banner920
banner887
06 Şubat 2019 Çarşamba 13:30
Av. Feride Külcü’den “İzmit Belediyesi” açıklaması
banner919

Geçtiğimiz günlerde İzmit Belediyesi tarafından belediye personeli N.K. hakkında yapılan açıklamaya N.K’nın avukatı Feride Külcü’den cevap geldi. Konuyla ilgili Avukat Külcü’nün açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “İzmit Belediyesi personeli N.K. Hakkında ulusal ve yerel basında yer alan haberlere karşın İzmit Belediyesi tarafından yapılan basın açıklaması birçok açıdan doğru bilgi içermemekle birlikte, yapılan basın açıklamasında müvekkile karşı onur kırıcı beyanların da yer alması nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından İzmit Belediyesi tarafından yapılan basın açıklamasına karşın tarafımızca vekaleten cevap verme gereği hasıl olmuştur.

GÖREVİNİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRİYORDU

Müvekkil N.K. Kırşehir MYO İşletme Bölümü mezunu olup, 19.10.1992 tarihinde Atatürk Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi'nde Pedagoji eğitimi almıştır. Eğitimini başarıyla tamamlamasının ardından 28.07.1993 tarihinde Pedagoji Belgesini almıştır. Müvekkil Pedagoji Belgesini almasına müteakip 12.08.1993 tarihinde dönemin Belediye Başkanı S.S. tarafından, 657 Sayılı Kanunu'nun 76. Maddesi ve 243 Sayılı KHK'nın 67 ile değişik 10. Maddesi kapsamında PEDAGOG kadrosuna atanmıştır. Pedagog kadrosuna atanan müvekkil, bu tarihten itibaren kadrosunun ve derecesinin İzmit Belediyesi tarafından hukuka açıkça aykırı şekilde elinden alındığı 15.01.2018 tarihe kadar olan yaklaşık 25 yıllık sürede Pedagog kadrosunda görevini layıkıyla yerine getirmiştir.

BASKIYLA EMEKLİ EDİLMEK İSTENDİ

Müvekkilimin görevini ifa ettiği süreçte hizmet süresi açısından emekliliğin gelmesi üzerine Belediye Başkanı tarafından 'emekli olması' yönünde baskı ve mobbing'e maruz kalmış, yapılan baskılara rağmen emekli olmayan müvekkil, bu sefer Belediye Başkanı tarafından kadrosu ve görevi ile alakasız olarak, yaklaşık 10 yıl boyunca belediyenin birçok kurumuna geçici görev/daimi görevlendirme adı altında sürgün edilmiştir. Pedagog kardosunda yaklaşık 15 yıl İzmit Belediyesi Kreş Müdürlüğün'de pedagog olarak görev yapan müvekkil, emeklilik baskısına boyun eğmediği için Belediye Başkanı tarafından ilk olarak dışarıda vergi tahsilatı görevi verilerek mobbing uygulamaya başlanmıştır. Sonraki süreçlerde müvekkil, AFAD, İzmit Kaymakamlığı, Kuruçeşme, Bekirpaşa, Yeşilkonak, Akmeşe ve son olarak Şahinler Köyü'ne kadrosu ve göreviyle ilgili olmayan görev tanımları düzenlenerek hukuka apaçık aykırı idari işlemlerle sürgün edilmiştir.

12 YILLIK HİZMETİ SİLİNDİ…

İzmit Belediyesi tarafından yapılan basın açıklamasında 17.10.2016 tarihinde müvekkilin Pedagog kadrosu dikkate alınarak yapılan görev tanımı ile Şahinler Köyü Cavit Akarsu Kültür Merkezi'ne görevlendirilmiş olup, görevlendirme yapılan binaya en yakın market 8 km mesafededir. Afaki görev tanımıyla kültür merkezi adı altında Düğün Salonuna yapılan hukuka aykırı idari işlemin iptali için müvekkilce Kocaeli 1. İdare Mahkemesi'nde dava açılmış, yargılama süreci devam ederken, İzmit Belediyesi müvekkilin pedagog kadrosunda olmasını ileri sürerek yapmış olduğu görevlendirmeye rağmen, bu sefer 25 yıl boyunca pedagog kadrosunda olan müvekkilin kadro ünvanını ve kadro derecesini elinden alarak eşi görülmemiş bir uygulamayla 1.Derece kadrosunu elinden alarak beşinci derece kadroya indirmiştir bu şekilde 4 derece aşağıya indirerek yaklaşık 12 yıllık hizmetini silmiştir. Belediye tarafından yapılan bu benzersiz ve hukuka açıkça aykırı işlemle müvekkil üzerindeki mobbingin şiddeti arttırılmış ve yargılama sürecinin de olumsuz etkilenmesine sebebiyet verilmesi amaçlanmıştır.

