banner1046
banner1117
25 Eylül 2020 Cuma 11:12
Aşı ihtiyacımız 25 milyon, gelecek aşı 1,5 milyon

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı bugün Oda Binası’nda düzenlediği basın açıklamasında grip aşısıyla ilgili açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, virüs ya da bakterilerin hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik ürünlerdir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yok eden koruyucu maddelerimiz olan antikorların oluşmasını sağlarlar. Hastalıklara karşı korunma ve toplumda salgınların önlenmesinde çok önemli yer teşkil eden aşılamayla; bugüne kadar çocuk felci, su çiçeği, ve kızamık gibi birçok hastalığın azalması yada dünyada görülmemesi sağlanmıştır.

“AŞI YAPILDIĞI SEZON İÇİN GEÇERLİDİR”

Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle her yıl aşı içeriği bu gelişmeleri yakından takip eden Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanır. Grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Zatüre aşılarının da üretimi bir önceki yıla oranla sınırlı sayıda olmaktadır.

“HASTANEYE YATIŞ SÜRESİNİ VE ÖLÜMLERİ ARTTIRMAKTA”

Grip ileri yaşta ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde zatüreye çevirebilmekte ve ölümlere neden olabilmektedir. Ayrıca belirtmek isteriz ki Covid-19 pandemisi öncesinde de riskli gruplarda görülen zatürre enfeksiyonu hastaneye yatış sürelerini ve ölümleri arttırmaktadır. Bu nedenle gerek can kayıplarını önlemek gerekse hastanede yatış süresini azaltmak için grip ve zatüre aşılarının risk grubunda olan kişilere yapılmasını tavsiye ediyorduk ve etmeye devam ediyoruz.

“AŞILARIN EKİM AYINDA GELMESİ PLANLANIYOR”

Covid-19’a eşlik edecek zatürre ve grip rahatsızlıklarını yaşamamak için risk grubundaki kişilerin mutlaka aşıları olması gerekmektedir. Grip aşısının üretimindeki gecikme nedeniyle aşılar geçen yıl ekim ayında gelmiş olup bu sene de ekim ayının ortalarında gelmesi planlanmaktadır. Gelecek sayının belirlenmesinde önceki senelerde ülkemizde uygulanan aşı rakamları baz alınmaktadır. Zatürre aşısının bir çeşidi 2011 yılında çocuklarda aşılama takvimine girmiştir ve bu süreçte de 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere Aile Sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

“AŞI İHTİYACIMIZ 25 MİLYON”

Ülkemizde ; 65 yaş üstü nüfus sayımız 7.5 milyon, sağlık çalışanı sayışımız 1.1 milyon, 0-18 yaş nüfus 22.8 milyon kişidir. Astım, KOAH, kalp yetmezliği, diyabet ve diğer kalp hastalıkları gibi kronik hastalığı olan sayımız 2016 verilerine göre yaklaşık 20 milyon kişidir. Bu sayılar ışığında grip aşısı ve zatürre aşısı ihtiyacımız yaklaşık 25 milyon civarındadır. Firmaların vermiş oldukları bilgilere göre ise bu yıl yaklaşık 1,5 milyon doz grip aşısı getirilecek olup büyük bir kısmı Sağlık Bakanlığımıza tedarik edilecektir. Bu sene pandemi nedeniyle talep artmış olsa da gelecek miktar grip aşısının ihtiyacı karşılanmayacağı ve büyük sıkıntılara neden olabileceği aşikardır.

“AŞILAR İÇİN SKORLAMA OLUŞTURULMALI”

Halkımızın ve hastalarımızın bilmesini isteriz ki bu durumda yaşanılacak olası sıkıntıların sorumlusu eczacı ve eczaneler değildir. Bu koşullar altında Grip aşılarının öncelik tanınacağı hastalar için Bakanlığımızca bir skorlama oluşturulmalı ve bu skorlama neticesinde reçete karşılığında eczanelerden temin edilmeli yada bu sene için aşılama merkezlerinden yapılması sağlanmalıdır. Covid 19 ile mücadelede bireysel olarak her birimize görev düşmekte olup tedbirlere riayet etmeli Maske-Mesafe-Temizlik kurallarına uymalı uymayanları uyarmalıyız. Hep birlikte yeneceğiz.”

Son Güncelleme: 25.09.2020 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2020-09-25 13:17:06

Bunlardan bahsetmezler mangalda kül bırakmayanlar anladık da muhalefet ettiğini hergün duyuranların da gıkkı hiç çıkmıyor farkettiniz mi sayın gazeteci

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820