banner920
banner887
23 Ekim 2018 Salı 16:11
Şirket CEO’ya emanet, 50 milyonluk yatırım... Kilim Mobilya sektörde lider olacak!
banner919

Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durum ortada. Her geçen gün yükselen enflasyon, peşi sıra gelen konkordato ve iflas haberleri, işçi çıkararak küçülmeye giden, kepenk indiren, ticari hayata veda eden onlarca yıllık firmalarla ilgili haberler günümüzü karartmaya yetiyor da artıyor. Ekonomik kriz dünya devi firmaları bile olumsuz etkilerken üretimini, yönetimini, ticaretini kusursuz yapan, değişen koşullara uyum sağlayan kimi firmalar yoluna emin adımlarla devam ediyor. O firmalardan biri de Kayseri’de üretim yapan Kilim Mobilya.

KAYSERİ’DEN DAVET

1976 yılında küçük bir atölyede İsmail Yayla Kilim Mobilya’nın ilk üretimine başladı. 2016 yılına kadar aile firması olarak üretim yapan firma yıllar içerisinde büyük yol kat etti. Kayseri’de OSB içerisinde 4 ayrı üretim tesisiyle faaliyet gösteren firma süngerden mobilya paneline kadar pek çok ürünü kendi üretiyor. 19 Ekim Cuma günü, Kilim Mobilya’nın davetlisi olarak Kayseri’ye gittik. Kocaeli’den sadece deneyimli gazeteci Barbaros Tantan ve Kocaeli Barış Gazetesi davetliydi. 2 günlük programın ilk günü her türlü sünger üretimi yapan Yay-Sün’le başladı.

           

Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen basın mensupları Kilim Mobilya’nın üretim tesislerini inceledi. Kilim Mobilya Kayseri’deki tesislerinde 1.200 kişiyi istihdam ediyor.

SÜNGER FABRİKASI

Yay-Sün, Kilim Mobilya şirketler grubu altında üretim yapıyor. 2004 yılında, başta mobilya olmak üzere otomotiv, ev tekstili, yalıtım, laminasyon ve ayakkabı sektörlerine hizmet vermek üzere sünger üretimine başlayan firma 20 dönüm arazi üzerinde 12.000m²’lik kapalı alanda yıllık 400.000 m³ sünger üretimi yapıyor. Sünger dediğimiz şey öyle ağaçta yetişmiyor. Farklı kimyasalların bir araya gelmesi sonrasında yaşanan kimyasal tepkime sıvı olan karışımı katı/sünger haline getiriyor. Bize küçük bir sünger oluşum şovu yaptılar. Karton bir kutuda tepkimeye şahit olduk. Ancak temel üretim Laader Berg makinasında yapılıyor. Sünger üretmek için kullanılan polyol, izosiyanat ve suya ek olarak çeşitli kimyasal ve katkılar bir kağıt şeridin üzerine dökülüyor, tepkime sonucunda sünger oluşuyor. Kimyasal içeriğe göre sertlik, renk ve doku değişiyor.

        

 Kilim Mobilya şirketler grubu bünyesinde üretim yapan Yay-Sün üretiminin büyük bir bölümünü ihraç ediyor.Sünger yapımı için farklı kimyasallar kullanılıyor.

İHRACAT PAYI BÜYÜK

Yay-Sün’ü bize Ar-Ge Uzmanı, Malzeme Bilimi Mühendisi Müzeyyen Tan gezdirdi. Tan, sürekli kimyasalların içinde olan sıkıcı biri gibi gözükse de son durağımız olan 4. tesiste yer alan Ar-Ge biriminde görev yapıyor. Kimyasalları iyi bildiği için bize fabrikayı kendisi gezdirdi. Günün ilerleyen saatlerinde öğrendik ki kendisi aynı zamanda fabrikanın Ar-Ge bölümünde mobilya tasarımlarına da imza atıyor. Kilim Mobilya’nın güzelliğine eli değiyor yani… Yay-Sün sadece Kilim Mobilya’ya üretim yapmıyor. Pek çok mobilya firmasına da ürün satışı mevcut. En büyük pazarı ise ihracat. Her yıl üretiminin büyük bir kısmını ihraç ediyor.

