banner887
banner896
banner898
26 Ocak 2019 Cumartesi 14:36
“Bana sorarsanız işe eğitimden başlarım”
banner728

ESAM Kocaeli’nin konuğu olan AKP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın “Yerel Yönetimler” konulu söyleşide projeleri ve kent yönetimi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Büyükakın “ Belediyecilikte de artık 4.0 olmalı. Geleceğin dünyasında yeni değerler üretmek istiyorsak zamanın ruhuna uygun anlayış ile belediyecilik yapmak gerekir” dedi.

ESAM SÖYLEŞİLERİNE ADAYLAR GELİYOR

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Kocaeli Şubesi’nin “Mahalli İdareler’de Partilerin Kocaeli Vizyonu” konulu Ocak ayı söyleşi programına AKP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın konuk oldu. Luxory Garden Otel’de gerçekleşen program ESAM Kocaeli şube başkanı Aladdin Çakmak’ın açılış ve selamlama konuşması ile başladı. ESAM Kocaeli şubesinin dördüncü dönemde yürüttüğü söyleşiler de 31 Mart seçimine kadar partilerin adayları davetli olacak.

DEĞİŞİMLER YARATTI

Aday Büyükakın burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “ İnsanlık tarihi üretim ilişkilerine göre şehirleşme modeller yaşamıştır. Endüstri 1.0 diye tanımlayabileceğimiz Tarım Devriminden itibaren şehir modelleri farklılık göstermiştir. Yani üretim biçimi ile devlet – yönetim- sosyal yaşam - şehir kavramlarının algısı değişmiştir. Tıpkı bugünkü dijital dünyanın ilişkilerinin yarattığı gibi endüstri devrimleri de büyük değişimler yaratmıştır.

OLMAZSA OLMAZ

İşgücünün değişimi ve üretim araçlarındaki değişim ile şehircilik anlayışı da o kadar değişmiş oldu. Şimdiki bilgisayarların üretimin merkezine oturması nesnelerin interneti denilen olguların ortaya çıkışı ile değişen üretim ve şehir algısının, endüstri ve tarım devrimleri ile büyük benzerlikleri var. Böyle bir yeni dünyaya gidiyoruz. Şimdiki değişimin özelliği çok hızlı olmasından kaynaklanıyor. Bambaşka yere doğru gidiyoruz. Mesela bana sorsanız bunun için ne yaparsanız diye; işe eğitimden başlarım derim. Bir belediye başkanı için okullara robotik kodlama ve yazılıma dayalı laboratuvarlar oluşturması olmazsa olmazdır diye düşünüyorum.

“İL SINIRLARINDA BELEDİYECİLİK BİR DEVRİMDİR”

Biz tarım devriminden sonraki sanayileşme ve makineleşmeye dayalı endüstri devrimlerini hep geriden takip ettik yada yakalayamadık. Yani zamanın ruhunu takip edemedik. Şimdi geldiğimiz noktada endüstri 4.0 yada 5.0 denilen bir olguyu yaşıyoruz. İşte hızlı değişen ve dönüşen bu dünyada sizin şehir yapınızın da devlet yapınızın da yeni bir örgütlenmeye ihtiyacı olur. Mesela sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Başkanlığı döneminden tecrübe ile ülke vizyonuna kattığı İl Sınırlarında belediyecilik kanununu reform, dönüşüm yada değişim gibi görmek hafif kalır, bu bir devrimdir. Şehrin hızlı yönetimine ve daha çok maddi imkanına katkı sağlamıştır. Bununla birlikte merkezi yönetimde de gideceğimiz yere daha hızlı gidebilmemiz için yeni bir liderlik modeline ihtiyacımız vardı. Zamanın ruhunu yakalamak ve yeni nesiller medeniyetimizi yeniden imar etmek için yeni bir merkezi modele ihtiyacımız vardı. Bu da daha hızlı ve disiplinli yönetim yapısı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile tamamlandı.

“KOCAELİ MARKA OLMALI”

Belediyecilik ve yerel yönetimler, dünyadaki trendlere uyumlu bir şekilde geldiği noktayı dijital dünyanın geldiği noktayı yakalamalıdır. Tıpkı 18. Yüzyılda ortaya çıkan ulus devletler gibi şimdi de şehir devletleri ortaya çıkıyor. Şehirler ön plana çıkıyor. Şehirler markasını yarıştırıyor. Mesela markayı tartışırken Kocaelispor’u yeniden konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Mesela bir kültür şehri olmak istiyorsanız dünya çapında bir sanat değeri yaratmalısınız, şarkı söyleyecek söz yazacak dünyaya bir şeyler söyleyecek insanlar yaratmak zorundasınız.

“BELEDİYE 4.0 VAR ARTIK”

Geleceğin dünyasında yer bulabilmemiz için geçmişimizi çok iyi anlayarak yeni değerler üretmek zorundayız. Atideki mazi olmalıyız. Mazideki değerlerimizi atiye öyle bir taşımalıyız ki, bu dünyayı inşa etme ülkümüz ve nizamımız devam etsin. Üretimde yoksanız değer yaratamazsınız. Aksi takdirde biz de tarihte yerini alan medeniyetlerden biri olur çıkarız. Değer yaratamayan toplumlar başkalarının değerleri ile yaşar. Belediyecilikte artık eski belediyecilik olmaktan çıktı. Belediyecilikte de 4.0 var. Özetle yapmaya çalışacağımız şey Belediye 4.0 modeline geçmek olacaktır.”

Söyleşinin sonunda ESAM Kocaeli Şube Başkanı Alattin Çakmak tarafından Tahir Büyükakın’a plaket taktim edildi.

Son Güncelleme: 26.01.2019 15:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zenci Musa @Çoşkun 2019-01-26 19:47:56

Başıma birşey gelmeyeceğine söz verin geleyim Çoşkun! Umarım bu meşhur Çokun değilsindir, malum sizlerin vakıfları ile ilgili sık haber çıkıyor ülkenin her tarafından.

Avatar
Mert Sakaoğlu 2019-01-26 18:59:00

17 yıldır falan bu ülkeyi yönetenlerin, eğitimi getirdikleri durumdan sonra böyle bir açıklama yapabiliyor olmaları komiğin ötesinde, ayıp. Az utanmalı insan.

Avatar
Çoşkun @memo 2019-01-26 18:50:45

ensar projeleri her daim hizmetinizde. ensar ensar ensar. .

Misafir Avatar
Zenci Musa 2019-01-26 19:47:56 @Çoşkun

Başıma birşey gelmeyeceğine söz verin geleyim Çoşkun! Umarım bu meşhur Çokun değilsindir, malum sizlerin vakıfları ile ilgili sık haber çıkıyor ülkenin her tarafından.

Beğenmedim! (0)
Avatar
memo 2019-01-26 17:09:54

Eğitim projelerimiz hazır, Sayın Büyükakın hoca arzu ederse, sunarım.

Misafir Avatar
Çoşkun 2019-01-26 18:50:45 @memo

ensar projeleri her daim hizmetinizde. ensar ensar ensar. .

Beğenmedim! (1)

banner892

banner893

banner894

banner820

banner482

banner889

banner890

banner891

banner895

banner879

banner328