banner1046
banner1038
21 Mart 2018 Çarşamba 11:08
Haldız rantı ‘duayen’ gazetecileri birbirine düşürdü!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi son olarak Merkezi İş Alanı (MİA) B1 bölgesi için özel bir değişiklik hazırladı. Bu değişiklik ile birlikte AKP’li Haldız ailesine ait olan 35 dönümlük Real AVM arazisinde 3 kat olan inşaat izni 10 kata, 1 olan emsal de 2.35’e çıkarılacak. Söz konusu bu değişiklik MİA’nın diğer bölgelerinde geçerli değil. Sadece B1 bölgesini kapsıyor. Hal böyle olunca büyük bir eşitsizlik ortaya çıkıyor. Haldızlarla birlikte FETÖ’cü Boydak ailesinin de 20 dönümlük arazisi değerlenecek. Söz konusu bu değişikliğe sadece muhalefet değil AKP’liler de karşı çıkıyor.

NEVZAT DOĞAN DA KARŞI

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın değişikliğe karşı olduğu biliniyor. Kamuoyu önünde herhangi bir tartışmaya girmese de Doğan kapalı kapılar ardında çok sert bir muhalefet sergiliyor. İzmit Belediyesi’nin projede yapılmak istenen bu değişikliğe karşı çıkmasının sebebi geleceğe dönük bir planlama yapılmaması dolayısıyla Real AVM ve çevresindeki yoğunluk artışının olumsuz sonuçlar doğuracak olması. Belediye, bölgede trafik yoğunluğunun artacağını ve bu bölgenin söz konusu yoğunluğu kaldıramayacağını söylüyor.

RANT SAĞLAYACAK

Aslında benzer şeyleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de söyledi. Belediye 2016 yılında AKP’li Haldız ailesinin Real AVM arazisi için talep ettiği ‘emsal ve kat artışı’ talebini İzmit Belediyesi’nin bu olumsuz gerekçelerini de hatırlatarak reddetti. İmar komisyonundan dahi geçemeyen bu değişiklik bir yıl sonra MİA B1 bölgesine yapılmak istenen değişiklikle hayat bulmuş olacak. 1 yıl önce ‘bu alan bu trafik yükünü kaldırmaz’ diyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri şimdi bu sözlerinden tamamen dönmüş durumda. Söz konusu değişiklik Haldız ailesinin 40 milyon Euro’luk arazisine yüzlerce milyon lira rant sağlayacak.

HERKES SAVUNDU

Rant bu kadar büyük olunca tartışmaları da büyük oluyor. AKP’li Haldız ailesine sağlanmak istenen rantı ilk olarak Kocaeli Barış Gazetesi’nde okudunuz. Daha sonra kent genelindeki neredeyse bütün gazeteciler konuya müdahil oldu. Kocaeli Gazetesi başyazarı Tanzer Ünal dışında gazetemi hariç konuya karşı çıkan kimse yoktu. Bütün kent tek yürek olmuş yapılmak istenen değişikliği savunuyordu. Bal tutanın parmağını yalayacağını düşünen sözde duayen gazeteciler, meslek büyükleri peşi sıra Haldızları savunan yazılar yazdı. Bu yazıları yazanlar arasında Özgür Kocaeli gazetesini AKP’li Haldız ailesine satan, akrabalarının işten çıkarılmasına bile ses çıkarmayan İsmet Çiğit de vardı.

ÇİĞİT’İN YAZILARI

İsmet Çiğit söz konusu değişikliği sonuna kadar savundu. Öyle ki köşe yazılarında gazetenin sahibi Macit Haldızla görüştüğünü, “Sizin için en yapabilirim” dediğini çekinmeden yazdı. Sermayeye yıllar önce teslim olan İsmet Çiğit adeta “Sahibinin sesi” oldu. Ortadaki para büyük. Söz konusu değişiklikle Haldızlara sağlanacak ranttaki sıfırlar saymakla bitmez. Hal böyle olunca eski gazetecilerde gerginlik arttı. Kocaeli Gazetesi başyazarı Tanzer Ünal dün “Pazartesi köpeği” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yıllar önce köşelerden atıştığı, İsmet Çiğit’in baba ortağı Cevat Çetin için de benzer bir yazı kaleme alan Tanzer Ünal’ın hedefinin kim olduğunu anlamak çok da zor değildi.