KADROSU HUKUKSUZCA ELİNDEN ALINDI

Müvekkil, almış olduğu eğitimler kapsamında dönemin mevzuatına uygun olarak dönemin Belediye Başkanı tarafından hukuka uygun bir şekilde pedegog kadrosuna atanmıştır. İzmit Belediyesi'nin iddia ettiği gibi bahse konu dönemde Mahalli İdareler Görevde Yükselme Yönetmeliği adı altında bir yönetmelik bulunmamakla birlikte, pedagog kadrosu atanma şartlarına ilişkin mevzuatta herhangi bir düzenleme olmadığı gibi müvekkilin almış olduğu diploma ve pedagojik formasyon ile pedagog kadrosuna atanamayacağına ilişkin aksi bir düzenleme ve mahkeme kararı da mevcut değildir. 25 yıldır bu kadroda görev yapan ve dönemin mevzuatına uygun şekilde pedagog kadrosuna atanan müvekkilin hukuken kazanılmış hakkı olan kadrosu, İzmit Belediyesi tarafından hangi mevzuata dayanılarak elinden alınmış ve 25 yıllık devlet memuru bir pedagog 1.dereceden 5.dereceye düşürülmüştür.

ONUR KIRICI İFADELER YER ALMIŞTIR

Yine İzmit Belediyesince yapılan basın açıklamasında müvekkilin geçimsiz ve iş yapmamak için bahane ürettiği belediyede tam bir çalışma barışı olduğu iddia edilmiştir. Ancak, emekli olması yönünde belediyenin sürekli mobbingine maruz kalan müvekkilin yargı mercilerinde hakkını araması, İzmit Belediyesi tarafından müvekkilin geçimsiz ve iş yapmaktan kaçındığı şeklinde kamuoyuna lanse edilmeye çalışılmasından başka bir şey değildir. Belediyede çalışma barışı iddia edilse de müvekkil gibi benzer uygulamalara maruz birçok memur bulunmakta ve İzmit Belediyesi aleyhine gerek İdari Yargıda gerek Ceza Yargı birimlerinde birçok dava açılmış ve Savcılığa suç duyurularında bulunulmuştur. İzmit Belediyesi tarafından haksız yere hukuka aykırı birçok idari işleme maruz kalan müvekkil, Kurum aleyhine son olarak İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna başvurmuştur. Yine İzmit Belediyesi tarafından müvekkil hakkında basında yer alan haberlere ilişkin yapılan basın açıklamasında müvekkile karşı onur kırıcı ifadeler kullanılmıştır. İzmit Belediyesi tarafından yapılan basın açıklamasında müvekkil hakkında yer alan onur kırıcı ifadelere karşın ayrıca kurum hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır.

SÜRGÜN YERİNDE TACİZE UĞRADI

Ayrıca İzmit Belediyesi tarafından Şahinler Köyü'ne sürgün edilen müvekkil bahse konu düğün salonunda B.Ö. İsimli bir erkek memurla çalıştığı sürece, bu şahsın tehdit ve hakaretlerine maruz kalmış, şahsın iş yerinde müvekkili sürekli tehdit etmesi ve hakarette bulunması üzerine bu olumsuz durum müvekkilce yazılı olarak defalarca İzmit Belediyesi'ne bildirilmesine rağmen, kurumca hiçbir işlem yapılmamış, İzmit Belediyesinin sessiz kalması üzerine, müvekkil tarafından İzmit Belediyesi aleyhine görevi kötüye kullanmaktan ve B.Ö. İsimli şahıs aleyhine tehdit ve hakaretten savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Yaşanan bu olayın şahidi olmasına rağmen İzmit Belediyesi tarafından yaşanan bu olay yalanlanmıştır.

KARARI YARGI VERECEKTİR…

Müvekkil N.K. İle ilgili basında yer alan haberlerden sonra İzmit Belediyesince Şahinler Köyü Cavit Akarsu Kültür Merkezindeki görevinden alınarak önce bir başka kurumda geçici görevlendirilmiş ancak yasa gereği rıza göstermeme hakkına sahip olan müvekkilin itirazı üzerine bu defa Üçgaziler köyünde bulunan belediye binasında kadrosu ve derecesi iade edilmeksizin görevlendirilmiştir. Müvekkilin yeni görev yeri kuran kursu olup, normalde pedagog olan bir memurun Kuran Kursunda görevlendirilmesindeki amacın izahı gerekmektedir.

İzmit Belediyesi tarafından müvekkile uygulanan mobbinge karşın açılan idari davalara ve savcılık suç duyurularına ilişkin soruşturma süreçleri devam etmekte olup, müvekkilin başlatmış olduğu hukuk mücadelesinde haklılığını ispat edeceği yönünden yargı makamlarına ve hukukun üstünlüğüne güvenimiz tamdır.

Anahtar Kelimeler:
Av. Feride Külcü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Büyükşehir 2019-02-06 17:20:21

avukat hanım bizim gibi bu konuda çok mağdur var bir araya gelebiliriz fakat biz baskılara dayanamayıp zorla emekli edildik bu konuda yapılabilecek birşeyler varmı tabiki bizimde kadrolarımız memur iken otoparklarda çalıştırıldık

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner921

banner328