   

Bizim için 5 dakika içerisinde hazırlanan basit kimyasal reaksiyonla ortaya çıkan sünger görülüyor. Yay-Sün fabrikasında yer alan sünger makinesi her gün yüzlerce metre uzunluğunda sünger üretiyor.

1.200 KİŞİLİK İSTİHDAM

İkinci adresimiz panel üretim fabrikası oldu. Mobilya panelleri bu fabrikada üretiliyor. Panel fabrikası turumuz sonrasında Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla ile karşılaştık. Programda Mehmet Beyle görüşmemiz yer almıyordu. Kurucu İsmail Yayla’nın oğlu olan Mehmet Bey, ayaküstü sohbetimizde üretime verdikleri önemden bahsetti. Mehmet Yayla Kilim Mobilya’daki değişimi kısaca şöyle anlattı; “Biz ilk olarak anlayışımızı değiştirdik. Kendimizi ve çalışanlarımızı eğittik. 2015 yılına kadar markalaşma sürecini tamamladık. Kilim Mobilya olarak 1.200 kişiyi istihdam ediyoruz. 50 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bayi sayımızı artırmayı planlıyoruz. Biz profesyonel bir şirketiz. Ülkemizin yaşadığı bütün sıkıntılarda da yanındayız. Bu sebeple yüzde 10 bir indirime gittik. Enflasyonla mücadelede de devletimizin yanında olduk, her zaman üreterek desteğimizi sunmaya devam edeceğiz.”

    

Ar-Ge Uzmanı Müzeyyen Tan, basın mensuplarına sünger fabrikasında rehberlik yaptı. Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla, üretime odaklandıklarını ifade etti.

İKEA İLE ÇALIŞIYORLAR

Panel fabrikasından sonra mobilyaların üretim ve montajının yapıldığı ana fabrikaya geçtik. Burada neredeyse kimsenin bilmediği çok önemli bir bilgi paylaşıldı. Kilim Mobilya, İKEA’nın pek çok ürününü üretiyor. Üstelik bu ortaklığın teklifi İsveçli mobilya devi İKEA’dan gelmiş. Türkiye’de kendi kalitesinde üretim yapan tesis arayan İKEA yöneticileri kısa süre sonra Kilim Mobilya’yı fark etmiş. Oturup anlaşmışlar. Bir hat hala İKEA için üretim yapıyor. Hani şu sizin severek aldığınız, İsveç’ten ithal sandığınız İKEA mobilyaları var ya, işte onların büyük bir bölümü Made in Turkey, Made in Kayseri (Türkiye’de, Kayseri’de üretiliyor). Üretim tesisi gezisinin son durağı Ar-Ge merkezi oldu. Yay-Sün turumuzun rehberi, Ar-Ge Uzmanı Müzeyyen Tan bizi karşıladı. Ar-Ge merkezinde şirketin CEO’su Mesut Yiğit ve Yurtiçi Satış Müdürü Sami Özcan’la kısa bir toplantı yaptık.

    

Kilim Mobilya’nın Kayseri OSB’deki üretim tesisleri 180 dönüm alan üzerinde kurulu. İsveçli mobilya devi İKEA da ürünlerinin bir bölümünü Kilim Mobilya’da yaptırıyor. Ar-Ge bölümünde tasarlanan mobilyalar uzman ellerde şekilleniyor.

180 BİN METREKAREDE ÜRETİM

Üretim, pazarlama, bayileşme gibi konularda bilgiler veren Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, “Biz Kilim Mobilya’da, Oturma Odası, Salon, Yatak Odası, Yemek Odası ve Genç&Çocuk (Kilim NİNO), Yatak ve Uyku ürünleri (Kilim Uyku) kategorilerinde üretim yapıyoruz. Halen dört ayrı tesiste, açık alan olarak toplam 350 bin metrekare, kapalı alan olarak da toplam 180 bin metrekarede üretim yapıyor; EFQM mükemmellik modeli çerçevesinde yürüterek milyonlarca müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Nihai tüketici ve kurumsal kanalda müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirerek Kilim, Kilim Uyku, Kilim Nino marka çatıları altında faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

YENİ KONSEPTTE NELER VAR?

