banner1046
banner1117
14 Şubat 2016 Pazar 09:27
Altıntel’in davası reddedildi
Türkiye, Dilovası ilçesini kanser ovası olarak tanıyor. Ağır sanayinin yerleşim alanlarının içine kadar girdiği ilçede, kansere yakalanan vatandaşların sayısı bir hayli fazla. Öyle ki Dilovası etkeniyle, Kocaeli’de kanser oranı Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde. Yerel yöneticiler, Dilovası’nı modernleştirme, marka kent yapma masalları anlatırken bir yandan da çevre katliamına onay vererek kendileriyle çelişmeyi sürdürüyor. Dilovası’nın Çamlıcası denebilecek doğal güzelliklere ve manzaraya sahip, Körfez Geçiş Köprüsü’nün yamacındaki Adatepe’de, bu çelişki kendini açık bir şekilde gösteriyor. 


EYLEMLER YAPILMIŞTI
Fatih Mahallesi sınırları içinde bulunan Adatepe Mesire Alanı’nın yanı başında kimyasal depolama tankları bulunuyor ve yeni tankların yapımı da sürüyor. Solventaş ve Altıntel firmalarının ormanlık araziye yaptırdıkları bu kimyasal depolama tanklarının ormanlık araziyi katlettiğini ve çevreye zarar verdiğini dile getiren vatandaşlar, konuyu yargıya taşımakla kalmamış, 1 Kasım genel seçimlerinden önce eylemler yaparak, bu tankların kaldırılmasını ve yapımı süren kimyasal depolama alanlarının iptalini istemişti. Vatandaşlara HDP ve CHP’liler de destek vermişti.ALTINTEL’E OLUMLU RAPOR
Sonrasında yargı kararı ile Solventaş’ın tanklarının iptali söz konusu olmuş, Altıntel’e ise yürütmeyi durdurma kararı verildiği belirtilmişti. Firmalar, yargı kararına rağmen ne tankları kaldırdı, ne de çalışmalarını sonlandırdı. Ve seçimler yapıldı, AKP’ye Dilovası ve Adatepe bölgesinden yine oy akışı oldu ama gelin görün ki yargının durdurduğu kimyasal depolama alanları ile ilgili ne olduysa Altıntel firması adına olumlu rapor çıktı. GYTE’den istenen bilirkişi heyetinin, kimyasal depolama alanlarıyla ilgili raporun firmalar adına olumlu olduğu belirtildi. Altıntel’in kimyasal depolama alanı artık yasal ve rapora göre orman arazisi üzerinde değil, çevreye de zararsız (!)


DANIŞTAY’A TAŞINDI

Solventaş, aleyhine mahkemenin verdiği karar nedeniyle Danıştay’a başvururken, Altıntel firmasının yapımını sürdürdüğü kimyasal depolama alanıyla ilgili yürütmenin durdurulmasının iptaline yönelik mahkeme kararı ise çevrecilerce Danıştay’a taşındı. Öte yandan Altıntel’le ilgili bazı belgeler yayınlayan Dilovası Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci, gazetemize oldukça önemli ve akılları bulandıran bir açıklama yaptı. Cebeci, Altıntel’in kimyasal depolama alanını yaptığı yerle ilgili verilen ruhsatların paftalarının farklı olduğunu söyledi. Cebeci, “ÇED’de başka, Büyükşehir Belediyesi’nde başka ve Dilovası Belediyesi’nde başka paftalara onay verildiği görülüyor” dedi.

ÜÇÜ DE FARKLI PAFTA

Cebeci, şunları kaydetti: “Altıntel firmasının Adatepe’de yapımını sürdürdüğü kimyasal depolama tanklarıyla ilgili ilginç bir ayrıntıyı sizlere aktarmak istiyorum. Dilovası Kaymakamlığınca Dilovası Belediyesi’ne ilgili yere ruhsat verilip verilmediği dile getiriliyor yazışmada, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar tarafından ruhsat verilen yerin Muallim Köy olduğu cevabı veriliyor. Yani belediye Fatih Mahallesi’ne değil, Muallim Köy’e ruhsat verdiğini belirtiyor. Pafta farklı. Büyükşehir Belediyesi ise farklı bir paftayı gösteriyor. Ve ÇED raporunda, bir başka pafta görünüyor. 3 ayrı pafta ile kafa karıştırıp, bu şekilde resmiyete sokuyorlar işi. Yani Başkan Toltar, orman arazisine ruhsat vermemiş gibi görünüp, suç işlememiş oluyor bu yöntemle! Ve kurumlar da bunu kabul ediyor.

ÇED’İ BAZ ALMIŞLAR
Altıntel’e 9 Ekim 2015’te yürütmeyi durdurma kararı verildi ama buna rağmen çalışmalarını sürdürdüler. Yürütmeyi durdurma kararına itiraz ettiler, mahkeme bilirkişi görevlendirdi. Gebze Teknik Enstitüsü’nden atanan bilirkişi heyeti, Altıntel lehine olumlu rapor hazırladı. Farklı kurumlardan bilgi alarak hazırlanmış bu rapor. Orman Müdürlüğü, buranın orman arazisi olmadığında karar kılmış. ÇED’deki paftayı baz almışlar, burada orman olmadığını belirtmişler. Valilik ve belediyelerin görüşleri de alındıktan sonra, buradaki tankların çevreye zararsız olduğunda karar kılınmış. Bilirkişi raporu olumlu olunca dava reddedildi. Danıştay’a kararın iptali için başvurduk.

KURDURMAYACAĞIZ
Altıntel’e kimyasal depolama alanı kurma hakkı ise Çerkeşli Köyü’ne yapacağını öne sürdüğü liman sayesinde doğuyor. Ama gelin görün ki Çerkeşli Köyü’nde deniz yok. Tanklara kılıf uydurmuşlar bu şekilde. Deniz olmayan yere liman yapımı için ÇED yapılacak, bu yolsuzluktur. 22 Şubat’ta belediyenin altında liman kapasite artırımı için ÇED toplantısı gerçekleştirilecek. Biz bu ÇED toplantısına katılacağız, yolsuzlukları anlatacağız. Bakanlık personelleri elbette ki orada olacak. Cumhuriyet savcılığı yok, mahkemeler yok, bilirkişi taraflı, belediyeler taraflı. Hiç biri ormanı bulamadı. Kuracağımız Dilovası Çevre Derneği ile eylemlerimiz sürecek. Bu tankları kurdurmayacağız.”

CEBECİ'NİN YAYIMLADIĞI O BELGELER
Son Güncelleme: 14.02.2016 11:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet altın 2016-02-14 12:36:37

büyük balık küçük balıgı yutar dıe bir tabir var insanalrı hiçe sayıp magdur etmekten baska işleri yok adelet kalmamış Allah katında onlar cevabını verecekler bu ınsanalrın haklrının nasıl yendıgını

banner1048

banner354

banner599

banner820