TEHDİT ETTİ

İsmet Çiğit söz konusu “Pazartesi köpeği” yazsının kendisi için yazıldığını anladı ve bugün “Kelp (köpek) Tanzer’dir” başlıklı bir yazı ile Tanzer Ünal’a cevap verdi. Hakarete hakaretle karşılık veren İsmet Çiğit çıtayı da yükseltti ve tehditte bulunup fiziki kavgaya da hazır olduğunu ifade ederek, “Bu adamla, her ortamda, her türlü kavgaya varım. El mi yaman, bey mi yaman” dedi. Ünal ve Çiğit arasındaki bu atışma kent kamuoyunda da şaşkınlık yarattı.

Yorum:

Genç bir gazeteci olarak bu tartışmadan utandım.

Tanzer Ünal kalemini oynatmış, isim vermeden bir yazı yazmış.
Gayet normal, olabilir.

Ancak İsmet Çiğit’in açıkça isim vererek hakaret etmesi, üstelik bir de kavgaya hazır olduğunu ifade ederek tehdit etmesi ayıp.

Daha önce Kocaeli için genelev isteyen İsmet Çiğit’in artık emekliliği gelmiş, bu aşikar.

Sahibine tamamen teslim olan, diline hakim olamayan, ortalığa tehditler savuran bir ismin Kocaeli’de gazetecilik yapmasını doğru bulmuyorum.

Çiğit özür dilemez ama bir meslektaşı olarak kent kamuoyundan bu terbiyesizlikler için ben özür diliyorum!

Tanzer Ünal’ın köşe yazısı;

PAZARTESİ KÖPEĞİ

Eskiden, “kendi adına” havlardı.

Şimdi, “sahibi adına” havlıyor.

Sahibi, “Havla” diyor, havlıyor.

Yetmiyor, sahibine rant sağlayan siyasiler adına da havlıyor.

Hatta…

Yaşlandı ve hastalandı, eskisi kadar etkili havlayamıyor ki, ara sıra eniklerini de yanına alıyor.

Koro halinde havlıyorlar…

Mesleğin yüz karaları.

Mesleğin ahlaksızları.

Toplumun çıkarını savunacaklarına, rant peşinde koşan sahiplerini savunuyorlar.

“Doğru”nun yanında duracaklarına, “yanlış”a selam duruyorlar.

Allah sizi ıslah etsin!

İsmet Çiğit’in köşe yazısı;

KELP TANZER’DİR

Yüzyıllar önce Osmanlı döneminde, dönemin kadısı Tahir Efendi, dönemin en ünlü şairi Nef’i için “Kelp” (Köpek) demiş. Nef’i, hakkında söylenen bu sözü duymuş ve kendine has ustalığı ile yanıt vermiş. Bu teşbihteki özneyi değiştiriyorum. Dün benim için “Köpek” diyen soysuza iade ederek şöyle diyorum: “-Tanzer Efendi bana Kelp demiş. İltifatı bu sözde zahirdir. Çünkü, maliki mezhebim, Kelp Tanzer’dir.” Dosta düşmana duyurulur. Bu adamla, her ortamda, her türlü kavgaya varım. El mi yaman, bey mi yaman

Son Güncelleme: 21.03.2018 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özgür 2018-03-21 20:49:32

Cigit lerin bi marka değeri vardı. Seviye yerlerde.yazık

Avatar
konutzede 2018-03-21 18:25:23

Tanzer ünal önce mağdur ettiği insanlarla hesaplaşsın.

Avatar
Bağçeşme 2018-03-21 15:09:10

Tanzel Bey İzmit'i savunurken, İsmet Bey bağlı bulunduğu şirketin menfaatlerini savunmaktadır. Çöp fabrikası için yer seçimini hiçbir şekilde sorgulamıyorken, Real arazisi için her türlü sorgulamayı yapmaktadır. Bu kentin patronunun hakkını savunan gazeteciye değil, İzmit'in hakkını savunan gazeteciye ihtiyacı vardır.

Avatar
Tanker 2018-03-21 13:33:45

70'lik Tanzer ayıp etti bu işte...Hakaretin yeri olmamalı meslektaşlar arasında....Bunun temelinde siyasi hazımsızlık olduğunu seziyorum.....

Avatar
Dr Ersoy Kandemir 2018-03-21 11:56:58

İki gazeteci de yıllardır Kocaeli’ye iyi hizmetleri. olmuştur.Şahsen Tanzer beyi mesleğinde daha başarılı bulan biri olarak iki gazetecinin de milletin çıkarlarını savunmasını isterim,niye kavga etsinler,kelp ben olayım SİZ DEVLETİ MİLLETİ SAVUNUN YETERKİ!

banner1048

banner354

banner1129

banner599

banner820