Yurtiçi Satış Müdürü Sami Özcan ise Kilim Mobilya’nın yeni bir konsepti hayata geçirdiğini belirterek, “Kilim markası yeni yüzü ve yeni konsepti ile tam bir yükseliş eğilimine girmiş durumda. Yeni konseptlerimiz inanılmaz derecede rağbet gördü. Logomuz ile başlattığımız yeni yapılanma sürecimizde, mağaza konseptinde de ciddi anlamda değişiklikler yaptık; daha modern, daha şık, daha net ve daha geniş ürün skalasıyla yeni mağaza konseptlerimiz ortaya çıktı. Tamamıyla piyasa firmalarının dışında farklı bir imajımız oluşmaya başladı. Yeni konseptimizde çocuk oyun alanı, kafeterya yer alacak. Ücretsiz çay, kahve ikramlarımız olacak. Mağazalarımıza gelen aileler rahatlıkla dolaşabilecek. Mobilyacılık çok farklı bir sektör. Müşterimizin rahat hissetmesi bizim için önemli. Türkiye genelinde 240 bayimiz mevcut. Kocaeli’de 1 bayimiz Mobesko’da hizmet veriyor. Amacımız 2019’da bütün bayilerimizin yeni konsepte geçmiş olması” ifadelerini kullandı.

Kilim Mobilya’nın ürün yelpazesi oldukça geniş. Ekonomik mobilyalardan, exclusive tasarımlara kadar her bütçeye uygun mobilya mevcut.

Yazar notu:

Kayseri ziyaretiyle ilgili bir iki önemli noktanın altını çizmem gerek. Birincisi Yayla ailesinin vizyonu… 42 yıllık aile şirketini CEO’ya emanet etmek, logoyu ve şirket anlayışını bir anda değiştirmek kolay değil. Çok radikal ve yerinde bir adım. Yayla ailesinin tek artısı bu da değil, yıllar içerisinde basının önemini anlamışlar. Burnumuzun dibinde, kentimizde üretim yapan tesisler bize ‘merhaba’ demezken Kilim Mobilya, Kayseri’den bizi buluyor, davet ediyor, yerel basını ne kadar önemsediğini gösteriyor… Bu konuda elbette firmanın danışmanlık işini yürüten Sunbera Danışmanlık’ın payı büyük. Ayşegül Sünbül ve Filiz Sonmaz, basınla iletişim konusuna adeta master yapmış. Bu kadar eksiksiz bir tanıtım programı, bu kadar iyi bir ev sahipliğini ben yıllardır görmedim. Ayşegül Sünbül ve Filiz Sonmaz Kilim Mobilya’nın her geçen gün artan prestijinin gizli kahramanları adeta.

Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit ve Yurtiçi Satış Müdürü Sami Özcan da yöneticilik anlamında çığır açmışlar. Kocaeli’de bir tüp bayinin başına ‘müdür’ diye geçirilen isimlerin bile havasından yanına yaklaşılmaz. Bir soru sormak için 40 danışman aşmanız gerekir. Yiğit ve Özcan’da tam tersi bir mütevazilik var. Birlikte yemek yedik. Dakikaları bile değerli olan bu adamlar bize saatlerini ayırdı. Ne sorduysak bıkmadan cevapladılar. 2 gün boyunca Kayseri’deydik. Kilim Mobilya ailesi çok kibar, bu sebeple dile getirmediler ancak ben söyleyeyim; Kilim Mobilya sektör devi Bellona ve İstikbal’in boşluğunu doldurmak için çabalıyor. Malum Boydak Grubu’na ait olan İstikbal ve Bellona TMSF’ye devredilmişti. TMSF yönetimi her iki markaya da kan kaybettirdi. Şu anda mobilya sektöründe büyük bir boşluk var. Kilim Mobilya bu boşluğu çok rahat dolduracaktır. İKEA’ya bile üretim yapan bu firmanın kalitesi her geçen gün daha da bilinir olacak, kuşku yok. Kayseri’de, bu ülke için büyük bir değer her geçen gün sektör liderliği konusunda yükseliyor. Üstelik bu değer, kilometrelerce mesafede yayın yapan Kocaeli Barış Gazetesi’ni de unutmuyor. Ne diyelim, darısı bizim kıymet bilmez Kocaelili firmalarımızın başına…

Son Güncelleme: 24.10.2018 09:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner921

banner328