vergilerinin alınan mal veya hizmetin maliyetine eklenerek ilgili stok, maddi duran varlık ya da gider hesaplarında izlenmediği, aşağıdaki tabloda gösterildiği şekilde 191 İndirilecek KDV hesabına kaydedilerek indirim konusu yapıldığı görülmüştür.

……………Faturalar üzerinde gösterilen ödeme konusu katma değer vergilerinin, alınan mal veya hizmetin maliyetine eklenerek ilgili stok, maddi duran varlık ya da gider hesaplarında izlenmemesi sonucu 191 İndirilecek KDV hesabında 3.438.134,00 TL tutarında hata meydana gelmiştir.”

Gebze Belediyesi ise konuyla ilgili cevaben şu açıklamada bulundu: “2018 yılında 191 hesaba yapılan kayıtların hatalı olduğu fark edilmiş olup 2019 yılından itibaren ödeme emri belgesi ekindeki faturalar üzerinde gösterilen KDV’lerin alınan mal ve hizmetin maliyetine eklenerek muhasebeleştirilmesinin yapıldığı ifade edilmiştir. Sonuç olarak Bulguda açıklandığı üzere, Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği gereği ödeme emri belgesi eki faturalar üzerinde gösterilen katma değer vergilerinin alınan mal veya hizmetin maliyetine eklenerek ilgili stok, maddi duran varlık ya da gider hesaplarında izlenmesi gerekmektedir.

İdare cevabından, ödenen katma değer vergilerine ilişkin tutarların 2019 yılından itibaren mal ve hizmet maliyetine eklenerek muhasebeleştirileceği anlaşılmıştır. Kurumca 2018 yılında alınan mal ve hizmetler dolayısıyla ödeme konusu yapılan 3.438.134,00 TL tutarındaki katma değer vergisinin 191 İndirilecek KDV hesabına kaydedilmesi sonucunda; bilanço hesaplarından olan 190 Devreden KDV hesabında aynı tutarda hata meydana gelmiştir.”.

Son Güncelleme: 26.01.2020 09:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ersoy 2020-01-26 00:26:38

Ona hata denmez yetemin milletin halkın hakkını yemek denir yapan haramzadelerin yüzüne tükürülür benim kitabımda!

banner354

banner820

banner1040

banner599

banner482